Úvod / Články

SLOUP 2015: Když v ráji pršelo (a svítilo slunce) II.

24. 05. 2015 Autor: Kasander 4 komentáře
V sobotu brzy odpoledne už začala od ohniště neodbytně dorážet na naše čichové buňky lákavá vůně grilujících se selátek a mnozí nedočkavci chodili nenápadně kontrolovat, jestli kůžička správně zlátne.
Což samozřejmě nebylo třeba, neboť pochoutku připravoval tradičně Láďa, jehož selátka s lahodnou křupavou kůrčičkou se už stala pověstná.


Od čtyř hodin se zároveň rozběhl maraton přednášek a besed.

Místy skutečně napínavé bylo vyprávění archeologa muzea ve Vysokém Mýtě Bc. Tomáše Beka o dobývání hradu Potštejn, respektive o jeho průzkumu společně s detektoráři.
Zájemci o ještě dávnější historii si přišli na své při jeho další přednášce věnované průzkumu pohřebiště Vojenice, kde archeologové objevili stovky prastarých hrobů datovaných zhruba do roku 1200 až 800 před naším letopočtem.
Za objevením tohoto významného pohřebiště v podhůří Orlických hor stojí porucha zemědělského stroje. „Pluh se porouchal a díky tomu radlice zajela hlouběji, než je obvyklé, a tak zemědělci hroby vyorali,“ popsal okolnosti nálezu Tomáš Bek. „Stroje ale mohou taky za to, že zmizely původní kamenné mohyly, urny i milodary. S pojezdem těžší a těžší techniky se nádoby slisují až do do pěticentimetrové vrstvičky.“


Naše Sdružení hledačů a přátel archeologie při Detektorwebu.cz Archeus působí již tři roky a za tu dobu jsme se zúčastnili řady zajímavých archeologických průzkumů. Beseda o činnosti sdružení a stejně tak představení první hledačské aplikace pro dokumentaci nálezů pro mobily Archemapp, kterou jsme vyvinuli u nás v Detektorwebu (http://www.archemapp.com/) se setkaly s velkým zájmem a nové informace budeme průběžně přinášet na Detektorwebu.


Řekne-li se „jezero“, nepředstaví si detektorář jezero, ale sběratele Jezera s renezančním zájmem o vše možné, což ilustruje široký záběr jeho sbírek a hlavně vědomostí a znalostí, které dává na Detektorwebu nezištně k dispozici při identifikaci nálezů, ať už se jedná o knoflíky, plomby, závaží či známky.
Bohoušek se svým nejstarším knoflíkem z let 1850-1750 př.n.l.!!!

Popovídání s Jezerem se jako vždy těšilo mimořádnému zájmu, opět jsme se nemohli odtrhnout od jeho neuvěřitelně rozsáhlé a pestré sbírky knoflíků, plomb, závaží či známek. Historickou klasifikaci knoflíků tentokrát doplnil názornými kresbami a přidal i cenné rady, jak čistit nálezy. Jeho pověstná špenátová metoda má několik základních postulátů: používat špenát neobsahující sůl, špenát neohřívat, věci v něm ponechat tak týden, občas zamíchat (netřepat :-), nedávat čistit hliník, který zčerná a vše ostatní ušpiní, stejně tak jako olovo.
“Na roztrhání“ byl Jezero i na letošním srazu.

A přímo detektivkou pak bylo vyprávění Miroslava UC Kratochvíla o tom, jak pokračuje naše pátrání po osudech ešusu nalezeného na Šumavě hledačem Luďkem, ešusu provázejícího dramatické válečné osudy australského vojáka Stanleyho. Ve stručnosti: od základních informací, které vyčetl ze svého nálezu Luděk (popsal to v článku Němé svědectví - Detektor revue 3/2013) jsme se skutečně detektivním pátráním dostali až vojenským záznamům Stanleyho a nakonec i k jeho rodině v Austrálii. Celý příběh samozřejmě popíšeme v Detektor revue, o pátrání bude natočen i dokumentární film. )


Stalo se už tradicí posledních srazů ve Sloupu a Protivanově, že hlavní body programu ohlašují výstřely ze zmenšené repliky středověkého děla pocházejícího z Martinovy dílny.


Ten představil letos moderní rychlopalný model – xantický restrukturačně-destabilizační zeonový emitor lidově zvaný „tutáč zabiják“, který se těšil velkému zájmu přihlížejících.


Samozřejmě netrpělivě vyhlíženým bodem sobotního programu pak byla večerní tombola - tradičně bohatá a pestrá, takže lístky byly do posledního vyprodány a zájemci se mohli těšit na 90 cen. Jestliže jejich celková hodnota byla loni rovných 100 tisíc korun, letos to bylo už přes 120 tisíc.


Před losováním jsme ještě uctili minutou ticha Romana Matějku, skvělého hledače a parťáka „od uhelného dolu“, který se před nedávnem vydal na věčnou hledačku do žírných lokalit tam nahoře.
Roman na loňském setkání v Protivanově, kam nám přinesli s Jiřinkou ukázat svého sudeťáka.Sál praskal ve švech, otevřenými dveřmi bylo vidět, jak z chodby mávají nad hlavami lístky ti, kteří se těžce propracovávali dovnitř a až tady jsme si vlastně uvědomili, jaká síla se nás letos do Sloupu sjela.


Začalo se jako obvykle vyhlášením výherců soutěže v Dálkově řízeném detektorovém průzkumu a hodu detektorem.

Pak nadešlo losování tomboly, které začalo zahřívacím kolem: desítky triček, čepic, nášivek, knih, rukavic či sluchátek XP putovaly do rukou výherců a pak šlo pomalu „do tuhého“: rýče, krumpáček, Kerimova tlučnice, detektor Bounty Hunter Junior, Supermagnet (který věnoval do soutěže Ray), dohledávačka Makro Pointer…
A přišlo finále: ve hře byly letos už čtyři detektory a první z nich - detektor Teknetics Eurotek PRO vyhrál Filip D. ze Znojma.
Třetí cena - Makro Racer PRO udělala velkou radost Pavlu R. z Jihlavy
Pro druhou cenu – detektor Teknetics T2 SE – se prodral davem Martin K. z Jirkova
A nejlepší nakonec - první cena - XP Deus 28 cm 2D CZ – putovala do „šťastných rukou“ Jardy B. z Jeseníku.
Losování se letos ujala Terezka z Bíliny. Té výherci děkují za šťastnou ruku a my za trpělivost, vytrvalost a eleganci, s jakou se svého úkolu zhostila.

Stává se tradicí, že zvláštními cenami obohacují tombolu i sami hledači, letos se losovala nádherná „polní souprava“ na drink od Petra Haltmara včetně kalíšků v elegantní etuji, ručně tkaný kobereček, maskáčová souprava a trička od polských kolegů, lahvinky alkoholu a další velice praktické předměty, jako např. slušivá košile vězeňské správy. Za ceny, které jste věnovali do tomboly, samozřejmě velmi děkujeme!
K soutěživé atmosféře při losování přispěli zejména správně nažhavení hledači soustředěni kolem Lidumila v levé části sálu – jeho vítězné výkřiky „zase naše strana“, když byl tažen los v této části obecenstva, budou asi druhé straně ještě dlouho znít v uších. Ta si hned na místě slíbila, že letos na podzim v Protivanově jim to v tombole ještě ukáže.
Neděle byla pak jako vždy poněkud lenivá, někdo dospával dlouhou noc, někdo vyrazil na pípačku, jiní pokračovali v přerušených debatách o hledání… rozhořel se táborák, nad kterým se zavoněly zbylé špekáčky... a pak hurá domů.

Takže ještě trocha ohlédnutí za letoškem…
Igor nám předvedl, jak má vypadat skutečný maďarský guláš připravený na otevřeném ohni a že se mu povedl, mohlo dosvědčit i jedno drzé psisko, které si v nestřeženém okamžiku pochutnalo na jeho zbytku. Pak jsme mohli pro změnu vidět, jak vypadá skutečně rozlícený kuchař, v jehož žilách koluje krev čingischánových bojovníků.

Mnozí se měli čím skutečně pochlubit, někdo pěknou sbírkou…

… jiný – jako třeba David - tímto pečlivě renovovaným krasavcem.

"Byl to strašně dlouhý rok, moc jsem se na tebe těšil, ale nikomu to neříkej…“

Pískovaná sklenice s motivem hledače.Všem účastníkům děkujeme za hojnou účast, věříme, že jste se všichni dobře bavili a letošní Sloup si dosyta užili a už teď se těšíme na Sloup 2016 – ale před tím samozřejmě ještě letos na podzim na třetí setkání hledačů v moravském Protivanově.

 Autor: Kasander

Komentáře