Úvod / Články

Rakúsko-uhorský bodák Werndl vz. 1867

17. 07. 2020 Autor: PetkoZberatel 12 komentářů
Vo svojich príspevkoch týkajúcich sa chladných zbraní Rakúsko-Uhorskej monarchie by som chcel ešte aspoň chvíľu pokračovať a predstaviť aj ďalšie, verím že zaujímavé historické artefakty. Bodák Werndl vz. 1867 právom zaradujeme medzi tie najväčšie a najmasívnejšie bodáky, ktoré monarchia vyrobila a skutočne bojovo nasadila počas 1. svetovej vojny.
Bodák, ktorý máte možnosť vidieť na priložených fotografiách je pre mňa o to vzácnejší, že mi ho venoval pán menom Alfréd, syn vojaka, ktorému bodák patril. Podľa jeho slov otec odišiel od rodičov, zamestnal sa, oženil a čoskoro na rodinnom pozemku v dedinke na západe Rakúska postavil dom. Písal sa rok 1913 a krátko na to musel narukovať do armády. Vojnu prežil, pričom si prešiel Talianskym frontom – bodák bola jeho pamiatka na vojnu, nakoľko ho v rokoch 1914-1918 nosil na opasku. Dom ktorý postavil, stojí dodnes a práve z neho spomínaný bodák pochádza.
Syn Alfréd bol počas 2. svetovej vojny vojakom wehrmachtu, pričom patril pod divíziu horských strelcov. Podieľal sa na útoku na Moskvu, bojoval v Kursku a na sklonku vojny padol do ruského zajatia. Ešte upresním, že bol vodičom zásobovacieho auta, ale to je iný príbeh :-)

Bodák Werndl vz. 1867 pre poddôstojníkov je skutočne zbraň úctyhodných rozmerov, hrubá a masívna čepeľ ma jataganovitý tvar a je opatrená oblým žliabkom. Značene na čepeli je „GF JUNG“ a vedľa sa nachádza rakúsko-uhorská orlica. Na strane druhej je patrné iba písmeno „W“.
Ďalšie značenie, tentoraz jednotkou sa nachádza na háku priečky, ktorá je na druhej strane zakončená zberateľom známou oceľovou slzičkou nad okom pre hlaveň – neskoršie vzory Werndlov mali už „modernú“ doťahovaciu skrutku.
Rúčka je vyrobená z tvrdej vrstvenej kože a stále ma zachované svoje pôvodné rozmery a tvar, dokonca aj rybina je ešte čiastočne viditeľná. Uzamykací mechanizmus je tvorený masívnou listovou pružinou, ktorá prechádza veľkou časťou rúčky a dotvára ho okrúhle stiskátko na druhej strane. Žiaľ pútko pre portepe sa nedochovalo.
Puzdro je na moje prekvapenie vyrobené zo silného plechu a značené je iba rakúsko-uhorskou orlicou.
K bodáku pripájam aj veteránsku medailu, ktorá sa udeľovala veteránom z oblasti Voralberg, z ktorej bodák pochádza.
Okrem tejto milej návštevy pána Alfréda v západnom Rakúsku som mal možnosť spoznať aj okolitú prírodu, ktorá je úžasná... a služby? Na rozdiel od nás tam všetko funguje a ceny sú skoro rovnaké...
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře