Úvod / Články

Nálezce „pokladu století“ získá mimořádnou odměnu 2 miliony

26. 08. 2016 Autor: Redakce DW 20 komentářů
Nakonec celé dva miliony korun dostane nálezce „pokladu století“ – takřka osmi set českých denárů ražených knížetem Boleslavem II. (972–999) v posledním desetiletí 10. století v mincovnách v Praze a na Vyšehradě. Depot byl objeven loni na podzim na Pardubicku. Původní nález odevzdaný do sbírek Východočeského muzea čítal celkem 780 položek, při podrobném průzkumu lokality archeologové za pomoci detektorářů našli dalších 745 mincí, jejich zlomků či shluků celých mincí. Dohledávky zcela mimořádného nálezu se společně s archeology účastnil i Detektorweb zastoupený Miroslavem UC Kratochvílem.
Posudek Národního muzea v Praze vyčíslil kulturně historickou hodnotu mincí na 23,5 milionu korun. "Kdybychom postupovali podle památkového zákona, kde se odměna stanovuje z ceny drahého kovu, ze kterého je vyroben, činilo by nálezné přibližně 11 tisíc korun. Tato zanedbatelná částka by znamenala ztrátu motivace pro další nálezce v budoucnosti, což může vést k neodevzdání podobných hodnotných nálezů," uvedl hejtman pardubického kraje Martin Netolický.
Podle Tomáše Libánka, ředitele Východočeského muzea, kam byl nález odevzdán, je hodnota pokladu nevyčíslitelná a pro historické poznání doby počátků českého státu má nebývalý dopad. Mincí Boleslava II. se nedochovalo mnoho, pocházejí z doby samotných počátků českého mincovnictví a jejich historická i sběratelská hodnota je obrovská. „Stav mincí je naprosto unikátní, nepochybně je někdo ukryl nedlouho po jejich ražbě," uvedl numismatik muzea Ladislav Nekvapil. Depot obsahuje také zcela raritní ražby, u kterých je znám třeba jen jediný exemplář na světě, a dosud neznámé varianty mincí.
„Kdo poklad do země uložil, se zřejmě nikdy nedozvíme. Je pravděpodobné, že to byl nějaký velmož napojený na vládnoucí knížecí rod, případně bohatý kupec, protože se jedná o majetek vysoké hodnoty. Mohly to být peníze na financování vojska, hotovost pro mezinárodní obchodní aktivity, možná i ukrytý lup,“ domnívá se Ladislav Nekvapil.
Celý nález si budeme moci prohlédnout ve Východočeském muzeu od 21. září do 16. října na výstavě Denárový poklad století. Současně s chystanou výstavou vydá muzeum také publikaci Denárový poklad z Chýště, který shrne dosavadní vědecké poznatky o nálezu.
Zdroj: Archeus DW, Aktuálně.cz, ČTK, ČT

Komentáře