Úvod / Články / Odkrytá historie

Masonův poklad - dvakrát nalezený

02. 12. 2013 Autor: Kasander 10 komentářů
Stavitel Richard Mason byl potěšený, ale zas až nijak mimořádně, když v průběhu renovace domu v Lindisfarne na malém ostrůvku při severovýchodním pobřeží Británie, vykopal starý džbán. Naložil ho s ostatními věcmi do kufru auta a nenapadlo ho, že by mohlo jít o něco významnějšího než o zablácený džbán. Ten pak odpočíval v garáži jeho otce osm let, pak jednou před Vánoci si na něj opět vzpomněl a rozhodl se jej vyčistit.

Když jej obrátil dnem vzhůru, nestačil se divit: na podlahu se vysypala hrouda hlíny, v které probleskovala nějaká kolečka. Opatrně je vybral a očistil - ukázalo se, že jsou to zlaté a stříbrné mince z Itálie, Saska a Francie. Jednou z nich bylo i zlaté scudo vyražené v Itálii v roce 1500. Pochází z Ancony ve střední Itálii a bylo vydáno papežem Clementem VII., který proslul odmítnutím sňatku krále Jindřicha VIII. Tudora a Kateřiny Aragonské. Numizmatici tvrdí, že je to pouze druhá taková mince, co kdy byla nalezena.
„Kopal jsem kolem potrubí, když jsem uslyšel žuchnutí,“ vzpomíná na okolnosti nálezu Richard Mason. Říkal jsem si, to je zvláštní a začal dolovat kolem – a objevil se malý džbán. Byl obalen hlínou a kořeny. Nahlédl jsem zběžně dovnitř a zdál se mi prázdný. Tak jsem jej jednoduše dal do kufru.

A teď, po osmi letech, mne při úklidu garáže napadlo, že jej očistím, a když vypadlo zlato a stříbro, nemohl jsem věřit svým očím: něco tak vzácného se nenachází každý den. Můj otec dělá na stavbách dlouhá léta a nikdy – ani já, ani on - jsme nenarazili na něco alespoň vzdáleně tak cenného a významného.“

Lindisfarne, či Svatý ostrov – jak je nazýván, bylo v 16. století frekventovaným námořním přístavem. Není vyloučeno, že se sem mince z celé Evropy dostaly právě touto cestou.
Dům, který Mason rekonstruoval, byl postaven v roce 1962, ale na základech stavby z 14. století.

Nálezce kontaktoval místního archeologa, který uvědomil Britské museum. Šetření rozhodlo, že se jedná o poklad podle britského zákona o pokladech z roku 1996. Jeho hodnotu teď posuzuje vládní Treasure Valuation Committee, která oznámí cenu pokladu 5. prosince. Podle znalců bude – vyjma scuda – v řádu desítek tisíc liber. Scudo je tak vzácné, že bude ohodnoceno zvlášť.

Sbírka deseti zlatých a sedmi stříbrných mincí - všechny z doby mezi roky 1440 a 1560 - je zatím v držení Britského muzea. The Great North Museum v Hancocku ale doufá, že se jí podaří získat peníze na její odkoupení, jakmile bude oceněna. Nálezné bude rozděleno mezi Richarda Masona a nejmenovaného majitele pozemku, kde byl džbán vykopán.

Britské muzeum pojmenovalo nález The Mason Hoard – Masonův poklad.
„Jsme potěšeni, že jméno naší rodiny je spojeno s takovým nálezem,“ říká Richard. „Mému otci je 70 let a stále se mnou pracuje na stavbách šest dní v týdnu. Působí jako dobrovolník v místní historické společnosti a mít své jméno v Britském muzeu pro něho moc znamená."
V roce 1963 našel Alan Short z hroudu stříbrných alžbětinských mincí na téměř stejném místě, kde Richard vykopal džbán. 50 mincí je nyní uloženo v museu v Newcastlu.
Ačkoliv to byla tehdy v Lindisfarne vzrušující událost, neméně vzrušující okamžik zažil i Richard padesát let poté, když naprostou náhodou narazil na Alana Shorta.
„Pracovali jsme na stejné stavbě, sedli jsme si jednou na svačinu se sendviči v rukou a začali si povídat, mj. o tom, co všechno jsme už při naší práci za ta léta vykopali.
Říkám mu, našel jsem džbán se zlatými a stříbrnými mincemi na Holy Island, které jsou nyní v Britském museu. A on na to: Našel jsem podobný džbán na stejném místě před čtyřiceti lety. Neuvěřitelné, jak je ten svět malý.“

Zdroj: British Museum, Newcastel Journal, Telegraph

 Autor: Kasander

Komentáře