Úvod / Články

R-U šabľa vz. 1889 pre úradníkov a profesorov

20. 05. 2020 Autor: PetkoZberatel 9 komentářů
Pozdravujem všetkých zberateľov. Tentoraz zasielam na pozretie rakúsko-uhorskú šabľu pre cisársko-kráľovských úradníkov a profesorov vz. 1889 (pozn. aj keď toto označenie som nenašiel ako oficiálne). Priznám sa, že je to jedna za najkrajších chladných zbraní Rakúsko-Uhorskej monarchie vôbec. Niekomu možno príde prezdobená, ale je to šabľa určená na vychádzku, aby sa ňou mohli očariť slečny a nie do boja.

Koš šable a chrbát rúčky je vyrobený z farebného kovu, jednotlivé časti sú odlievané a následne dotvárané ručne, či už ide o jednotlivé sekcie koša, ale aj celý rad ďalších detailov.

Rúčka je drevená, potiahnutá žraločou kožou a spevnená v jednotlivých kanálikoch ozdobným splietaným drôtom v strede a jednoduchým rovným z obidvoch strán.

Čepeľ je vysoko kvalitná, silne niklovaná značená nemeckým výrobcom "CARL EICKHORN WAFFENFABRICK SOLINGEN" a na druhej strane distribútorom „... PETER LONGO INNSBRUCK“. Peter Longo bol relatívne známy distribútor chladných zbraní, ale aj iných výstrojných prvkov. Pre svoju prestíž a reklamu si nechával chladné zbrane značiť aj názvom a lokalitou svojho obchodu.

Puzdro je kovové potiahnuté kožou s kovaniami z farebného kovu.

Ku šabli je aj portepe s červeným rakúskym orlom a pôvodným závesníkom značeným „SOLINGEN“.

Existuje veľké množsto variant týchto šablí, rozdiely sú v rozmeroch, prevedení, kvalite a mnohom inom, a preto sú dnes relatívne žiadaným artefaktom, ktorý sa teší obľube medzi zberateľmi. Priznám sa, že zatiaľ som sa nepúšťal do zozbierania aspoň tých základných variantov a tento jeden exemplár mi zatiaľ stačí.
S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

Vojtaci

20. 05. 2020, 11:08

Petko: jako vždy super článek
psal jsem Ti ještě k tomu carcanu
a teď dotaz : tyto šavle se fasovaly?
nebo si ji kaaždý úředník a profesor musel koupit za svoje ?

avers

20. 05. 2020, 11:25

Opět malé opřesnění Orlice na portepee je Tirolská. Potom Peterlongo byl velký a známý výrobce palných zbraní, loveckých, terčových. Sám mám od něj torzo terčovnice systému Werndl. Tady je podobná.
https://eaukce.antiques-auctions.eu/cz/archivDetail/42/13/5237-luxusni-tercovnice-systemu-werndl-johann-peterlongo/
https://www.dorotheum.com/cz/l/1726837/

PetkoZberatel

20. 05. 2020, 12:48

Toyota: ďakujem za komentár. Tieto šable sa podľa môjho názoru kupovali za vlastné peniaze - v tomto konkrétnom prípade je šabľa na 100% súkromným majetkom vlastníka, pretože si ju zakúpil za vlastné. Ďalej potom existovali tzv. "erárne" zbrane, ktoré boli vo vlastníctve jednotlivých útvarov alebo v tomto prípade vojenských úradov a pod., a ktoré sa mohli zapožičať hodnostárom a dôstojníkom napr. v prípade významných návštev alebo prehliadok. Zbrane sa potom vydávali zo skladu, pričom celý kolobeh bol riadne upravený v interných predpisoch.

Avers: ďakujem za usmernenie, okrem toho, že Longo produkoval povestné terčovnice a iné strelné zbrane bol aj jedným z najväčších distribútorov strelných zbraní (vlastných, ale aj od iných výrobcov), chladných zbraní a celého radu ďalších produktov. Teda v prípade chladných skutočne išlo o distribútora (aj keď zároveň i výrobcu strelných zbraní).

Vojtaci

20. 05. 2020, 13:14

Petko : díky za upřesnění
myslelel jsem si to
vojenští gážisté v RU si vlastně ze své gáže museli platit skoro vše
uniformu, boty, výstroj, šavli, revolver, výbavu do pole,
vlastní ubytování a stravu v důstojnické jídelně
jediné, co snad fasovali, byl jezdecký kůň
a potom už jim nezbyla gáže na karban, alkohol, lehké ženy
a tak si na to museli půjčovat, jako feldkurát Katz ve Švejkovi

ragnarog

20. 05. 2020, 13:33

Díky za další příspěvek, tahle šavle je moje asi nejoblíbenější. Ovšem mít ji ještě ve variantě pro důstojníky námořnictva, vzor 1850/71, to by bylo něco.

PetkoZberatel

21. 05. 2020, 07:23

Toyota: no pán feldkurát Katz bol iná trieda. Ale aspoň sme videli alebo skôr si prečítali, v akom stave naša armáda bola

ragnarog: šabľa pre R-U námorných dôstojníkov sa mi tiež veľmi páči, len keď som ju mal v minulosti možnosť kúpiť, za tú cenu som si zvyčajne vybral niečo iné, ale stále si vravím, že na ňu raz príde čas.

diamond

21. 05. 2020, 15:59

Coltik1

22. 05. 2020, 08:59

Jen bych rekl, ze portepee se na teto savli nenosilo ;)

PetkoZberatel

22. 05. 2020, 10:09

Coltik1: chcel by som ťa poprosiť, máš odkaz na nejaký dobový predpis, alebo na text z príslušnej literatúry? Zaujíma ma to, pretože táto šabľa bola získaná v rakúsku priamo od rodiny a nikto s ňou nikdy nič nerobil a už vôbec nemal záujem dopĺňať dodatočne portepe. Navyše viem o náleze tejto šable v dedinke pri Trnave, kde bola nájdená s iným typom portepe, ktoré bolo predpisovo zaviazané a doslova "zamrznuté" na koši šable.