Úvod / Články

Rakúsko-Uhorská šabľa vz. 1861 pre horských strelcov

08. 07. 2020 Autor: PetkoZberatel 10 komentářů
Rakúsko-Uhorská šabľa vz. 1861 je asi najčastejšie sa vyskytujúcou dlhou chladnou zbraňou z čias monarchie. Spolu s bodákom Mannlicher vz. 1895 predstavuje akúsi chrbtovú kosť začínajúcich zberateľov chladných zbraní z obdobia 1. svetovej vojny. V skutočnosti ide o veľmi peknú a atraktívnu chladnú zbraň, podľa môjho názoru aj trocha nedocenenú, pretože nie je tak populárna ako ťažšie a o niečo vzácnejšie napr. jazdecké šable. Avšak aj napriek tomu by mala mať v zbierke vždy čestné miesto.

Počas obdobia produkcie sa vyrobilo veľké množstvo týchto šablí, ktoré vyrábali tak rakúsky, uhorskí alebo nemeckí výrobcovia. Z tohto dôvodu môžeme dnes nájsť v zbierkach šable s rôznymi výrobnými odlišnosťami. Šable mali rôznu dĺžku a šírku čepele, ktorá mohla byť v kovovom lesku alebo niklovaná. Známe sú aj exempláre s damaškovou čepeľou, alebo so zláteným a modreným leptom... Kôš je pomerne jednoduchý, ale aj napriek tomu dostatočne robustný a plniaci svoj účel. Rúčka je vyrobená z dreva, ktoré je potiahnuté žraločou kožou, resp. kožou z iných morských tvorov. Jednotlivé sekcie rúčky sú zdobené jedným vinutým drôtom a dvoma rovnými z každej strany.

Väčšina šablí, ktoré môžeme nájsť v zbierkach, múzeách alebo na zberateľskom trhu sú vychádzkové exempláre, ktoré si vojaci kupovali za vlastné peniaze. Oveľa menšie percento tvoria armádne bojové šable, ktoré boli skutočne prevzaté Rakúsko-Uhorskou armádou a reálne pridelené bojovým útvarom. Z tohto dôvodu som sa v tomto príspevku rozhodol venovať práve šabli, ktorú radíme k tým vzácnejším.
Šabľa je ešte v pôvodnom a nečistenom stave, určite ju plánujem dať trocha do poriadku, ale to chce hlavne čas a trpezlivosť. Už na prvý pohľad nás zaujme veľkosť šable, pretože je nezvykle malá. Ide o oficiálne skrátenú šabľu vz. 1861, pričom skrátenie čepele sledovalo čisto praktické ciele. Krátka šabľa bola omnoho praktickejšia do zákopových bojov, ktoré sa odohrávali napríklad na východnom Slovensku v Karpatoch alebo severnom Taliansku, ľahšie sa nosila a bola menej nápadná, čo nepriateľským ostreľovačom sťažilo identifikáciu vyšších hodností. Skrátenie čepele bolo prevedené veľmi kvalitne – detaily som sa snažil nafotiť.
Čepeľ je označená výrobcom „JUNG & ZEITLER“, nad značením sa nachádza preberacia značka armády "Wn" Rakúsko-Uhorská orlica a rok prevzatia do armády "87". Na druhej strane je šabľa prekvapivo značená jednotkou „20. JB. /6“, pričom rovnaké značenie sa nachádza aj na puzdre. Pravdepodobne ide o Jäger Batalion Nr. 20, 1. Batalion, 1. Kompanie, čo v preklade znamená Pluk horských strelcov č. 20, prapor č. 1, rota č. 1. Žiaľ viac informácií o tejto konkrétnej jednotke som nenašiel (možno preto, že som ju zle určil), teda ak by mal niekto viacej informácií, určite ich rád privítam.
Tentoraz som pridal o niečo viac fotografií, pretože si to táto šabľa zaslúži. Viem, že stav nie je najkrajší, ale pre mňa je to úchvatná zraň. Celá šabľa aj po rokoch pevne drží v rúčke, čepeľ sa nekýve ani o vlások, v puzdre pevne drží... rúčka síce nesie známky používania, ale stále je zachovalá... Nuž verím, že až bude viac času, tak Vám pošlem šabľu znovu, po opatrnom ošetrení.
Pozdravuje

PetkoZberatel Autor: PetkoZberatel

Komentáře

KasanderAdmin

08. 07. 2020, 15:58

Díky za další zajímavý a velice fundovaný příspěvek

radi

08. 07. 2020, 17:57

Možná je to pěchota a značila se ,, J " ,aby se to nezaměnilo s ,, I " jak na známkách.
Jinak ,jako vždyy parádní počteníčko.

Windir

08. 07. 2020, 20:49

moc pěkné

M.P.

08. 07. 2020, 22:39

Super počtení a krásný historický kousek !

benedek

09. 07. 2020, 00:02

Podle mého názoru jde o šavli 20. praporu Polních myslivců. Je to skutečně erární zbraň a pravděpodobně si "prošla" bojem. Má-li čepel broušené ostří, a to nikoliv profesionálně továrně. Spíše v polních podmínkách. Mohlo k jejímu menšímu zkrácení dojít z důvodu zabroušení nějákeho šrámu z boje na její špičce. Pochva totiž krácena nebyla. Horští myslivci měli šavle kráceny takřka v polovině čepelí. Stejně tak měli i krácené pochvy podle její krácené délky. Tyto úpravy u Gebirgsjägerů byly oficiálně povolené a často proto profesionálně zhotovené. Je pravdou, že se tyto šavle v druhé polovině 1WK krátily i neoficiálně. U všech jednotek v první linii. V době nedostatku a hlavně proto, že krácená zbraň byla účinější v boji zblízka a v zákopech...

Panzerfaust6

09. 07. 2020, 09:06

super čítanie, velice zaujímavé. Díky moc

PetkoZberatel

09. 07. 2020, 10:36

Nazdar chlapi, dakujem za vsetky komentare, tesi ma to, lebo sablicka si uznanie u zberatelov iste zasluzi Cepel na sabli je skratena urcite v tyle, pretoze ide o velmi preciznu pracu, rovnako kratene je aj puzdro, aj ked to na fotke asi nie je tak patrne. Dokonca aj povodny iba cinovy zvar praskol... Pokusim sa neskor poslat aj fotky na porovnanie s nekratenou.

klarkon

09. 07. 2020, 11:20

Tato je perfektní právě proto, že má svůj "příběh", bohužel nám ho asi neprozradí.

strelok1

10. 07. 2020, 23:41

Tak přesně tuhle krasotinku mám v dětské velikosti. Netuší náhodou někdo, byť i orientační cenovku ?

REBEL 1866

14. 07. 2020, 02:57

Moc krásná šavle a super příspěvek.