Úvod / Články

Rakúsko-uhorská šabľa vz. 1877

14. 04. 2021 Autor: PetkoZberatel 8 komentářů
Rakúsko-uhorská monarchia mala vo výzbroji zaradený relatívne široký počet druhov chladných zbraní, počnúc bodákmi, tesákmi až po šable. V tomto príspevku by som Vám chcel predstaviť ďalšiu zo šablí, ktorá bola využívaná počas 1. svetovej vojny. Rakúsko-uhorská šabľa vz. 1877 prejazdné delostrelectvo sa vyznačuje viacerými zaujímavými prvkami, ktoré z nej robili vo svojej dobe relatívne moderne poňatú chladnú zbraň a zároveň je atraktívna aj pre dnešných zberateľov.
Ako prvý by som chcel popísať celkový dojem z tejto šable – ide o ľahkú, pevnú, ale zároveň kompaktnú chladnú zbraň. Šabľa má primeranú šírku čepele 3,2 mm a ako jediná zo všetkých zavedených šablí monarchie má na obidvoch stranách čepele hranatý výbrus. Puzdro je z pomerne silného plechu a uchytenie ku koženému závesníku má z obidvoch strán, čo predstavuje ďalší zaujímavý a jedinečný prvok charakteristický pre túto zbraň. Kôš šable je jednoduchý, ale pomerne hrubý, teda jeho deformácia pripadá do úvahy len pri fatálnych poškodeniach.

Šabľa vz. 1877, ktorú môžete vidieť na priložených fotografiách pochádza z nálezu a jej stav odpovedá veku a aktívnemu používaniu. Tento typ šable sa široko používal aj na východnom fronte počas 1. svetovej vojny, keby bolo rakúsko-uhorské delostrelectvo dislokované na viacerých miestach a podporovalo obranné pozície vybudované vo východných Karpatoch. I dnes, po toľkých rokoch vieme nájsť na menších kopcoch nachádzajúcich sa za hlavnou líniou dôkladne vybudované a opevnené zákopy, kde sú jasné stopy po palebných postaveniach poľných diel najrôznejšieho kalibru. Z času na čas, najmä počas jesennej návštevy bojiska kvôli prechádzke, zbieraniu húb si tieto pozície veľmi rád prezerám. Doma sa potom vždy pozriem aj na túto šabľu, ktorá je opäť takým malým a nepatrným svedkom úsilia a námahy vojakov monarchie. Túto šabľu mi kúpil môj otec, keď som bol ešte na základnej škole, veľmi sa mi páčil jej dizajn a aj tá skutočnosť, že nešlo o vychádzkovú špacírku, ale o skutočnú bojovú šabľu.

Čepeľ šable je nebrúsená a neposekaná, so zbytkami po starom oleji, značená u tohto typu šablí je menej známym výrobcom „E. JUNG“ a preberacím značením armády „Wn – 8“, teda šabľa bola armádou skutočne prevzatá armádou v roku 1908.

Kôš čepele je síce jednoduchého tvaru, ale má podstatné vylepšenie, ktoré spočíva v náustku, ktorý čepeľ drží pevne na svojom mieste.

Rúčka má ešte pôvodnú žraločiu kožu avšak ozdobný drôtik sa už nedochoval.


Puzdro je značené viacerými značeniami na rôznych miestach, ktoré sú viditeľné už len z časti, napr. náustok je vo vnútri značený písmenom „E“, telo puzdra „E 8“ a na spodnej časti aj Uhorským znakom. Zaujímavosťou je, že puzdro má dobové opravy, ktoré spočívajú v prekrytí, resp. zaliatí dvoch preliačin (pravdepodobne po črepine alebo strele) cínom. Cín je následne preleštený a tak je povrch puzdra súvislý. Ktovie či vojakovi monarchie zachránila táto šabľa život alebo ho aspoň zachránila od vážnejšieho zranenia. Aj napriek tomu, že na puzdre chýbajú obidve skrutky, náustok drží na šabli pevne.

Myslím si, že celkovo ide o pekný kúsok histórie, ktorý je spojený s ťažením Rakúsko-Uhorskej armády. Aj napriek tomu, že šabľa nie je v ideálnom stave, v zbierke má čestné miesto.


Pre spestrenie prikladám aj fotografie dvoch vyznamenaní, Karlov kríž pre frontových bojovníkov a Striebornú medailu za statočnosť.

Pozdravuje
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

klarkon

14. 04. 2021, 15:09

Paráda jako vždy.
Nevíš náhodou typ a původ této šavle ?
https://www.detektorweb.info/index.4me?s=show&lang=1&i=73791&mm=1&xb=4&vd=1

ragnarog

14. 04. 2021, 16:20

Díky za představení dalšího kousku ze sbírky, jako vždy super. Škoda, že jsi nevyfotil ta místa opravená cínem - nebo možná jsou na některé fotce, ale já jsem si ničeho nevšiml.

PetkoZberatel

14. 04. 2021, 20:50

klarkon: dakujem za spravu, ale zial predmetna sabla nie je nemecka ani rakusko-uhorska. Je teda mimo rozsah mojho zaujmu a mojich vedomosti.

ragnarog: dakujem za tvoj komentar. Mas pravdu, fotku s dobovou opravou som zabudol pripojit pokusim sa ju poslat dodatocne.

DusanSK

15. 04. 2021, 08:53

Pekná šabla

sedivo12

15. 04. 2021, 14:15

Pekné, len tak dalej...radosť čítať

REBEL 1866

15. 04. 2021, 16:48

Moc pěkná šavlička, taková by se mi taky líbila.

benedek

15. 04. 2021, 17:38

Moc se jich dodnes nezachovalo! Šlo o služební, proto erární zbraň převážně poddůstojníků od velitele děla výše. Plochá úzká záštita rukojeti byla praktická nejen při odkolesnění a přípravě děla k palbě. Ale i k další činnosti v palpostu, například kontroly zaměření děla . Kdy se stálo u zaměřovače hnedle vedle lafety. Univerzální závěs na pravou i levou stranu nebyl pro praváky / leváky. Ale proto, že jízdní baterie byly vysoce mobilní s nutností co nejrychleji zaujmout pozici, odkolesnit, připravit dělo k palbě, vypálit a vše pak rychle zbalit a odjet jinam. Protože zpravidla napřítel pak místo zaměřil a právě opuštěná lokalita se změnila palbou jeho děl k nepoznání... . K tomu byla nutná sehraná součinnost. Například velitel děla potřeboval pravou ruku u miřidel. Poddůstojník obsluhující dělostřeleckou buzolu za palposty k nastavení údajů z předsunuté pozorovatelny taky. A protože hrozilo často napadení ze zálohy jízdou, například kozáky. Třímal ten i ten obezřetně buď Gasser (revolver), či tuto šavli v ruce levé. Pro doplnění: Velitel baterie, důstojník byl vyzbrojen šavlí jízdy se standardním košem. Špacírky dělostřeleckých movitějších důstojníku, některé měly na koši motiv Sv. Barbory. Patronky dělostřelců. Podle se pozná, že šlo o šavli dělostřeleckého oficíra. Oficíři jízdy si oblíbili motiv boje Sv. Jiří koňmo s drakem.

PetkoZberatel

15. 04. 2021, 20:31

Disan, Sedivo, Rebel: chlapi dakujem, tesi ma, ze sa Vam sabla zapacila. Mne robi tiez radost uz dost dlhu dobu.

Benedek: dakujem za vycerpavajuci doplnujuci komentar. Naozaj si to pekne vysvetlil. Az sa vratim domov, urcite navstivim pri prechadzke delostrelecke pozicie Rakusko-Uhorskej armady. Pri tvojom vysvetlujucom komentari si istotne pospajam viac suvislost dohromady. Sablu si velmi vazim, kedze je z vychodnych karpat.