Úvod / Nálezy

Nález veterána období napoleonských válek

02. 01. 2012 Autor: Dejf 23 komentářů
Zdravím, posílám na ukázku poslední úlovek. Vše nalezeno ve stráni v lese na ploše cca 2x2m. Jedná se tedy zřejmě o předměty, které spolu souvisejí. Dva 15ti krejcary 1807, devět knoflíků, přezka, krejcar 1800, který byl přilepený na jednom z patnáctikrejcarů a šestiúhelníkový štítek s nápisem VETERANIS. Prosím o pomoc s určením tohoto štítku, po obvodu jsou dirky na přišití (z jedné jsem dokonce ještě vydloubl malý kus nitky), uprostřed je nějaká značka ve tvaru čtyřlístku, kolem nápis veteranis a dubové ratolesti.

Částečně jsem to určil dle webu primaplana.net kde stojí: "Po zrušení doživotní vojenské služby v r. 1802 začalo být aktuální označení pro vojáky, sloužící dobrovolně přes povinný úvazek. 15.8.1807 pro ně byly zavedeny mosazné štítky, nošené na hrudi, s vyobrazením trofeje a nápisem VETERANIS. Štítky byly oválné za 14 let služby a šestiúhelníkové za 20 let služby."
Nikde jinde na internetu jsem o tom nic nenašel a to jsem to hledal opravdu dlouho. Nemohl by někdo poradit nebo říct více info?

Mělo by tedy jít o veterána sloužícího 20 let z období kolem roku 1807, jehož uniforma, nebo její část, se dostala, zřejmě i s žoldem jednatřiceti krejcarů, do lesa. Co se vojáčkovi přihodilo se už asi nikdy nikdo nedozví...

S přáním vše nejlepší do nového roku, Dejf.

 Autor: Dejf

Komentáře