Úvod / Články

"Přej si opatrně" - galanterní zátěžová olůvka

03. 06. 2022 Autor: ROSSY 5 komentářů
Už několikrát jsem v různých příspěvcích presentoval zahraniční oblečení, do kterého byla zátěžová olůvka všita. Bylo by ovšem průkaznější, už jenom kvůli různosti typů olůvek u nás a v zahraničí, najít takové oblečení v některém muzeu na našem území. Podařilo se mi spojit s velmi ochotnými kurátorkami textilu v NM Praha. Ty prošly jen zlomek oblečení, ale dohledaly to, co jsem potřeboval. Nesoustředily se pouze na dámské šaty, ale i kabáty. Z určitých důvodů zde nebudu presentovat fotografie, ale omezím se pouze na popis.
Šaty dámské společenské e. č. H8-26.750, tzv. charlestonky, jsou zdobené kolem výstřihu a na rukávech ruční výšivkou ze sekaných skleněných černých korálků, sukně je tvarována godetovými vsadkami. Šaty byly ušity na zakázku v salonu paní Gráfové, Staňkov u Domažlic, hedvábí, 1926.Tyto šaty jsou zajímavé užitím půlených olůvek o původním průměru 30 mm, obalených v látce a přišitých do vnitřního švu. Tady je tedy ta záhada nálezů rozpůlených olůvek.
Úspěch se dostavil i při kontrole dámských kabátů. Tříčtvrteční kabát z černého sukna e. č. H2-48293 je datován kolem roku 1900. V jeho dolním lemu jsou všita plná zátěžová olůvka o průměru 30 mm v počtu 8 ks. Stejně starý kabátek e. č. H2-159094 z černého hedvábného atlasu má ve spodním lemu 2 ks stejně velkých závaží. Oba ale pochází od jiné nositelky a dárce.
Restaurátoři se setkávají při práci se zátěžovými olůvky ne tak často, ale snad jednou přijde čas na restaurování tohoto, nebo podobného oblečení a my uvidíme, jak olůvka vypadají.
ROSSY

Komentáře