Úvod / Články

Restaurování Aichi M6A1 Seiran 1

12. 06. 2006 Autor: Hop 6 komentářů
Těchto krásných hydroplánů jsem mnoho neviděl, proto mě potěšilo, že jsem našel na stránkách jednoho amerického muzea fotky z restaurování takového kusu. Torzo bylo v celkem zachovalém stavu, otázka je, jestli byly původní plováky, nebo se musely sehnat z jiného stroje. Částečný postup prací můžete sledovat z fotek a myslím si, že výsledek se povedl. Jeden pěkný Seiran, byl nafocen i v Revi, ale je to už drahnou dobu. Na závěr jsem přidal pár dobových fotek (mimo jiné je tam i kontejner, sloužící pro přepravu Seiranu na moři). Doufám, že Vás tento stroj se svým zajímavým exteriérem nadchne.

Hop

 Autor: Hop

Komentáře

Sevca

12. 06. 2006, 10:42

No tak to je nádhera. Zrestaurovali to vskutku perfektě. Pokud se nemýlím tak ten kontejner byl i na největších japonských ponorkách.

Hop

12. 06. 2006, 12:17

jo, ten kontoš byl i na ponorkách, typ nevím.

DFC

12. 06. 2006, 12:28

Nechtěli s tímhle typem bombardovat Panamský průplav

Nosal

12. 06. 2006, 13:11

DFC: Jo!
All: Pro příznivce japonskejch letadel z WW2 doporučuju sehnat knihu "Zlomená křídla samurajů" (Baronet), nádherné fotky z obdobý okupace japonských ostrovů v roce 1945. Dokumenece více méně barbarské destrukce desetitisíců unikátních strojů americkou armádou.

liberator

12. 06. 2006, 14:04

pěkně nafocený Seiran byl i v Revi, myslím, že zrovna tenhle. Pěkné éro, hodilo by se i dneska, navíc se dá sožit do poměrně malého prostoru, třeba do garáže, než seženu ponorku...

Hop

12. 06. 2006, 20:29

"Barbarská destrukce" skutečně dala na frak mnoha unikátním kusům a modelům, je až s podivem s jakou důkladností se k ní přistupovalo. Dokonce i klasických "Zer" se dochovalo málo a ty co lítají, jsou ve většině případů poslepovány dohromady z více strojů, nebo jsou díly částečně nově vyrobeny. Jeden důchodce to chytl do ruky a staví si komplet nový stroj. O výborné knížce jsem slyšel od jednoho známého, když se k nám za totáče dostala, velice unikátní fotky i z hledání v tichomoří, něco podobného, co můžete dnes najít na stránkách pacificwrecks.com. Po knize se slehla zem, ale většinu fotek má kamoš na diácích, takže se těším až udeří proklínané dlouhé zimní večery