Úvod / Články

Rakúsko-uhorský bodák Mannlicher vz. 1895

26. 05. 2021 Autor: PetkoZberatel 7 komentářů
Rakúsko-uhorský bodák Mannlicher vz. 1895 je už akousi ikonickou zbraňou medzi zberateľmi chladných zbraní. Mnohí z nás začínali svoje zbierky práve jedným z týchto bodákov, ktorý sa na našom území relatívne často vyskytoval. Bodák Mannlicher vz. 1895 pre mužstvo je častou pamiatkou po Rakúsko-uhorských vojakoch, ktorí boli nasadení rôznych úsekoch fronty. Niektoré bodáky ostali v miestach bojov a naopak mnohé sa vrátili späť s tými šťastnejšími bojovníkmi. V lepšom prípade boli bodáky odložené do truhlíc, do stodôl a na povaly, kde ich neskôr nachádzali cielene alebo úplne náhodou potomkovia vojakov alebo už cudzí ľudia. V horšom prípade sa bodáky využili na najrôznejšie domáca práce počnúc sekaním trávy pre hydinu až po účasť na dedinských zabíjačkách (tu niekde vznikla legenda o bodáku Mannlicher vz. 1895, ktorý bol "oficiálne" prerobený na útočný nôž).
Veľká časť bodákov však bola navrátená do armádnych skladov a neskôr odpredaná do Bulharska a Juhoslávie kde bodáky Mannlicher vz. 1895 prešli necitlivou opravou, ktorá spočívala vo výmene drevených črienok, výmene priečky a nosca na puzdre. Puzdro bolo vo finále počiernené a na priečku vyrazené alebo elektrickou ihlou napísané číslo zbrane. Takto upravené bodáky boli uložené do skladov a po desiatkach rokov sa vracajú späť domov rôznymi predávajúcimi, ale pre mňa to sú už bodáky „bez duše“, stratili svoj príbeh, ktorý je spojený s konkrétnou osobou alebo historickými udalosťami, zostali už len predajným artiklom.
Bodák, ktorý môžete vidieť na fotkách bol nájdený na povale starého domu na strednom Slovensku asi pred 20 rokmi a predal mi ho jeden pán za nepredstavitelnych 1 400 Sk. Bodák je z neskorého obdobia produkcie, je bez označenia výrobcu a jediné značenie sa obmedzuje na preberaciu značku armády – rakúsko-uhorského orla. Aj napriek tomu, že čepeľ nie je označená, bodák zodpovedá produkcii spoločnosti BFM (s veľkou pravdepodobnosťou šlo o konzorcium výrobcov nachádzajúcich sa na českom území). Dá sa to spoznať vďaka úrovni spracovania a zároveň tvarom črienok, ktoré sú opracované nahrubo. Značenie možno aj na čepeli bolo, ale mohlo byť vyrazené veľmi slabo (čo sa stávalo pomerne často) a zároveň aj nesprávne uloženie bodáku po vojne a neodborné vyčistenie spôsobili jeho celkový zánik. Puzdro naopak vyrobila spoločnosť OEWG, pričom mohlo ísť o subdodávku alebo vzhľadom na pokročilý vojenský konflikt aj o improvizáciu. Viem, že bodák som už mohol nahradiť iným exemplárom, možno v lepšom stave, značený jednotkou a pod. , ale nejak na to neprišiel čas a tento bodák zostal v mojej zbierke a je jedným z kmeňových bodákov Rakúsko-uhorskej monarchie, ktoré som si zohnal sám.
PetkoZberatel


 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

DusanSK

26. 05. 2021, 12:13

Pekný kúsok gratulujem

ragnarog

26. 05. 2021, 12:25

Připojuju se, krásný kousek.
Mám dotaz: Píšeš, že bodák je z pozdního období produkce, ale má hranatý výbrus. Myslíš to tedy tak, že je z pozdního období ještě předválečné, mírové produkce? Protože během války se pro zjednodušení výroby začal používat oblý výbrus...

PetkoZberatel

26. 05. 2021, 12:44

DusanSK: ďakujem

ragnarog: nie všetci výrobcovia R-U bodákov začali so začiatkom vojny používať hranatý výbrus. Takáto zmena vo výrobnom postupe neprebehne naraz u všetkých, akoby mávnutím čarovného prútika. Niektorí výrobcovia, ako napríklad FGGY vyrábali bodáky s hranatým žliabkom dlho po začiatku vojny a na zjednodušenú výrobu prechádzali až na sklonku vojny. No a niektorí výrobcovia neprešli na zjednodušený oblý žliabok nikdy... Preto tvrdenie, že hranatý žliabok je mierový a oblý vojnový je nepresné a neplatí ani zďaleka pre všetky bodáky.

PetkoZberatel

26. 05. 2021, 12:45

Oprava: "nie všetci výrobcovia R-U bodákov začali so začiatkom vojny používať OBLÝ výbrus"

ragnarog

26. 05. 2021, 12:57

Aha, tak to děkuju za vysvětlení a poučení, měl jsem za to, že na oblý výbrus přešli všichni, i když ne ve stejném čase.

liborradek

27. 05. 2021, 10:41

Co bylo jednoduššího na oblém výbrusu z hlediska technologie výroby? Dík za případnou osvětu.

PetkoZberatel

31. 05. 2021, 11:16

liborradek: To by nám musel vysvetliť niekto znalý, kto pracuje s obrábaním kovov. Netuším, aké techniky a postupy používali na prelome 19. a 20. storočia pri výrobe bodákov a prečo bol oblý výbrus jednoduchší.