Úvod / Nálezy

Mačky, nesmeky, ledochody II

26. 04. 2021 Autor: ROSSY 5 komentářů
Pokud budeme sledovat odborné práce na téma raně až vrcholně středověkých maček, nesmeků nebo ledochodů, setkáváme se ve vyobrazeních jejich uchycení k obuvi s různými úvazky z pásů kůže, řemínky nebo motouzy. Minimálně od vrcholného středověku se však objevují jako montážní prvek i přezky. Byly někdy integrovanou součástí raménka mačky, přichyceny háčkem ke kovové aplikaci či nanýtovány nebo jinak uchyceny na vázacím řemení. Upínací háčky, které se také objevují, stejně jako přezky, jsou typy, se kterými se setkáváme u středověkých ostruh.
Při uchycení jednoduchých maček k obuvi s použitím přezky se dá vycházet ze dvou typů jejich montáže. Pokusil jsem se to na jednoduchých příkladech znázornit v kresbě. Jedná se o vázání přes nárt a nebo v druhém případě vede jeden řemínek přes nárt a druhý kolem paty. Vlastně i složitější aplikace z těchto dvou montáží vycházejí.
Že jsou středověké mačky zajímavé, bych vám rád představil na dvou typech z nálezů kolegy Milana. Obě jsou něčím zvláštní. Prvou jsem tu presentoval už minule. Ta je specifická upínacími háčky a byla nalezena společně s přezkou, jejíž přibližný tvar, jak mi byl nálezcem popsán, jsem vložil do koláže. Ve schématické počítačové kresbě jsem se pokusil znázornit i varianty možného způsobu vázání.
Druhá mačka je zajímavá kovovou aplikací, která obepínala patu a upínací řemínek procházející přes nárt byl s velkou pravděpodobností doplněn o přezku s háčkem, jímž byla uchycena do otvoru této aplikace. Celá montáž mačky je vlastně totožná s vázáním středověkých ostruh, kde samotnou ostruhu nahrazuje již zmíněná kovová aplikace. Také zde jsem se pokusil, pro lepší pochopení, o schématickou kresbu obuvi s touto mačkou.
ROSSY

Komentáře

hebel

26. 04. 2021, 19:53

Jako vždy-precizní !

Rozum

27. 04. 2021, 08:24

Dokonale...

Rosterix

01. 05. 2021, 09:52

Děkuji. Ještě jen tak pro zajímavost o čem jsem v příspěvku psal a neukázal.
Mačka s integrovanou přezkou v kloubovém raménku - vrcholný středověk.
https://1url.cz/sKe0R
Mačka s integrovanou přezkou v pevném raménku.
https://1url.cz/tKe0a

Rosterix

02. 05. 2021, 11:59

A ještě nějaké odkazy ve kterých se s nimi můžete setkat, nebo které přímo o nich pojednávají. Zde s názvem NÁLEDNÍKY.

http://docplayer.cz/15212834-Masarykova-univerzita-v-brne-fakulta-sportovnich-studii.html

PhDr. Pavel Šlézar, Ph.D Archeologické doklady tzv. náledníků ze střední Moravy, Vlastivědný věstník moravský 58, č. 2, 2006, 170–175
https://1url.cz/4KePM

Rosterix

02. 05. 2021, 12:13

Archeologické nálezy náledníku - LUDMÍROV okr. Prostějov - str.165
https://1url.cz/YKePW