Úvod / Články

Rakúsko-uhorský bodák Werndl vz. 1873

09. 09. 2022 Autor: PetkoZberatel 19 komentářů
Rakúsko-uhorské bodáky Werndl som už na stránku posielal a keď si to uvedomím, na stránke sa nachádzajú už všetky varianty počnúc modelom 1867 až po 1873. Keď sa na to však pozrieme z iného pohľadu, každý jeden bodák, aj keď je vyrobený strojovo, má zberateľom čo ponúknuť a vo svojej podstate je ako historický artefakt unikátny. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodol poslať na stránku svoj posledný bodák Werndl, ktorý mám vo svojej zbierke.
Je to model vz. 1873 pre mužstvo a aj napriek drobným poškodeniam, ktoré má, sa mi veľmi páči. Spomínam si, ako som si ho domov priniesol a hodnú chvíľu sa na neho s obdivom pozeral – veď aby nie, tak mohutný bodák som videl len v zbierkach starších zberateľov alebo v knihách. Dokonca mi nevadilo, že z rúčky je časť odštiepená – veď čo na tom, do drobnej ruky mladého zberateľa sadne bodák výborne...:-)
Bodák bol vyrobený zbrojovkou "OEWG", ktorej značenie je na čepeli. Z druhej strany je preberacie značenie armády – rakúsko-uhorský orol. Samotná čepeľ je vo vynikajúcom stave, bez akéhokoľvek poškodenia, brúsenia a dokonca bez jediného fľaku od oleja. Hák na priečke je označený jednotkou "2 LW 1002" a na druhej strane háku sa nachádza písmeno "O". Uzamykací mechanizmus stále bezchybne funguje. Puzdro je žiaľ natreté čiernou farbou – nie je to repasované puzdro a nemyslím si, že je nejako vážne poškodené, ale do dnešných dní som tú farbu neodstránil. Neviem, možno v budúcnosti, keď budem mať čas, sa k tomu odhodlám, a keď bude výsledok stáť za to, zverejním ho.
Dúfam, že sa Vám bodák bude páčiť.
PetkoZberateľ

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře