Úvod / Články / Odkrytá historie

Školáci našli 4300 let starý zlatý šperk

15. 08. 2014 Autor: Kasander 6 komentářů
Čtyři žáci Alstonské základní školy v hrabství Cumbria v severozápadní Anglii ve věku od sedmi do desíti let našli při archeologických vykopávkách u Kirkhaughu mimořádně vzácný ornamentální šperk. Je dlouhý takřka 3,5 cm, stočený do ruličky, ozdobený dvěma řadami tepaných bodů podél vnějšího okraje a dvou paralelních linek ve středu.
Nález je unikátní tím, že jde o jeden z nejstarších kovových předmětů objevených ve Velké Británii – je známo pouze 10 podobných kousků.
Jeden z nich byl objeven také v Kirkhaugh již v roce 1935 v mohyle spolu se zdobenými keramickými nádobami z pozdního neolitu a "kamene s ploškou", který byl používán jako kovadlinka pro zpracování zlata a měďi.
Díky šťastné historické náhodě školáci - bratři Sebastian a Luca Aldersonovi, kteří našli zlatý šperk, jsou pra-pra-vnuci Josefa Viléma Aldersona, který se účastnil vykopávek v roce 1935.

Nově objevený kus a ten z roku 1935 jsou obdobně ozdobeny a mají shodné rozměry. Archeologové věří, že jsou to dvojčata a jsou dílem profesionálních kovářů, kteří byli prvními z dlouhé řady lidí, jež pátrali v této oblasti po ložiskách mědi.

Školáci se o historii této oblasti dozvěděli ve škole v rámci programu Snění o zemi, který čerpá poznatky z výsledky bádání místních archeologů a výzkumu folklóru a snaží se přilákat děti k zájmu o historii jejich kraje prostřednictvím her. To je pak přivedlo i k pomoci při archeologických vykopávkách.
Školáky nalezený zlatý artefakt bude prozkoumán vědci a spolu se svým „dvojčetem“ budou vystaveny v Great North Museum v Newcastlu.
Kasander
Zdroj: TheHistoryBlog

 Autor: Kasander

Komentáře