Úvod / Nálezy / Půdovky atd.

Rakúsko-uhorský bodák Mannlicher vz. 1890/05

11. 05. 2021 Autor: PetkoZberatel 13 komentářů
V tomto príspevku chcem zberateľom predstaviť relatívne zaujímavý Rakúsko-Uhorský bodák Mannlicher vz. 1890/05. Tento bodák je blízkym príbuzným obyčajného Mannlicheru vz. 1895, ktorý mu je v mnohom vzorom. Príčinou vzniku tohto bodáku bol kritický nedostatok bodákov vz. 1890 pre rovnomennú pušku a to aj kvôli počiatočným prudkým bojom, v ktorých sa Rakúsko-uhorská monarchia ocitla už na samom začiatku vojny.
Nový bodák Mannlicher vz. 1890/05 mal už prebrať modernú konštrukciu bodáku vz. 1895, teda čepeľ a rúčka mali byť menšie, ľahšie a kompaktnejšie s jednotným typom puzdra. Túto úlohu si zbrojovky splnili a vytvorili bodák, ktorý sa podstatne odlišoval od bodáku vz. 1890, ale zároveň bol takmer identický s bodákom vz. 1895. Mnoho zberateľov, najmä tých menej skúsených, si tieto typy bodákov veľmi často zamieňajú, čo je veľká chyba, pretože bodákov vz. 1890/05 je podstatne menej a sú zberateľsky vzácnejšie a aj atraktívnejšie.
Úplne prvým poznávacím znakom je dlhšia "hlavica" bodáku, v ktorej je uložený uzamykací mechanizmus, oproti vz. 1895 je rozdiel viditeľný už na prvý pohľad. Druhým poznávacím znakom je dlhšia priečka bodáku, ktorá má navyše oko pre mušku so širším priemerom. V ostatnom sú bodáky takmer identické.
Bodák ktorý môžete vidieť na fotkách je v peknom stave. Čepeľ je v plnej dĺžke a šírke, bez brúsenia a má hranatý výbrus. Na jednej strane je značená výrobcom F. G.G. Y a na druhej strane rakúsko-uhorským orlom. Táto budapeštianska zbrojovka bola majoritným výrobcom týchto bodákov. Väčšina nesie na čepeli hranatý výbrus, ale existujú aj exempláre s oblým výbrusom, ktorý je však extrémne vzácny. Rúčka je tiež v dobrom stave, keďže je pomerne malá, dobre sa drží v ruke a v podstate si viem predstaviť, že bola aj pohodlnejšia. Puzdro je označené rovnakým výrobcom ako čepeľ.
Celkovo ide o pekný bodák, ktorý do zbierky rakúsko-uhorských bodákov rozhodne patrí a odporúčam ho kúpiť. Z času na čas sa vie vyskytnúť za celkom priaznivý peniaz.
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

benedek

11. 05. 2021, 09:01

Petko, děkuji. Sice existuje zdařilá kniha Bodáky Habsburské monarchie, nebo její rozšířená obdoba Chladné zbraně v Habsburské monarchii. Pro mě zatím to jediné s čím jsem měl možnost porovnat to z chladných zbraní, co jsem kde koupil, směnil, získal. V těchto knihách jsou ale jen, sice kvalitní, ale kresby.
U Tebe je vyčerpávající popis, doplněný komentáři zdejších odborníků a sběratelů. A hlavně kvalitní a detailní fotografie skutečného exponátu! Až se divím DW, že s Tebou neuzavře Smlouvu o vydání obrazové pubikace o chladných zbraních z Tvé velkolepé kolekce! Dnes a denně narůstá množství nejen sběratelů, ale i investorů. Obojí rádi smění bankocetle za věc trvale rostoucí hodnoty. A k tomu je potřeba velmi kvalitní literatura, aby se nenapálili. Nebo jsou zde takoví, kteří mají ve sklepě "několik podobnejch bajonetů a dýk na řetězu z války po dědečkoj". Dnes a denně jim chodí do schránky letáčky od přkupníků. A oni nemají na nájem...

PetkoZberatel

11. 05. 2021, 12:04

Ahoj benedek, ďakujem za tvoju pochvalnú správu. Fotografie sa snažím vždy fotiť za denného svetla a tak, aby som pokiaľ je to možné zachytil každý detail alebo špecifický aspekt konkrétnej chladnej zbrane. Kvalitné fotografie sú lepšie ako mnoho slov Až tak veľkú zbierku chladných zbraní nemám, pričom Rakúsko-Uhorsko je len mojim vedľajším predmetom záujmu, a preto predstavujem zberateľom len základné typy chladných zbraní z tohto obdobia. Vonku je veľké množstvo zberateľov s úžasnými zbierkami chladných zbraní z obdobia Rakúsko-Uhorska.

benedek

11. 05. 2021, 12:52

Petko. Nemáš sa da čo hambiť. Tvoje sbírka je na východoevropské reálie, skutečně velkolepá! Ze své vlastní zkušenosti Ti Vraím, máš velmi atraktivnu na tuniaše poměry sbierku chladných zbraní. Zde se toľko kvalitních exemplarov Bohužial nezachovalo. V devatiesjatkach šlo velˇa skutočných unikatov tu za VHS video, TV, či ve velˇkom za ojetý VW Golf prvej generacie vonku. Teraz čumime ako puci na sbierky vonku na Západě. Mnohí s hrdzavím hranatým Golfom sa bijeme o čelá, keď zhladáme byvalé exponáty našej sbierky na TV Zoom či Chanel TV

PetkoZberatel

11. 05. 2021, 14:41

benedek: no ja som začal zbierať vo veľmi mladom veku a bodáky, pracky, prilby alebo šable som menil skôr so staršími chlapcami zo školy za cigarety, víno, tabak auto, ani iné vybavenie nebolo na výmenu k dispozícií. Ale počiatok 90. rokov bol úplne super. Často krát som so šabľou alebo bodákom dostal aj príbeh, kde bol nájdený a za akých (často prehnaných okolností) ho dotyčný získal... ale tie časy sú davno preč a dnes sa obmedzuje kúpa iba anonymných predmetov z burzy alebo internetu

DusanSK

11. 05. 2021, 17:44

Krásny kus gratulujem

max98

11. 05. 2021, 21:14

Opět pěkný příspěvek. také ho mám ve sbírce. Jeden starší kolega sběratal, shodou okolností také ze Slovenska, mi kdysi tvrdil, že M90/95 se v yráběl pouze v F.G.G.Y a pouze ve verzi pro mužstvo bez háku. Je pravda, že jsem jich už pár viděl opravdu F.G.G.Y a bez háku.

Mirek85

11. 05. 2021, 21:39

Taky ho mám ale dalo to práci, moc jich není. Článek TOP

PetkoZberatel

11. 05. 2021, 22:06

max98: vyrabal ich aj OEWG a boli dokonca aj s oblym zliabkom, ale to je iba mizive percento. Existuju aj poddostojnicke prerabky, ale poddostojnika orig., som nazivo nikdy nevidel.

DusanSK, Mirek85: chlapi dakujem za pochvalu.

Vojtaci

12. 05. 2021, 07:37

ahoj Petko, taky mám 2 kousky
nemělo by být označení bodáku 1890/95 ?
aspoň tak je to v literatuře

REBEL 1866

12. 05. 2021, 10:49

Ahoj Petko, ten bodák je nádherný a popis jako vždy jedna radost, musím se ale přiznat, že tenhle kousek mi v mé sbírce Mannlicherů chybí, snad mi tedy také časem přibude.

liborradek

12. 05. 2021, 13:42

Přesně jak píše Benedek. Myslim že kdybys to vydal knižně,tak v pohodě všechny výtisky rozprodáš,protože vyjma těch knížek od Moudrýho nic není.

PetkoZberatel

13. 05. 2021, 09:28

REBEL1866: ďakujem, tento bodák nie je až také ťažké zohnať. Pri troche snahy sa dá kúpiť za celkom priateľský peniaz, pretože väčšina zberateľov nerozlišuje alebo nevie rozlíšiť rozdiely medzi klasickým mannlicherom

liborradek: na napísanie knihy jednoducho nemám dosť pestrú zbierku, pretože mám iba malú časť chladných zbraní pochádzajúcich z monarchie. Na napísanie knihy by museli spojiť sily viacerí zberatelia, poskytnúť vedomosti a hlavne zbierkové kusy - podobne to urobili aj kolegovia z Holandska, ktorí napísali knihu o kordíkoch wehrmachtu, do kotrej som tiež prispel fotografiami svojich kordíkov.

Toyota: áno máš pravdu, ďakujem za upozornenie, označenie má byť ako píšeš.

Krmi83

19. 05. 2021, 12:19

Pěkný kousek Ať se daří i dál