Úvod / Nálezy

Rolnička, přívěsek?

03. 06. 2026 438× 6

Nalezeno na již dávno lesem zarostlém dřívějším obděláváném poli. Železná (magnetická ocel) dutá kulička o velikosti 15 mm s puckem na vrchu, materiálu opravdu jen skořepinka. Při nalezení byl přítomen jeden otvor, druhý se ukázal po vytažení z odrezovací lázně (tudíž tam možná původně ani nebyl). Napadla mne rolnička, ale uvnitř nic není a ani netuším, jak se předmět vyráběl. Je dutý, bez známek ohýbání či pájení částí k sobě. Nějaký nápad o původu a účelu prosím?

Rolnička, přívěsek?
Rolnička, přívěsek?
Rolnička, přívěsek?
Rolnička, přívěsek?
Rolnička, přívěsek?
Rolnička, přívěsek?
Rolnička, přívěsek?
Rolnička, přívěsek?

Komentáře

Rossy

03. 06. 2026, 15:28

No, může se jednat o dutý kulatý knoflík z 18.-19. století. Skládaly se ze dvou spojených kovových polokoulí. Během výrobního procesu musel být ponechán malý otvor pro únik plynu/páry při pájení. Ten "pucek" může být pozůstatek letování očka. Nevím co je to za materiál, ale varáběly se z mědi, mosazi............................

Rossy

03. 06. 2026, 19:07

Pro představu co jsem myslel. Odkaz na článek z Detektorwebu, kde je takový knoflík, který jsem měl na mysli. Jezero ho tam určuje.
https://1url.cz/he3Ex
A můj nález kulatého dutého knoflíku ovšem bez otvorů v porovnání se slovanským gombíkem.
https://1url.cz/we3BM

Rossy

03. 06. 2026, 19:33

Pokud píšeš, že reaguje na magnet a je z železného plechu/a já se budu držet teorie, žeje to knoflík/ pak se skládá ze dvou samostatně vylisovaných nebo vytepaných polokoulí z tenkého železného plechu. Narazil jsem i na takový popis, ale s tím, že byly povrchově upraveny cínováním. Osobně neznám technologii, kdy by se dal vyrobit dutý, kulatý knoflík nebo jiný předmět z železnáho plechu bez spojení dvou polokoulí.

berni

04. 06. 2026, 15:40

děkuji za navedení. Bude to asi ono. Při trošce snahy je snad znatelný šev v polovině koule a hraně jedné dírky je pod binokulárem viditelná stopa po mosazi. Takže by to tomu knoflíku odpovídalo. Když už jsme tomu věnovali tolik času, lze určit k jakému typu oblečení se tento typ knoflíku používal? Nějaký kroj? Stejnokroj? Typuji, vzhledem k procesu výroby, že nebyl z těch nejlevnějších (byť je jen z železa).

Rossy

04. 06. 2026, 19:28

No, on patřil v 18.století k těm běžným módním knoflíkům. Pokud bych napsal, že byly některé prestižnější, tak byly ze stříbra nebo zlata. Tyto plechové si na to hrály jen povrchovou úpravou. Ta výroba nebyla zase tak složitá. Musíme si uvědomit, že cena práce v té době byla úplně někde jinde. Používaly se jak na kabáty tak na saka. Také na  takové ty krátké kalhoty. Od toho se odvíjela i jejich velikost. Ty nejmenší se někdy používaly i jako manžetové knoflíčky, ovšem ne se sklopným raménkem, ale propojeny drátkem. Asi to běžně nenosili lidé pracující na poli, ale byl to znak lidí, kteří už měli nějaké společenské postavení i když třeba jen na vesnici.

Rossy

04. 06. 2026, 19:40

Zde na odkazu dutý celostříbrný. Ten už byl podle mne prestižní.
https://1url.cz/2e3C3