Úvod / Články

Rakúsko-uhorský bodák Mannlicher vz. 1888 pre poddôstojníkov

18. 02. 2021 Autor: PetkoZberatel 7 komentářů
Rakúsko-uhorský bodák Mannlicher vz. 1888 pre poddôstojníkov je vcelku pekný a atraktívny bodák. Spomínam si, ako bol v minulosti klenotom každého zberateľa bodákov Mannlicher – a aj pre mňa dlhú dobu patril ku tým najobľúbenejším bodákom. V súčasnosti, keď sa možnosti zberateľom omnoho viacej otvorili, najmä prostredníctvom internetu a tak, sa dá podobný bodák obstarať pomerne ľahko a stále za priateľský peniaz. Bodák, ktorý vidíte na fotkách mám už od detstva a patrí ku tým bodákom, ktoré určite zazreli nejedno bojové nasadenie.
Veľká škoda je, že tieto bodáky sa značili jednotkou aj na priečke a pravdepodobne kvôli noseniu a používaniu (ale aj čistenie urobilo svoje) sa značenie nedochovalo, resp. sú patrné iba jeho zbytky. Známky používania v podstate nesie celý bodák, vrátane drevených črienok a nitov, ktoré sú dokonca poškodené hrdzou. Uzamykací mechanizmus však stále aj po rokoch funguje bezchybne a aj pútko na portepe sa dochovalo. Čepeľ je na bodáku veľmi pekná, bez známok necitlivého brúsenia a bez zásekov. Na jednej strane je značená výrobcom OEWG a na strane druhej rakúsko-uhorským orlom – to znamená, že bodák nebol exportný, ale prevzatý do armády. Puzdro patrí k bodáku, pričom pozorné oko si všimne, že nosec na puzdre nie je pôvodný, resp. bol vymenený. Najprv, keď som bodák získal som tomu nevenoval pozornosť, až neskôr som si všimol rozdiel oproti správnemu puzdru. Oprava nosca je podľa môjho názoru dobová a je urobená veľmi precízne. Nejde o povojnový repas, ale o opravu v týle.
Verím, že sa Vám bude tento vcelku masívny bodák páčiť... človek sa ani nenazdá, ako ten čas rýchlo letí, spomínam si ešte, že ako malý chlapec som s týmto bodákom „bojoval“ po izbe a teraz sa už mám úplne iné starosti a aj zberateľský zámer je iný.
S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře