Úvod / Nálezy / Půdovky atd.

Radostneradost

04. 04. 2012 Autor: Izolc 10 komentářů
Zdravím kolegové z branže.Tuto dýku jsem z dostal nedávno od kamaráda. Byla nalezena asi před 20 lety. V dost zuboženém stavu. A co nezničil zub času o to se postaral nezkušený amatér, který ji mému kolegovi dal. Nejenže zašantročil matici rukojeti a vysmirkoval ji, zkracoval si s ní dlouhé chvíle na trampských výletech hodem do stromu. Samozřejmě, že origo rukojet to dlouho nesnášela a brzy se poroučela. Samozřejmě ho nic lepšího nenapadlu než ji nahradit hliníkovým odlitkem a sice prasklou, ale původní rukojet s pinem a alpakovou orličkou prostě vyhodit a ve skautské činnosti pokračovat. Kdoví zda by se ještě z toho něco dochovalo, nebýt tragické události v jeho životě která ho stála osm let života v kriminálu. Po návratu dýku dal kolegovi za nějaký drobný dluh z dřívějška. Snažil jsem se jí už získat od něho dříve, ale nebyla s ním žádná řeč a jenom jsem smutně přihlížel její devastaci. Nedávno mi ji kolega nabídnul výměnou za malou sbírku válečných dokladů od místních občanů. Doklady jsem sbíral jenom okrajově proto jsem s radostí souhlasil. Jenže radost mi při pohledu zkazil fakt, že je již nenávratně poškozena. Proto bych se chtěl obrátit s prosbou o radu. Rukojeť si kamarád sehnal někde na blešáku, ale zda jde o originál to nedokážu s určitostí odhadnout. Orlička sice vypadá důvěryhodně, ale dřevo z kterého je udělaná mi nějak nesedí. Připadá mi moc lehké. Na druhé dýce SS kterou vlastním je rukojet s ebenu, a tohle má do ebenu dost daleko. Můj názor je, že ta rukojet je předělaná s SAčka. Pin trochu vyčuhuje. Na pvní pohled vypadá docela pěkně. Poradil by mi někdo zda má cenu vzhledem ke žalostnému stavu dýky shánět originál rukojet? Rovněž si nevím rady s pochvou je hodně porezlá a na dvou místech je znát zbytek původního brynýru. Pochva byla zřejmě hodně dávno napatlaná už na rez černou barvou. Tu jsem acetonem odstranil. Mám v záměru to jenom přetáhnout brynýrem aniž bych odstranil rez a místy zachovalé žilkování, ať to má aspoň trochu punc autetičnosti. Zároven bych se chtěl obrátit na Vás, zda by někdo neměl tuto alpakovou matici.

 Autor: Izolc

Komentáře

Tayla

04. 04. 2012, 10:54

nejsem odborník ale ta rukojet mi přijde jak z repliky spíš než z originálu....

kebabJm

04. 04. 2012, 10:57

pochva nebyla brynýrovaná, ale černě lakovaná

Lebenkopf

04. 04. 2012, 11:55

kebabJm: ? A co anodizované pochvy u raných SS/SA dýk? Jakože tahle je zrovna z ranné produkce..teda aspoň čepel určitě

Dlouhán

04. 04. 2012, 12:26

Posouzení originality bych nechal na odborníky v oboru,ale každopádně lepší origo v horším stavu,než pěkná replika,tak to vídím já

Pimpf1936

04. 04. 2012, 14:50

Ja bych tu matici nekde doma nasel,vim ze jsem mel jednu ale z SA dyky,ale nevim jestli by ten vnitrni zavit pasoval

Izolc

04. 04. 2012, 15:16

Pimpf1936.Pokud je alpaková tak to snad bude pasovat.Prosím tě kdybys mě chtěl kontaktovat : pitrs121@seznam.cz

Minerál

05. 04. 2012, 08:12

Dýka SS od Bökera má mít záštity značené buď písmenem B a nebo písmenem H.Pochva je dodána firmou Carl Eickhorn, takže by měla být osazena spíše záštitou značenou písmenem B.Orlička je od jiného výrobce a pin nedosedá jak by měl a je to reprodukce, která se v detailu neshoduje s originálem.Navíc zcela evidentně není ručka spasována se záštitami.Pochva může být anodizovaná i s nátěrem, ale původní od výrobce C.E.z tohoto období je anodizace.

Izolc

05. 04. 2012, 15:22

georgmani: obě záštity jsou značené F B . Rukojet byla sehnána bud na AUKRU nebo někde na blešáku.Orlička je pěkně vpasovaná a vypadá jako originál.PIN je plochý ale vypadá jako smaltovaný .Můj názor je že je to přebarvená rukojet z SA dýky. Zajímalo by mne jak se pozná, která pochva je od toho nebo onoho výrobce?

Minerál

07. 04. 2012, 00:20

Izolc:Také si myslím, že ručka je z SA dýky, má originál původní orličku akorát někdo odstranil pin SA, a nahradil jej falzem SS a přetřel nebo inpregnoval povrch.Pochvy jsou řešeny odlišným tvarem dvorečku na vrchním kování.Eickhorn má ze všech výrobců nejširší obůstek ze všech výrobců, to je jen jeho záležitost.Jiní výrobci mají více pravidelné kulaté klenutí nebo oválný profil dvorečku .

Izolc

07. 04. 2012, 13:58

georgmani :DÍK za osvětlení.Každopádně tu rukojet už řešit nebudu.Sbírkový kus to už stejně nebude a myslím si že nemá cenu do toho cpát další peníze.Potřebuji akorát někde sehnat tu matku