Mariánský poutní kříž
Mariánskými jsou označovány kříže s výjevem ukřižovaného Krista na jedné a Madonou na straně rubní. Tento kříž je však ještě něčím zvláštní a to druhým závěsným otvorem v patě kříže. Jedná se o credo-kříž jež byl součástí růžence a prostřednictvím druhého očka mohl být přichycen další přívěsek, který umocňoval ochrannou moc růžence. P. S.Nicméně já mu říkám kapitán. ROSSYPřispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Rossy
25. 04. 2014, 15:11Uvědomil jsem si, že jsem v názvu příspěvku měl radji vynechat slovo poutní a napsat pouze kříž mariánský, i když ani to by nebylo zcele správné, ale chtěl jsem vyjádřit jeho původ. Pod uvedeným názvem je znám totiž podobný kříž, ale v tom případě je na rubu madona s děťátkem.Tento, mnou presentovaný křížek, se řadí k typu křížků Panny Marie Immaculaty – Panny Marie neposkvrněné prvotním hříchem. Na rozdíl od mého nálezu jsou některé křížky tohoto typu výzdoby doplněny nápisy podle kterých se dále člení a nazývají. Například typ kříže Vitam praesta,typ kříže Maria mater atd.
Ještě něco k datování. V 17. století se v Čechách rozmáhá kult P. Marie Neposkvrněného početí, zvané Immaculata, znovu oživený Mariánský kult, a v roce 1708, zavedl papež Klement XI. svátek Neposkvrněného početí pro celou církev. Dá se tedy předpokládat, že datace se bude pohybovat kolem 18.století.
Rozum
25. 04. 2014, 22:59Mam tu druhou variantu o ktere pises...dekuji ze osvetleni.
Rossy
27. 04. 2014, 07:37Protože spousta nalézaných křížků původně patřila k růžencům je zde zajímavý odkaz na jejich historii.Sám odkaz obsahuje další odkazy na sbírky muzea a navíc se dozvíme spoustu zajímavostí.Například,že ne všechny z raných růženců měly kříž , nebo krucifix . Růžence také končily hedvábnými střapci , nebo náboženskou medailí nebo malou postavou světce .Moderní růženec ,krátký řetězec korálků končící křížem , získává svůj první vzhled v 15. nebo 16. století , ale opravdu univerzální až od 18. nebo 19. století . Že součástí růženců byl mnohdy pomander, spolu s medailonky , malé peněženky , lahvičky se svěcenou vodou , ostatky svatých , drobné talismany a světské šperky jako brože a prsteny .......... bohužel pro ty kteří neumí je potřeba překladač
http://www.rosaryworkshop.com/HISTORYjournalingBead.htm
lohe
27. 04. 2014, 11:32Hezké poučení,pěkné foto,s citem očištěno.