Úvod / Nálezy / Půdovky atd.

Rakúsko-uhorský bodák Mannlicher vz. 1895 s muškou

22. 09. 2021 Autor: PetkoZberatel 9 komentářů
V tomto príspevku by som chcel zberateľom predstaviť relatívne bežný bodák Mannlicher vz. 1895 s muškou pre mužstvo. Tieto typy bodákov mám celkom v obľube, pretože sa mi páči ich jednoduchá konštrukcia a zároveň celkový vzhľad. Bodák ktorý môžete vidieť na fotkách pochádza z východného Slovenska a v mojej zbierke je už veľmi dlhú dobu. Mám ho už od základnej školy, kedy som ho kúpil od jedného kamaráta, ktorý ho našiel v stodole ich domu. Žiaľ nálezovým okolnostiam odpovedá i stav bodáku, podpísala sa na ňom drobná korózia, najmä na spodnej časti puzdra a z jednej strany očka.
Čepeľ je však vo veľmi peknom stave, áno je na nej poznať zub času, ale myslím si, že na celkovej atraktivite jej to neuberá. Bodák bol vyrobený zbrojovkou v Budapešti, o čom svedčí značenie "F. G.G. Y" a na strane druhej je rakúsko-uhorský orol. Drevená rúčka má prekvapivo stále peknú kresbu, drevo sa nedrolí a je stále pevné. Uzamykací mechanizmus funguje bezchybne aj po úctyhodných 110 rokoch. Žiaľ na puzdre sa dochovali už len nepatrné zvyšky pôvodnej čiernej farby. Našťastie, aj keď bolo v móde puzdra bodákov farbiť čiernou alebo inou farbou, nepodľahol som tomuto trendu a tak je bodák stále v pôvodnom stave. Zaujímavosťou je, že týchto bodákov s muškou sa na karpatskom bojisku našlo veľmi málo, rovnako aj povalové nálezy boli skromnejšie na tento typ. Bodáky s muškou boli určené pre krátku pušku, ktorou boli vyzbrojené napríklad oddiely ženistov, zdravotníkov, delostrelcov, vodičov nákladných vozidiel, ostrahy objektov a podobne.

Spolu s týmto bodákom sa mi viaže milá spomienka na okamihy, keď som čítal knihu od Jaroslava Haška, Osudy dobrého vojaka Švejka za Svetovej vojny. V jednej z kapitol opisuje autor pochod vojakov Rakúsko-Uhorskej armády na Karpatské bojisko, cez Humenné (kde sa Švejk opil) až po Medzilaborce. Postava Švejka bola takmer vždy veselá, pričom pri pochode na rozdiel od ostatných vojakov niesol Švejk pušku krížom cez plece, ako husár a nie ako obyčajná pechota. Z tohto opisu som usúdil, že vojak Jozef Švejk bol vyzbrojený krátkou puškou, ktorá umožňovala uchytiť remeň aj z boku a zavesiť pušku cez plecia a zároveň aj ako štandardnú pechotnú pušku. Tento bodák Švejkovi určite nepatril, ale teší ma, že podľa knihy podobný nosil :-)
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

KasanderAdmin

22. 09. 2021, 16:14

M.P.

22. 09. 2021, 20:08

Pěkný článek , jako vždy !
Švejk je Švejk , mám rád ten film .

Panzerfaust6

23. 09. 2021, 09:20

Pekný príspevok. Prepáč mi za expresívny výraz, ale ty dokážeš spraviť aj z hovna čokoládu
Jedna vec ma mimoriadne zaujala. Švejk mal pušku zavesenú krížom cez chrbát. Dlhá puška síce nemá pútka na remeň z boku, ale prečo by ju nemohol mať zavesenú tak, ako spomínaš? Na krátkej puške sú pútka z boku hádam iba kvôli pohodlnejšiemu noseniu Ale to neznamená, že dlhá puška sa nedá nepredpisovo (švejkovsky) nosiť krížom cez chrbát. Rád sa nechám poučiť.

MIRI

23. 09. 2021, 09:59

PetkoZberatel

23. 09. 2021, 11:59

megy: Film o Švejkovi bolo skutočne umelecké dielo, ale v knihe je toho omnoho viacej a tiež viacero úsmevných príhod.

Panzerfaust: Najprv si prečítaj knižku, dá sa kúpiť aj tu: https://www.martinus.sk/?uItem=614735
Cez plece sa mohla prehodiť puška šikmo ktorákoľvek, ale pochybujem, že by sa tak dalo pochodovať napr. 80 km denne a pohodlne, prečítaš si v knihe a uvidíš. Švejka som čítal asi v 7. ročníku na ZŠ. a v tomto období som získal aj tento bodák. Navyše si nemyslím, že bodák je hovno, aby som z neho musel robiť čokoládu. Ak sa niekomu zdá príliš bežný alebo nezaujímavý, pokojne môže príspevok preskočiť a venovať sa iným.

DusanSK

23. 09. 2021, 12:03

Pekný kúsok gratulujem

Panzerfaust6

23. 09. 2021, 13:12

Petko, díky za vysvetlenie, jak si to myslel. Jasné, že bodák neni hovno, ani čokoláda Preto som sa vopred ospravedlnil za expresívny výraz. Malo to znamenať asi toľko, že aj k najobyčajnejšiemu bodáku vieš spraviť pekný príspevok. Ak som sa ťa dotkol, ešte raz prepáč. Máš zaujímavé príspevky a som tvojim fanušíkom

PetkoZberatel

24. 09. 2021, 18:12

Panzerfaust6: samozrejme, nic sa nedeje, nemas sa zaco ospravedlnovat, vobec si sa ma nedotkol. Tesi ma, ze sa ti moje prispevky pacia.

DusanSK: dakujem, este zopar bodakov mam a budem ich pridavat postupne.

Vojtaci

27. 09. 2021, 09:01

ahoj Petko,
tak čistě teoreticky, pokud byl Švejk, důstojnickým sluhou, tedy buršem, sloužil bez střelné zbraně, ale bodák samozřejmě měl
později z něho udělali ordonac, tedy spojku, anebo taky děvče pro všechno na velitelství roty, tehdy pušku měl
pokud by měl krátkou pušku, tedy štuc, tak ten by měl poutka na řemen, stejně jako pěchotní puška
karabina měla poutka na řemen naboku, neboť se nosila šikmo přes záda

vzhledem k této určité nejednotnosti, a kvůli tomu, že na karabinu nešel nasadit bodák, začala se vyrábět universální karabina, která spojovala kování, jak štuce, tak i karabiny a šel na ni nasadit bodák
tož tak