Úvod / Články / Odkrytá historie

Poklady z kalné River Wear

06. 12. 2013 Autor: Kasander 13 komentářů
48letý hasič Gary Bankhead z Durhamu, malého městečka při severovýchodním pobřeží Anglie, má od mládí dvě velké vášně - detektoring a potápění. Všechen svůj volný čas věnoval především hloubkovému potápění v Severním moři.

"Potápěl jsem se vždy u východního pobřeží a kolem ostrovů Farne, ale jednoho dne se mne žena zeptala, proč to nezkusím tady u nás v řece, " vzpomíná Gary na chvíle, které ovlivnily jeho další životní plány.

"Tehdy jsem se tomu smál, při představě, jak strašnou barvu tady má River Wear. Je kalně hnědá, ale teče pár minut od našeho domu, a tak jsme se s mým bratrem rozhodli, že to zkusíme. "
Gary se začal potápět ve městě před šesti lety a z bahna vylovil stovky předmětů s mimořádnou historickou cenou vážící se k historii města.
Durham je sice malé město, ale s velice bohatými dějinami a je známé především svou normanskou katedrálou a hradem. Archeologické nálezy ukazují na osídlení v oblasti Durhamu od 2. tisíciletí př. n. l. Historii současného města je možno vysledovat od roku 995, kdy si skupina mnichů z Lindisfarne vybrala kopcovitý poloostrov jako místo stavby kostela, kde pohřbili ostatky svatého snad s nejpopulárnějšího anglického misionáře, řeholníka, kněze a biskupa svatého Cuthberta.
Stavba současné Durhamské katedrály byla zahájena roku 1093 a stále obsahuje ostatky svatého Cuthberta. Naproti katedrále stojí durhamský hrad, původně budovaný Normany od roku 1071 poté co se Vilém I. Dobyvatel vrátil z tažení do Skotska.
Mezi nejcennější Garyho nálezy patří zlaté a stříbrné církevní předměty a relikvie náležející kdysi někdejšímu arcibiskupovi z Canterbury Michaelovi Ramseyovi, který sloužil v Durhamu v 50. letech jako biskup. Ramsey žil nedaleko mostu Prebends, pod kterým bylo zlato nalezeno. Jak se dostalo do vody, není jasné, spekuluje se, že bylo biskupovi ukradeno, či je on sám do vody hodil.
Gary Bankhead dokonce získal od durhamské katedrály, které patří část řeky, povolení se zde potápět a vyzdvihl zde dna mj. poutní svátostku z 14. století. "Já a Trevor jsme byli trochu šokováni, když jsme našli zlato patřící arcibiskupovi, ale svátostka ve tvaru prsního kříže je můj nejoblíbenější nález. "
Ruská ikona z 19. století zobrazující smrt Ježíše byla rovněž v majetku biskupa Ramseye.

Gary také našel 273 převážně středověkých olověných textilních plomb, nejstarší pocházejí z 12 století. "Je to fascinující nález, " říká Gary, "neboť nám ukazuje, jak se žilo v Durhamu v dobách, kdy zde působilo množství obchodníků a tkalců a každý měl svou individuální známku. "
Garyho kolekce církevních artefaktů z River Wear se stala součástí výzkumného projektu studentů místní univerzity a bude rovněž představena na velké výstavě v příštím roce.
Gary začal spolupracovat s místními muzei, univerzitou, kluby detektorářů a o svých nálezech píše články a nyní dokončuje i knihu.

A především, Garyho, který pracuje jako hasič v durhamské Fire Brigade, zaujala historii natolik, že se ji rozhodl studovat a právě nyní se připravuje na magisterské zkoušky z archeologie.
Zdroj: TheJournal, Day of Archeology 2013, Guadian

 Autor: Kasander

Komentáře