Úvod / Články

Magna Mater Austriae ( Velká Matka Rakouska)

05. 12. 2011 Autor: Rossy 11 komentářů
Tak je nazývána dřevěná soška Panny Marie ze 13. století jež je zobrazena na této svátostce a která je přímo spjata s poutním místem Mariazzel ležícím ve Štýrsku. Je to ale také Matka slovanských národů a Velká Paní Maďarů.

Jestliže se rozhodnete jet lyžovat do Rakouských Alp a budete někde poblíž, rozhodně by jste si neměli nechat ujít návštěvu baziliky Narození Panny Marie kde je tato soška uchovávána. Původně gotický chrám byl v 17. století přestavěn do honosné barokní podoby a jeho vnitřní výzdoba je opravdu jedinečná. Je to zároveň největší mariánské poutní místo ve střední Evropě. A tak jako tato svátostka doputovala někdy v 18. století až tady k nám, tak zase já měl to štěstí několikrát navštívit místo se kterým je spjata.

P.S.Tuto svátostku v podstatně zachovalejším stavu z počátku 19.století můžete vidět v prvním příspěvku od Luftreisena. Doufám, že se za tento odkaz na mne nebude zlobit.

ROSSY

 Autor: Rossy

Komentáře

honda2

06. 12. 2011, 16:21

Už jsem si vzpoměl,kde jsem podobnou viděl.Jsu trouba.
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=34453&mm=1&vd=1

Rossy

06. 12. 2011, 16:33

Legenda vypráví o vzniku poutního místo takto:
Opat Otker z benediktinského kláštera St. Lambrecht vyslal v roce 1157 mnicha jménem Magnus do okolí dnešního Mariazell, které klášteru náleželo. Mnich Magnus měl pečovat o duchovní život tamních obyvatel. S dovolením opata si na svou cestu vzal sošku Panny Marie z lipového dřeva. Večer 21.12. roku 1157 mu cestu zatarasil skalní blok. Magnus se obrátil s modlitbou k Panně Marii, na jejíž přímluvu se skála rozestoupila a on mohl pokračovat v cestě. Když dorazil k cíli, postavil sošku Madony na pařez a vybudoval si celu (německy Zelle), která mu sloužila zároveň jako kaple i jako přístřeší. "Maria v cele" dala místu název a stala se vyhledávaným cílem poutníků.

Rossy

06. 12. 2011, 16:41

To:honda2.Člověk zapomíná co doma má.Já ji měl dlouho jako neurčenou a pomalu na ni zapoměl.Až když jsem si procházel příspěvky na Detektorwebu tak jsem na ni narazil u Luftreisena.A přitom jsem v tom Mariazellu několikrát byl.

Rossy

06. 12. 2011, 16:44

http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=22352&mm=1&vd=1

honda2

06. 12. 2011, 17:09

Tu moji Hypo1 určil,ty jsi ale dodal pěkný výklad.Jak vlastně u tvých příspěvků bývá zvykem.

Rossy

06. 12. 2011, 18:41

A jak vypadala taková pouť do Mariazellu? Cesta z Brna byla náročná. Za 6 dní urazili poutníci 250 km. Z Brna od sv. Jakuba vycházeli 21. srpna ve 3 hodiny ráno a večer už byli u Kapucínů ve Znojmě s 60 km za sebou. Zde se setkávali s poutníky vycházejícími z Oslavan, Rouchovan a Třebíče, kteří to měli o něco blíže - z posledního města "jen" 46 km. Druhý den byl pro ně "odpočinkový", přes Retz a Pulkau došli po 35 km do Eggenburgu. Třetí den ušli 50 km, přes Langenlois a dřevěný most v Mautern vystoupili až do kláštera v Göttweig. Čtvrtý den šli přes Meidling a St. Pölten do Wilhemsburg celkem 37 km. Pátý den se v Traisen spojili s cestou vídeňskou a přes Lilienfeld a Türnitz došli po 45 km až na Annaberg, který je téměř 1000 m nad mořem. Na šestý den, tedy 26. srpna, jim zbývalo už jen 23 km. ........Kdo si pak takouvou svátostku přinel musel si ji hodně vážit.

dabelhorny

07. 12. 2011, 19:35

To sa v minulosti riadne našliapali, hlavne bežný človek v kožených ťapkách musel podrážku zodrať len cestou tam. Tak ma napadlo či pri týchto pútnických miestach neprebiehali zároveň aj jarmoky. Kožkári a obuvníci si určite prišli na svoje. Ten kto šiel na púť musel mať aj akú takú hotovosť, krajom sa ponevierali lupiči, z toho mi prináleží konštatovať - radšej si cennosť schovám a potom vyzdvihnem, alebo ju miniem na púti ( jarmoku - krčmičke). A keď budem mať šťastie vrátim sa do chalupy celý, s drobnosťami a čistou dušou.

Rossy

07. 12. 2011, 20:38

To:dabelhorny.Dočetl jsem se že se těchto poutí účastnilo docela dost lidí.Vněkterých letech i 1500.Jídlo si nosili sebou a vařili si.Asi ti kteří na to měli použili nějaké dopravní prostředky a ubytováni byli v nějakých hostincích.Ti kteří šli pěšky asi nějakými finančními částkami neoplývali už jenom podle toho,že se ubytovávali v klášterech.V devadesátých letech skupina nadšenců tuto trasu absolvovala také pěšky a trvalo jim to celý týden a nedošli všichni.Přitom zpáteční cestu už pěšky nešli.Asi ti naši předci byli zvyklí chodi a uměli to.A podle toho co znám z vyprávění vyprávění tak oni celkem často chodili bosí a boty si obouvali až před městem.

Rossy

07. 12. 2011, 20:49

To:dabelhorny.Aještě k těm jarmarkům.Kdyby se Ti podařilo někdy Mariazell navštívit,viděl bys.že to je a historicky byl přes sezonu jeden veliký jarmark.I když dnes už přenesený do celé řady kamených obchůdků které vlastně basiliku obklopují.Nejvíc mne zaujal obchod se stříbrem kde si můžeš zakoupit třeba miniatury lidských údů/některé i do třiceti centimetrů...myslím ruce nohy.../a ty pak darovat jako dík za uzdravení patřičné partie těla.

Rossy

07. 12. 2011, 20:59

To:dabelhorny.Možná jsem to napsal trochu špatně s tou sezonou.Ona je tam v současné době seona po celý rok.Prakticky jenom kousíček od baziliky je lyžařský vlek takže to tam žije po celý rok.

dabelhorny

09. 12. 2011, 07:26

To. Rossy: dík za vyčerpávajúce info. S tým chodením máš asi pravdu. Teraz sú ľudia pohodlnejší ako v dobe o ktr. píšeš.