Úvod / Články / Odkrytá historie

Můj životní nález

12. 12. 2013 Autor: Kasander 19 komentářů
Jedním z dalších úspěšných amatérských hledačů, které představil populární dokumentární seriál britské televize ITV "Britain’s Secret Treasures" (Tajné poklady Británie) je Darren Hoyle.
„S detektorem jsem začal chodit, když mi bylo jedenáct – v roce 1977,“ svěřil se Darren reportérům. „Mým prvním strojem byl BFO. Někteří z vás jsou dost staří na to, aby si jej pamatovali, ti ostatní mají to štěstí, že na něj nikdy nebudou muset vzpomínat. Dnes je to už téměř antika, trochu jako já.

Za ta léta jsem vyzkoušel nejrůznější mašiny a některé nebyly špatné. Asi před sedmi lety jsem se doslechl o detektorech XP, tak jsem si koupil svůj první ADX200, stroj pro začátečníky, něco jsem s ním našel, ale když jsem přezbrojil na Goldmaxx Power, hledání se stalo zábavnějším a počet nálezů rapidně vzrostl. Zjistil jsem, proč získal přezdívku Vysavač stříbrňáků. Již dříve jsem našel nějaké stříbrné mince, ale nejde to srovnat, třeba během jednoho odpoledního klubového hledání jsem našel krásné tři mince: groš krále Eduarda IV. a dvě penny – krále Jindřicha VIII. a Johna Lacklanda.

Za posledních pár let mám přes dvě stě stříbrňáků a mnoho dalších zajímavých artefaktů, od šperků ztracených snad před několika dny po předměty z doby bronzové, z nichž některé byly zaregistrovány do veřejné databáze Britského muzea „Portable Antiquities Scheme“.
Zvláště plodným dnem byl pak ten v srpnu 2008, kdy jsem v Rollestonu v hrabství Nottinghamshire našel římskou brož s ptákem, chvíli na to krásný stříbrňák a pak už jsem nemohl uvěřit svému štěstí: slabý signál se přetavil ve zlato! - středověký medailonek ve tvaru zámku, druhý takový, jaký kdy byl nalezen. Odborníci jej datují do let 1450-1500 n. l. Na přívěsku je nápis “cauns repentir”, což mohl být tehdy nějaký ustálený slovní obrat ve smyslu Ničeho nelituji. Jak poznamenal s úsměvem ředitel Britského muzea Neil MacGregor, "je to vůbec nejstarší historický odkaz na slavnou píseň Edith Piaf".
Podobný předmět byl součástí tzv. Fishpoolského pokladu, nalezeného v roce 1966 rovněž v hrabství Nottinghamshire – oba medailonky jsou nyní vystaveny v Britském muzeu.
Byl jsem nesmírně potěšen, když mne oslovili z pořadu Tajné poklady Británie, jestli bych Dr. Susannah Lipscombové neřekl něco o okolnostech nálezu a o svém koníčku.

Ačkoli jsem našel přívěšek goldmaxxem, rozhodl jsem se jít dále a pořídil si detektor XP Deus. To je úžasný stroj, určený pro ty, kteří si chtějí pohrávat s nastavením. Měl jsem ho také na natáčení pořadu a na televizní štáb udělal dojem, jak je lehoučký a že je bezdrátový.

Natáčeli jsme krátké šoty, jak hledám na poli a přitom jsem doslova „on-line“ nalezl římskou bronzovou minci. Produkční byla unešená… Vysvětlil jsem ji, že přesto, že toto místo je prohledáváno přes dvacet let členy čtyř detektorářských klubů, stále se zde dají najít zajímavé věci. Daroval jsem ji minci jako památku na tento den – byla nadšená, neboť doba římská je její oblíbenou historickou epochou.
Zdroj: Britain’s Secret Treasures, TheGuardian

 Autor: Kasander

Komentáře