Úvod / Články

Ohliadnutie sa za rokom 2020

24. 12. 2020 Autor: PetkoZberatel 11 komentářů
Občiansky rok 2020 sa o zopár dní skončí. Mnoho periodík, či už tlačových alebo internetových sa chystá na rôzne štatistiky, bilancovanie a hodnotenie politických, spoločenských kultúrnych alebo ekologických záležitostí. V tomto krátkom príspevku, by som Vás chcel od všetkých týchto štatistík oslobodiť a venovať sa výlučne zberateľstvu chladných zbraní, ktorému sa aj tento rok relatívne darilo. Možno toho už nie je tak veľa, ako po minulé roky, ale aj tak tieto skromné prírastky potešili.
Priznám sa, že súčasná pandemická situácia súvisiaca so šírením nebezpečného ochorenia COVID-19 je veľmi vážna a v Európe výrazne eliminovala dopravu a ani mne sa tak nepodarilo navštíviť mnohých dobrých kamarátov v zahraničí. Na týchto fotografiách Vám teda posielam prehľad zberateľských úspechov za rok 2020.
Ako úplne prvý sa mi podarilo kúpiť originálny kordík Maďarského kráľovského letectva s pôvodným venovaním na čepeli – nie nie je to dar od Horthyho a podobných vysokopostavených politikov, ktoré sa vyskytujú výlučne na falzifikátoch, ale jednoduché venovanie s menom... Kordíku určite venujem samostatný príspevok, kde ho predstavím zberateľom bližšie.
Ako ďalší predmet sa mi podarilo získať japonský dôstojnícky meč Shin Gunto typ 98 s dreveným puzdrom potiahnutým kožou. Meč bol nájdený na povale vo Veľkej Británii už v jari, ale dostal sa ku mne až koncom leta, keďže sa komplikovala doprava. Meč ma veľmi zaujímavú históriu a bol vyrobený pomerne známou kováčskou dielňou v meste mečov Seki. O meči, jeho krátkom príbehu, postupe pri ošetrovaní by som chcel písať v niektorom z čísel Detektorrevue.
Ďalšími prírastkami boli už tradične kordíky Wehrmachtu, jeden z nich je celkom vzácny od výrobcu WKC, konkrétne Typ 3 – aj o raritným variantom kordíkov od tohto výrobcu by som sa chcel venovať v niektorom z čísel Detektorrevue, tak uvidíme. Druhý kordík je od Hollera, je to najbežnejší typ 3, ale potešil ma svojim stavom a najmä oranžovou rúčkou, ktorá nie je tak bežná a zároveň originálnym puzdrom, nesúcim konštrukčné prvky tohto výrobcu.
Prírastky kordíkov tento rok definitívne uzatvára kordík pre dôstojníkov Slovenského štátu vz. 1940, ktorý v sebe skrýval iniciály vlastníka a na improvizovanom zavesníku motto: „Na východ“. Viac si o tomto atraktívnom druhu chladnej zbrane môžete prečítať v poslednom vianočnom čísle Detektorrevue 6/2020.
Aby neboli ukrátené ani bodáky, podarilo sa mi zohnať nemecký bodák Mauser vz. 1898 n. A. od výrobcu Suhl značený jednotkou. Zberateľský rok uzatvoril opäť japonský dôstojnícky meč Shin Gunto typ 98 od zaujímavej zbrojovky, navyše v krásnom, takmer nedotknutom stave. Tento meč má viacero pozoruhodných atribútov, medzi ktoré patria zakončenie a tvar čepele, kompletné sčíslovanie meča a všetkých jeho častí a pomerne vzácne hliníkové puzdro, ktoré robí meč veľmi ľahkým a kompaktným. Hliníkové puzdra sa vyrábali iba pre najkvalitnejšie meče a to len na začiatku produkcie, pretože hliník je strategická surovina, ktorá je potrebná napr. v leteckom priemysle a ten mal pred antickými mečmi prednosť – o tomto meči by sa tiež dalo ešte veľa napísať, uvidíme či to bude v časopise alebo iba na stránke...

Záverom by som chcel všetkým zberateľom zaželať hlavne to zdravie, rodinnú pohodu a pokoj, ktorý tak veľmi chýba.
Pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu rodiny a blízkych, správne vykročenie do roku 2021 želá
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře