Úvod / Články

Pozvánka

05. 10. 2012 Autor: pliza27 18 komentářů
Dne 27.10. 2012 pořádá Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české slavnostní odhalení obnoveného pomníku padlým turnerům z obce Filipov u Jiříkova. Tito členové atletického spolku položili život za císaře během první světové války. Všichni příznivci jsou srdečně zváni. Pomník se nalézá u místní sokolovny, dříve turnhale.

 Autor: pliza27

Komentáře

SUBURBIA.cz

05. 10. 2012, 10:31

Tady stojí za to se rozepsat o zakladateli Turnvereinu, Friedrichu Ludwigu Jahnovi, který spolek vybudoval jako obranu proti Napoleonově armádě, jinými slovy jako obranu starého prohnilého systému, který zotročoval lidi (nevolnictvím, robotou, rakouskou nadvládou zdegenerovaných Habsburků). Naštěstí i k nám se dostaly se zpožděním ideály Velké francouzské revoluce a v roce 1848 bylo nevolnictví s robotou zrušeno a v roce 1918 došlo i k osvobození českého národa z rakouské nadvlády. Díky vlastencům, Sokolům, legionářům,...

Za připomenutí stojí jméno Jana Makovského, který uprchl z rakouské armády kolem roku 1796, vrátil se na Vysočinu a tam se pokusil založit vlastní armádu, se kterou chtěl rozpoutat "Velkou českou revoluci" a osvobodit lidi z roboty a nevolnictví, rozbít monarchii a popravit představitele šlechty tak, jako se to podařilo zuboženým hladovým poddaným ve Francii. Čest jeho památce! To byl opravdový národní hrdina a jemu by se měly stavět pomníky, ne nějakým Němcům, kteří se vymezovali proti Čechům a bojovali proti vzniku samostatného Československa.

jezero

05. 10. 2012, 11:08

Nevolnictví bylo zrušeno petentem Josefa II v roce 1782. Rubota až v roce 1848.

pliza27

05. 10. 2012, 11:30

SUBURBIA.cz: máš to trochu pomýlené F.L. Jahn založil hnutí né na obranu , ale aby tělwsným cvičením pozvedl sklíčeného ducha lidu po okupaci části Německa francouzkými vojsky. Turnerským hnutím se inspirovali i zakladatelé ašeho sokola.
Pokud píšeš o prohnilé Habsburské monarchii, kdo mysléš , že vydal zákon o povinné školní docházce, toleranční patent, či zrušil tu robotu. byli to právě Habsburkové. Za jejich vlády se u nás vystavěla nejhustší železniční síť v evropě, stavěli továrny , pivovary , silnice. Proč myslíš že první republika byla taková jaká byla. To si myslíš, že se vše vzalo z ničeho? První republika stavěla na tom co zde zbylo právě po té nadvládě. To jak si Češi dokážou vládnout je vidět nejlépe posledních dvacet let. My holt nad sebou potřebujeme pevnou ruku, pak dokážeme zabrat a vytvořit i velké věci.

pliza27

05. 10. 2012, 11:34

omlouvám se mám to samý překlep, trochu mě ten příspěvek nadzvedl. Nechci nikoho odsuzovat, ani vyzdvihovat, prostě jen jsme s klukama dali dohromady jeden zničený pomník a chcem vzpomenout těch sedum chlapů, co položilo život za svou vlast. tenkráte to byla Rakousko-Uherská monarchie. Můj praděda má v rodném listě národnost rakousko-uherskí, já se narodil jako Čechoslovák a tak i umřu a nic na tom měnit nebudu

mackiz

05. 10. 2012, 13:25

Pliza27. Milane, na překlepy se vyser! Hlavně že MÁŠ PRAVDU!!!

marczus

05. 10. 2012, 17:36

suburbia ty jses total mimo hochu). pliza27 .presne tak.mas prehled

DUTMAN

05. 10. 2012, 17:52

Pliza ahoj.To je Filipsdorf?

hynek0_0

05. 10. 2012, 17:59

SUBURBIA.cz - co to tady meleš? Jakej Makovský ? Co má společného nějakej Makovský s tím, že v roce 1921 byl postaven pomník padlým turnerům ve Filipově? To, že ho někdo zrekonstruoval z vlastních prostředků a vrátil mu jeho původní podobu je v dnešní době obdivuhodné. Ten pomník patří k historii tamnější krajiny a je dobře že se našel někdo, kdo se postaral aby nezanikl. Co jsi dokázal ty, kromě toho, že meleš o tom jak by bylo fajn stavět pomník nějakému dezertérovi?

hynek0_0

05. 10. 2012, 18:06

SUBURBIA.cz - co to tady meleš? Jakej Makovský ? Co má společného nějakej Makovský s tím, že v roce 1921 byl postaven pomník padlým turnerům ve Filipově? To, že ho někdo zrekonstruoval z vlastních prostředků a vrátil mu jeho původní podobu je v dnešní době obdivuhodné. Ten pomník patří k historii tamnější krajiny a je dobře že se našel někdo, kdo se postaral aby nezanikl. Co jsi dokázal ty, kromě toho, že meleš o tom jak by bylo fajn stavět pomník nějakému dezertérovi?

Barretero

05. 10. 2012, 22:53

Vzhledem k tomu,že na tomto pomníku jsem sedával na čarodějnicích, tedy znám v jakém stavu byl ,se moc těším jak jste ho dali do kupy (protože znám Vaše předchozí akce) Pánové ne jenom klobouk dolů, ale obrovskou poklonu Vám vysekávám. Lidé jako Vy mne stále utvrzují v tom, že i dnes jsou lidé s těmi správnými hodnotami. Díky za další střípek nalézané historie tohoto kousku země.

pliza27

06. 10. 2012, 06:53

Barretero a i ostatní kteří ocení dík Pomník ještě není hotov, jen jsme nechali dělat novou desku podle starého pohldu, kde je znát jak vypadala, dnes máme brigádu a budeme upravovat okolí, čistit pomník , dělat schody k němu. Pomník budeme stavět a vlepovat novou desku, až těsně před odhalením. Tak kdo má zájem pozvání platí pro všechny. O tom co děláme na : www.vyslouzilci.cz

pliza27

06. 10. 2012, 06:55

Dutman: ano je to na kraji hřiště u sokolovny.

DFC

08. 10. 2012, 16:12

Chvályhodné, byť Turneři v Čs. republice v určitém momentě začali směřovat k podpoře nacismu. To je ale již jiná kapitola.

poaman

15. 10. 2012, 23:11

SUBURBIA.cz - dej a nebo dejte si pár facek, aby jste se probral... Tak proč vy pane vlastenče neiniciujete stavbu pomníku Makovskému, místo chytrých řečí jak bylo vše za RU špatné a jak byli všichni utlačováni... Nebo se bojíte, že by tam nikdo nepřišel a plácáte takto jenom za rohem...

Raději budeme blbě žvanit v hospodách, budeme si hrát na pivní fašisty, než něco dělat, že?
Ostatním se omlouvám za vsuvku....
Jsem hrdý na to co děláme, rozhodně za námi stojí činy a ne chytrý pivní řeči...
VIRIBUS UNITIS

poaman

15. 10. 2012, 23:17

DFC - To je taky pravda, ale házet je všechny do jednoho pytle by bylo historicky nekorektní... Je nutné si uvědomit, že podobné spolky byly vždy nacionalisticky laděné... A teď to nemyslím pouze ve vztahu k období okolo WWII... Někdo měl Sokola, někdo Turnery, někdo veterány, někdo střelce, baráčníky atd..

amfortas

18. 10. 2012, 08:42

k SUBURBIovi: "Nacionalismus" osvobozovacího typu není ničím jiným než projevem emancipace lůzy, která se po čase výždy zákonitě ukáže horší než "starý prohnilý řád". Každý si nějak potřebuje zdůvodňovat smysl existence a nacionalisté si vystavují svou kosmologii kolem nějakého národa, který je dle nic naprosto nezkažený. Téměř pravidlem je uvažování kdo je chudý - je dobrý.
Francouzská revoluce je největší novodoubou pohromou lidstva - dala vzor všem pozdějším revolucím, včetně té bolševické, nepřímo insirovala vznik socialismu (= další krok stejného procesu) u nás a "demokratizace" vyústila v tu pohromu co máme teď. Že máme jakousi "svobodu slova", což znamená že si KAŽDÝ může kdákat seběvětší destruktivní blbost a že máme snadno dostupné banány, nemůže být pro žádného vyššího ducha protiváhou cti, vznešenosti a oprávněné hrdosti, o kterou jsme tímto procesem úpadku přišli...

Tímto příspěvkem neútočím na jakéhokoliv jednotlivce - jen popisuji všeobecně situaci. Jestli se přeci jen někdo cítí ukřivděn, je to jeho problém a nezajímá mě to.

Barretero

27. 10. 2012, 14:55

Tak právě jsem se vrátil z této akce a nezbývá mi než opět vyseknout Vám pánové poklonu. Navzdory sněhové kalamitě účast pěkná. Program zajištěný tak, že to dnes vskutku nebývá zvykem. Ještě jednou díky za obnovení kousku historie toho našeho "Nizozemí" no a moc pěkný zážitek.

pliza27

28. 10. 2012, 12:34

Barretero: díky i za kamarády, no trochu nám to počasí nabouralo program, co se týká organizace no návštěvníci nás podrželi, za to zas patří dík jim