Úvod / Nálezy

Lesní autobus pro včely

19. 11. 2008 Autor: Maruška 5733× 35
Tak jsem coural po lese a najednou koukám, autobus. Asi tam stojí velmi dlouho, zastávka nikde, jen včely. Kdo ho asi vyrobil, kdy se dveře otevíraly proti směru jízdy?

Maruška

 Autor: Maruška

Komentáře

Spokie

19. 11. 2008, 09:52

odkud si?

Gizmahaz

19. 11. 2008, 10:31

dePorsche

19. 11. 2008, 11:59

Jen tak palba od boku: Luxusní zájezdový autokar, konec třicátých let. Buď zakázková karoserie od nás, nebo nějaká cizina (busy zmáklý nemám)

dual

19. 11. 2008, 12:02

pčipomíná mi to torzo autobusu Praga RN - RND měl čumák

pantograf

19. 11. 2008, 13:04

KDYŽ SI NAŠEL TENHLE AUTOBUS , BYL ASI PO HAVARII KDYŽ JSME POZORNE PROSTUDOVAL FOTKY ZJISTIL JSME ŽE NEMÁ KOLA ,,BYL PLEJ LIDÍ NEBO UŽ SE TO ROZUTEKLO??TAKY BY ME ZAJÍMALO OD KDY PARKUJÍ CSAD V LESE ,, OPRAVDU TO STOJÍ ZA POZORNOST

sawier

19. 11. 2008, 14:11

Brm brrrrrrrrm

miloš6

19. 11. 2008, 14:24

podle toho kde je náprava,to byl asi jen přívěs.

siko

19. 11. 2008, 14:56

Urcite to bol autobus a nie prives. Cumak ktory chyba zakryval motor. Urcenie typu je tazke, lebo dvere proti smeru jazdy sa robili do polovicky 60 rokov bezne. Lahsie sa vystupovalo, hlavne z osobakov. Konstrukcia kabiny tohto typu sa robila od 30 -tych rokov do cca 50 -tych. Z mojej strany vsetko

ATm93

19. 11. 2008, 15:56

Maruška:Si to ty na konci toho videa?

http://www.youtube.com/watch?v=FAGhTvG9X_M&feature=related

MartasZLA

19. 11. 2008, 18:48

No teda ten konec toho klipu je fakt dost dobrej jinak autobus je taky super. Pár dnů práce a zase by jezdil

marczus

19. 11. 2008, 19:17

maruska ty jsi dobrej rizek

KODA

19. 11. 2008, 20:23

Ha Zemák je zaparkovanej na Vysočině za chalupou

Moba11

19. 11. 2008, 20:25

Myslím že Praga RN nebo RND,v takové jeli na výlet žáci ve filmu Obecná škola.Ti jeli na dřevoplyn

ATm93

19. 11. 2008, 21:15

Stránky super a jak jsem tak koukal tak si do hraní zapojil i syna .Jinak ti přeju hodně stěstí v hraní.

juri

19. 11. 2008, 21:27

skoda kasle inak pekne

jezero

19. 11. 2008, 21:55

dual :
RN i RND měli čuumák - motor před kabinou. Jezdil jsem s oběma. Tohle nevypadá ani na jedno.

dual

20. 11. 2008, 06:34

jezero, nepřu se ,ale silně mi to připomíná RN ten čumák ,přední náprava + motor chybí ,ta okénka a dveře jsou velmi podobné vzadu chybí žebřík a na střeše zahrádka -ta střecha je divná. Pokud to je RN  tak běžná kratší verze, ČSD pouřívaly delší prodlouženou

paklo

20. 11. 2008, 08:09

Tedy občas mi někteří jedinci berou dech, prostě ten vrak nemá čumák, tak to nic s čumákem být nemohlo .... no nic, popojedem. Praga RND mi taky naskočila jako první, i když ta zvýšená střecha je cosi navíc. Pak jsem ale kouknul na fotky a všechny busy RN/RND měly ještě malé trojúhelníkové okno na boku před dveřmi. Taky to má na Pragovky poměrně dost hranatý přechod na kapotu. Jinak bych se ohradil i proti tvrzení, že kdyby to byla RND, tak běžná krátká verze. Tohle na mě působí delší a mohutnější, odhaduju na podvozek z nějaké třítuny.

paklo

20. 11. 2008, 08:29

Kdyby se ještě podařilo třeba nafotit ty zbytky přístrojovky... Na které straně to mělo volant? Z těch fotek to nevykoukám.

preacher

20. 11. 2008, 08:52

http://prahamhd.vhd.cz/Akce/coach2006.htm obr. č. 18 vpravo...nebude to něco takového?

preacher

20. 11. 2008, 08:53

pardon, obr. č. 19

dePorsche

20. 11. 2008, 09:23

Fotka č. 19: to vpravo je Praga / Aero A 150, jako autobus se nikdy nedělal. Na tý karoserii jsou zajímavý dvě věci. 1) ten hrb na střeše, je tam buď na zavazadla nebo je to prázdné a prosklené (vyhlídkové). V obou případech to vylučuje běžnou příměstskou dopravu. 2) Plynulý prolis od kapoty kolem předních dveří nahoru. To je ozdobná parádička kterou jsem na sériových ČS busech neviděl. S největší pravděpodobností tipuju tedy buď český autobus se zakázkovou karoserií, nebo nějaký trofejní němec. Takových tu těsně po válce jezdila spousta, než se sjednotil vozový park. Každopádně fotka interiéru by hodně pomohla. A taky informace z čeho to je postavené (celokovová nebo dřevo+plech)? Velikost autobusu (střední) naznačuje že nejezdil dálkové spoje ani městskou dopravu.

paklo

20. 11. 2008, 11:12

Ten hrb na střeše na prosklený nevypadá, spíš podle té první fotky typuju, že se minimálně dva panely odklápěly a sloužilo to jako krytá zahrádka na zavazadla.

tomsy87

20. 11. 2008, 17:31

nebylo by lepsi se otat v okolnich vesnicich,nekoho starsiho?,jestli otom neco nevedi?Preci ten vcelar musel bydlet nekde v okoli,urcite musel byt zdejsi.

DFC

20. 11. 2008, 21:09

Co takhle nějaká úprava dle pana Sodomky?

Jarda.r

21. 11. 2008, 00:00

Velmi podobný mi přijde Mercedes-Benz O 3500

http://www.seriouswheels.com/cars/top-Mercedes-Benz-O-3500.htm

Jarda.r

21. 11. 2008, 00:00

Velmi podobný mi přijde Mercedes-Benz O 3500

http://www.seriouswheels.com/cars/top-Mercedes-Benz-O-3500.htm

Jarda.r

21. 11. 2008, 20:00

RND to podle mne určitě není, a to ze dvou důvodů. Dveře se otvírají proti směru jízdy, u RND po směru, u RND je mezi dveřmi asi 25cm mezera, v horní části prosklená, tady nic takového není. RND navíc nemá tu linku tvořenou lištou, která se táhne od horní hrany kapoty motoru, okolo dveří, nad okny až pod zadní okno, toto má přesně ten M-B.

Jarda.r

21. 11. 2008, 20:08

Tento MB to také není, má zapuštěný přední blatník hodně do dveří, spíš by to mohl být nějaký předchůdce.

Jarda.r

21. 11. 2008, 21:50

Tento MB to také není, má zapuštěný přední blatník hodně do dveří, spíš by to mohl být nějaký předchůdce.

tomsy87

22. 11. 2008, 01:53

je to autobus pravděpodobně značky Tatra z válečných let.To me bylo zdeleno po konzultaci na http://www.rto-bus.cz/

wsm

23. 11. 2008, 10:48

Podle mě to bude zakázková výroba na dané šasi, všiměte zajímavý detail předních dveří, oproti celé kastli jsou mírně zešikmená směrem ke  kapotě, čelní okno je tudíž užší než zbytek autobusu,lem karoserie nad okénky zakroucený v zdobné křivce , aerodynamický kryt zahrádky s odklápěcími dvířky a úložnými prostory - to není vidět na každém autobusu, nevěřím že se něco takového dělalo za války nebo po válce. A pozor mám pocit že dveře se neotevíraly proti směru jízdy ,to už dobastlil včelař. Přimlouvám se k Paklovi, chtělo by to detajlnější průzkum ofotit a ptát se v okolí. Souhlas s dePorsche - Sodomka nebo Uhlík - Karosa,doba: před válkou, luxus,dálkový autokar .Maruško seš borec, nenech to zapadnout

wsm

23. 11. 2008, 12:17

trochu jsem hledal na internetu, pokud by to byl výrobek mimo naši republiku připadá do úvahy i poválečné období.
npř: http://www.omnibusverkehr-thiele.de/Geschichte/geschichte.html

pers.m

24. 11. 2008, 07:38

Tak už ho máš na dvorku??

Pitisek

17. 12. 2008, 22:02

Jdu lesem a v tom signál jak hrom ... kouknu von to autobus