Úvod / Články / Odkrytá historie

Prsten manželky Jindřicha VIII.?

15. 10. 2015 Autor: Kasander 6 komentářů
Opravdu unikátní nález se podařil britskému detektoráři Stevu Whiteheadovi: při společné akci jejich klubu Down to Earth v hrabství North Yorkshire u obce Sinnington našel prsten s textem ve staré lombardštině. Hodnota šperku byla předběžně odhadnuta na 20 tisíc liber.
53letý hledač vzpomíná, jak 10. září vyšel na pole a začal „zvolna“ prohledávat půdu. Kapsa se postupně plnila běžným „polním šrotem“, po nějaké době však detekoval mezi dvěma kusy železa „nějaký kroužek obalený hlínou“. „Nemyslel jsem si, že je to něco zvláštního,“ vzpomíná Steve a strčil ho do kapsy mezi ostatní běžnou "polní šepleť" k pozdější prohlídce.

„Když jsme se pak sešli na oběd, vytáhl jsem jej z kapsy, pořádně se na něj podíval a povídám: Tak tohle asi nebude šrot. Stačilo jej jen trochu otřít a objevilo se čisté zlato. A když jsem uviděl ty nápisy, úplně jsem se roztřásl. Nevěřil jsem svým očím: zlatý prsten s tmavě modrým safírem a starověkými nápisy zvenčí i zevnitř. “
Text na prstenu a další indicie naznačují vzrušující možnost, že prsten by mohl být spojen s šestou, poslední manželkou Jindřicha VIII. Tudora Kateřinou Parrovou.
Ta žila v blízkosti nálezu na panském sídle Sinnington a pozemky, na kterém byl prsten nalezen, byly v držení nejdříve normanských pánů a později patřily rodu Latimerů. Kateřina Parrová, dříve než si vzala krále, byla ženou třetího barona Latimera Johna Nevilla, známého rovněž jako Lord na panství Sinnington. Existuje ale i možnost, že původ prstenu půjde ještě hlouběji do historie k Anglosasům.

Steve Whitehead žije ve Fulfordu a pracuje v managementu nemocnice v Yorku. Prsten předal koronerovi pro oblast North Yorkshire a nyní je v péči Yorkshire Museum, kde bude podroben analýze a určeno jeho stáří a původ. Prokáže-li se, že je nějak spojen s královskou rodinou, jeho cena by pochopitelně značně vzrostla. Prsten projde obvyklou posuzovací procedurou podle zákona o pokladu, pak bude oceněn – což by mohlo trvat i rok - a poté se Steve a vlastník pozemku budou moci podělit o odměnu.

Zdroj: tudorqueen6.com, The Press

 Autor: Kasander

Komentáře