Úvod / Články / Odkrytá historie

Neuvěřitelné: amfory ukrývaly 600 kg římských mincí

01. 05. 2016 Autor: Redakce DW 5 komentářů
Při stavebních pracích na předměstí španělské Sevilly objevili včera dělníci 19 amfor, které obsahovaly na 600 kg římských převážně bronzových mincí, některé jsou postříbřené. Amfory, v kterých byly uloženy, jsou o něco menší, než ty, které se ve starověku používaly k přepravě vína nebo obilí a podle archeologů není vyloučeno, že byly vyrobeny právě pro tento speciální účel – ukrytí pokladu. Místo pro jejich uložení bylo vybráno velice pečlivě, amfory byly v hloubce jednoho metru a zakryty cihlami a keramikou.
Mince byly vyraženy koncem 3. nebo počátkem 4. století n. l. s titulaturou císařů Maximiana a Constantina v některé z mincoven Východořímské říše. Jsou v perfektním stavu - nikdy nebyly v oběhu a archeologové se domnívají, že původně měly být použity k výplatě žoldu vojáků císařské armády nebo platu státních úředníků.
„Je to unikátní objev,“ říká Ana Navarrová, ředitelka sevillského archeologického muzea, „známe jen pár obdobných nálezů.“ Vědci z muzea tvrdí, že nicméně nikdy neviděli pohromadě takové množství antických mincí, kdy jsou si tak podobné jedna druhé. Ana Navarrová odmítla uvést přesnou hodnotu pokladu, ale „zcela jistě to byla hodnota několika miliónů eur“. Podle předběžných odhadů by se mohlo jednat zhruba o 150 000 mincí. Jedná se zřejmě o největší poklad antických mincí, jaký kdy byl nalezen.
Římané dobili Pyrenejský poloostrov v r. 218 př. n. l. a ovládali ho až do počátku 5. st. n. l., kdy byli vytlačeni Vizigóty.

Doplňeno redakcí DW:
Jsou to zřejmě vše mince zvané follis (či nově také nummus), ražené po Dicletianově reformě r. 294. Poklad byl ukryt zřejmě v rozmezí let 294-305.
Zdroj: theguardian.com, news.xinhuanet.com, poszukiwacze. org

Komentáře