Úvod / Články

Poklad na smetišti

23. 11. 2011 Autor: nixe 13 komentářů
Náš klub hledačů občas opraví v přírodě nějakou drobnou kamennou památku. Jednou jsem při nějaké akci na veřejnosti o tom vyprávěl. Jeden pán mi na to řekl: vy opravujete jen takové drobnosti, to tady ve sběrném dvoře leží obrovské kamenné sochy. Došel jsem se tam na ně podívat. Za sudy s asfaltem a hromadami vyhozených pneumatik ležely sochy, které již pomalu začaly obrůstat mechem. Začal jsem pátrat po tom, proč se na ten „smeťák“ takové pěkné sochy dostaly. Zjistil jsem, že sochy jsou vlastně sousoší s názvem Nový věk. Jeho výška je pět metrů a váha 17 tun. V roce 1988, kdy bylo zhotoveno, stálo skoro 600 tisíc. V dnešní době by mělo hodnotu pěti milionů. Postavit někam tyto sochy by bylo nad síly našeho klubu. Proto jsem napsal do místních novin o sousoší postupně tři články, že by bylo dobré s nimi něco udělat. Když se po dva roky se sousoším nic nedělo, natočil jsem o něm amatérský film s názvem Maxi Baby Box. Film jsem před měsícem poslal do filmové soutěže „Aerokraťas“ do Prahy, kde pořadatelé došlé soutěžní filmy dali na internet. A tak budete-li chtít vědět, ve kterém městě je ten sběrný dvůr, něco o autorovi sousoší a další zajímavosti o sousoší, tak se podívejte na:

http://www.muvi.cz/klip/2790-rezie-frantisek-soukup-film-do-10-minut-amateri-maxi-baby-box

Možná, se vám sousoší bude také líbit. Na závěr jsem pro hledače poopravil jedno přísloví: Líná huba se nic nedozví. Na poslední fotografii je model sousoší pro ilustraci vložen digitálně do fotografie parku. Nixe.

 Autor: nixe

Komentáře

kim

23. 11. 2011, 10:36

To je české unikum ničit sochy.To ani rusové nedělají tak vehementně jako my.

Tayla

23. 11. 2011, 10:59

pěkné hodne zdaru, naše kvh má v plánu taky rekonstruovat a zachránit jednu obrovskou sochu kamenou ale je to běh na dlouhou trať nejdřív ji nicko nechtěl nikomu nepatří a ted by ji chtěli zase všichni a sere se do toho i lešanský muzeum aby ji dali asi do depozitáře atd :-( snad to dopadne pro nás dobře a zachráníme jí.

pliza27

23. 11. 2011, 12:13

držím palce kluci. Chce to nenechat zapadnout tyto relikvie minulosti. S našim spolkem máme teď taky rozjeto pár věcí co se týká památníků.http://svazvyslouzilcu.sweb.cz/index.html

wessel

23. 11. 2011, 12:41

Nojo, problém je že "Nový věk" v roce 1988 vyjadřovaný těmito sochami už vypadal jinak. Muselo by jít o sousoší veksláků před tuzexem což se v daném případě nejedná a komunisti to zase nemohli s těma bludama přehánět když se chtěli ještě chvíli udržet.

dolin

23. 11. 2011, 13:07

Zajímavé!

Felix JK

23. 11. 2011, 13:56

..záslužná robota Nixe ,myslím že keby takto stála v parku nikomu by neublížila. Keď nie celé súsošie tak aspoň ta žena s dieťaťom.

Vlasov68

23. 11. 2011, 14:32

Nixe: Prostřednictvím mého kamaráda a dnešní vyspělé techniky (počítač-internet) jsem měl možnost ten film vidět. Je škoda že se to sousoší jen tak válí někde za plotem. Určitě by se ve vašem městě našlo místo, kam by ho místní mohli nechat vztyčit. Myslím že díky Tvé iniciativě to dlouho trvat nebude a socha bude stát v nějakém parčíku.

hypo1

23. 11. 2011, 16:29

Na film určitě mrknu. Mám rád slovo "sousoší", páč mi připomíná jednu dost intelektuálskou báseň:

V parku stojí socha
děvčete a hocha.
S neskrývanou rozkoší
každou noc tam sousoší!

Rosterix

23. 11. 2011, 20:57

Jestliže někdo začne hodnotit sochy z ideologického hlediska a ne z úměleckého v kontextu doby tak vždycky ty sochy končí podobně a nebo ještě hůř.A to se táhne celými dějinami lidstva.

Night.Child

23. 11. 2011, 21:42

Zdravím Nixe i ostatní, myslím že socha není vůbec tak špatná, i když zavání dobou minulou, ale jsem názoru, že i ta doba dost patří do našich životů, je to dost blízká minulost a ikdyž já osobně bych vynechal například toho kosmonauta(to je věc názorů) , pro leckteré prostranství by mohlo být vítanou dominantou. Držím palce vaším aktivitám a na video kouknu

sawier

23. 11. 2011, 21:43

moc hezké, držím palce!

kim

24. 11. 2011, 08:50

Rossy >jo ale u nás dvojnásob

jano-789

04. 12. 2011, 10:43

u nas sme mali sochu Legionara, neskoncila na zbernom dvore, ale niekde ju zakopali. kde to nik nevie