Úvod / Články

SLOUP 2018 - Opět jsme se náramně bavili II.

13. 06. 2018 Autor: Kasander 4 komentáře
Pokračování prvního dílu.

Druhá soutěžní disciplína, která byla na programu v sobotu - "Dálkově řízený archeologický průzkum", měla premiéru na druhém protivanovském setkání, což už je taky nějaký ten pátek, takže o ní už můžeme hovořit rovněž jako o tradiční. Připomínáme, že úkolem "archeologa" sedícího na své židli v "kanceláři", který dostává do bezdrátových sluchátek signál z cívky Deuse v rukou hledače, je pomocí povelů a provázků řídit hledače se zakrytýma očima tak, aby ve vymezené dráze co nejrychleji nalezl v trávě všechny tři volně ložené cíle (mosazné matice) a také překonal jednu překážku.
S nadsázkou lze říci, si soutěžící mohli vyzkoušet, že ne vždy to s námi hledači má archeolog jednoduché. A i obráceně, že hledači si někdy s archeology nerozumí. A že když obě strany najdou společnou řeč, spolupráce je přínosem pro obě strany.
Nejlépe si při „archeologickém průzkumu“ rozuměli „Tachováci“, kteří všechny tři cíle „vyhmátli“ za jednu minutu a devět vteřin, druzí skončili RADEK s MARTINEM (čas 1:32) a třetí MYSCHMAN s IVOU (čas 1:36).
V sobotu před polednem začala od ohniště neodbytně dorážet na naše čichové buňky lákavá vůně grilujících se selátek a mnozí nedočkavci chodili nenápadně kontrolovat, jestli kůžička správně zlátne.
Což samozřejmě nebylo třeba, neboť pochoutku připravoval tradičně Láďa and his boys, jejichž selátka s lahodnou křupavou kůrčičkou se už stala pověstná.
A tak během odpoledne zmizely oba šťavnatí čuníci z rožnících vidlic jako mávnutím kouzelného proutku.
Od čtyř hodin se v sále rozběhly přednášky spojené s diskuzí a zájem o obě byl velký.
Vystoupení archeologa Mgr. Davida Daněčka ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy o nálezu pokladu únětické kultury zaujalo ze dvou důvodů. Jednak unikátností depotu samého danou jeho skladbou a velikostí. A pak také okolnostmi nálezu a s tím spojeným stanovením výše nálezného. Téměř třicetikilový poklad obsahoval nejen nákrčníky, náramky, jehlice, plechové terče, masivní řetěz s jehlicí, drátěné kruhové šperky ze slitiny zlata a stříbra, keramickou amforu, ale především kompletní bronzovou dýku s plnou litou rukojetí v plechové pochvě. Na dohledávce depotu se účastnili i členové našeho spolku Archeus DW.
Nálezci hned pochopili, že jde o mimořádnou věc a obrátili se na archeology. Artefakty z pokladu díky hlubší orbě v posledních letech putovaly zemí a dostaly se k povrchu, takže jejich záchrana přišla skutečně za pět minut dvanáct. Další orba by jistě pro ně znamenala katastrofu.
Nálezci získali nálezné v řádu statisíců korun, a jak poznamenal David Daníček, u překupníků by dostaly maximálně 20 procent obdrženého nálezného. Zároveň zdůraznil, že kdyby nálezci depot ponechali v zemi a jeho vyzvednutí nechali na archeolozích, nálezné by bylo ještě vyšší. Tato okolnost totiž hraje roli při výpočtu koeficientu (od 0 – 7), stejně jako třeba řádné zdokumentování, včetně GPS.
V druhé přednášce hovořil numismatik Ondřej Černohorský (čili znalec a sběratel ocílek Kacuro) o významu detektorových nálezů pro numismatické bádání. Na příkladech z praxe (např. v případě falz) ukázal, jak nález jediné, zdánlivě všední mince se může stát dalším střípkem do mozaiky poznání regionu, třeba pomůže při lokalizaci sídel, míst s výrobní činností, cest či poutních míst.
Zatímco si někdo pěkně v chládku „posluchárny“ vychutnával přednášky, jiný i přes panující vedra vyrazil na pípačku. A padl zajímavý depot několika set převážně korunových mincí – podrobnosti o nálezu si budete moci přečíst v příštím vydání Detektor revue.
. I v samotném táboře běžel „sloupský“ den svým obvyklým „srazovým“ tempem, tu se v hloučku debatovalo o hledání, tu se koštovaly lahodné kanárské rumy, na své si přišly i tradiční čtyřnozí účastníci nejrůznějších ras a velikostí.
To je zase cen, už se na to klepu!
Trochu jsme se od loňska rozrostli.
A my také.

Určité zajímavý rekord zapsala do análů našich setkání malá Markétka (viz. snímky výše), která se ve svých sedmi měsících účastnila již třetího setkání hledačů s Detektorwebem (byť dvě ještě v bříšce maminky Ivy loni ve Sloupu a Protivanově. )

Letos opět přivezl nestor českého detektoringu a stavitel detektorů Zdeněk Jarchovský svůj legendární "včelí úl" čili "virtuální test citlivosti", na němž si mohl každý nechat ověřit, jak se reálně chová jeho detektor. Možnost využila řada zájemců a výsledky byly někdy i překvapivé. S další tvůrčí stránkou Zdeňkovi renezanční osobnosti se nyní můžeme potkávat na stránkách Detektor revue, kam píše své skvělé povídky z hledačského světa.
Samozřejmě netrpělivě vyhlíženým bodem sobotního programu pak byla večerní tombola - tradičně bohatá a pestrá, takže lístky byly takřka vyprodány a zájemci se mohli těšit na 140 cen v celkové hodnotě přes 120 tisíc korun od www.detektorykovu.cz. Losování proběhlo jako minulý rok ve stanu praskajícím ve švech pod náporem sportovně správně nažhavených a nedočkavých hledačů s vějíři lístků v rukou.
Začalo se jako obvykle vyhlášením výherců soutěže v hodu detektorem a Dálkově řízeném archeologickém průzkumu.
Zvláštní aplaus si vysloužili ti nejmenší borci za účast v soutěži v níž se hází s tři kilogramy těžkou cívkou odmontovanou ze soutěžního Deuse - jsme tentokráte rozdělili na dvě podkategorie. V té první - děti do 10 let prokázali špunti s podporou rodičů neobyčejnou chrabrost. Po bronzu sáhl Martin K. (4,73 m), stříbro bral Vašek H. (5,69 m) a zlatý hod předvedl Kuba M. (6,22 m). V kategorií dětí nad 10 let soutěžili dva borci: stříbrnou příčku obsadil David M. (5,04 m) a první místo obsadil Luky P. hodem 7,12 m.
Připomínáme ještě další skvělé výsledky:
Všechny ženy na stupních vítězů překonaly hodem metu pěti metrů a šlo to za sebou círka po dvaceti centimetrech: Třetí místo obsadila slečna Jana K. (5,41 m), druhé získala Pavla M. (5,62 m) a první Adéla (5,88 m).
V kategorii mužů znamenal hod 11,50 m v konečném výsledku třetí místo pro RUFUSE. Na „stříbrné“ příčce se usadil Lukáš R. (11,84 m) a po zlatě tentokrát sáhl skvělým hodem 13,98 m Václav Suchý. Pak nadešlo losování tomboly, které rozjíždějícím se zlehka zahřívacím tempem: desítky triček, čepic, nášivek, knih, rukavic či sluchátek XP putovaly do rukou výherců a pak šlo pomalu „do tuhého“: rýč Black Ada Spartan, Kerimova tlučnice, supermagnet, dohledávačky Makro Pointer, skvělá novinka v podobě dohledávačky XP MI-4...
A přišlo finále: ve hře byly letos tři detektory a první z nich - Teknetics Eurotek PRO vyhrál Tomáš R. z Jihlavy.
Druhá cena - Makro Multi Kruzer 5/14/19 kHz udělala velkou radost Pavlovi T. ze Zálužan u Plzně.
A zlatý hřeb tomboly – napjatě očekávaná první cena - XP Deus 22 HF RCWS4 CZ (vysokofrekvenční) v hodnotě 36.890 Kč – putovala do „šťastných rukou“ Martina F.
Všem výhercům blahopřejeme a na ty, na které se letos ve Sloupu štěstěna neusmála, čeká přinejmenším stejně bohatá tombola v příštím roce.
Losování se letos ujala Karolína z Lipenců. Té výherci děkují za šťastnou ruku a my za trpělivost, vytrvalost a eleganci, s jakou se svého úkolu zhostila. Taktéž děkujeme Gaše, která při losování finálních cen posílila dohled nad jeho objektivitou.
Stalo se už tradicí, že zvláštními cenami obohacují tombolu i sami hledači, za což samozřejmě i za výherce velmi děkujeme!

Dlouho po tombole ještě neplánovaně na vyžádání připravil pro početnou skupinu zájemců Miroslav UC Kratochvíl přednášku o osudech ešusu nalezeného na Šumavě hledačem Luďkem, artefaktu provázejícího dramatické válečné osudy australského vojáka Stanleyho. Ve stručnosti: od základních informací, které vyčetl ze svého nálezu Luděk (popsal to v článku Němé svědectví v časopise Detektor revue 3/2013) jsme se skutečně detektivním pátráním dostali až vojenským záznamům Stanleyho a nakonec i k jeho rodině v Austrálii. A samozřejmě táborák hořel dlouho do noci.
Neděle byla pak jako vždy poněkud lenivá, někdo dospával dlouhou noc, někdo vyrazil na pípačku, jiní pokračovali v debatách o hledání… rozhořel se táborák, nad kterým se zavoněly zbylé špekáčky... a tábor se začal pomalu vylidňovat.
Všem účastníkům děkujeme za hojnou účast, věříme, že jste se všichni dobře bavili a letošní Sloup si dosyta užili. A díky patří celému realizačnímu týmu, který celou akci pro vás připravil, včetně naší losovacích posil. (Zleva Kasander, Karolína, Gaša, UC, Marek a Jakub, kterému to šlo ještě lépe s jednou rukou než s oběma :-) ...
... a taktéž děkujeme i za vás všechny fotografovi Tomáši Dandovi, jehož černobílé fotky nám už na několika našich srazech dělají velkou radost a mnozí se je odnášejí domů jako milou vzpomínku na vydařené setkání.
Těšíme se s Vámi na příští přátelské setkání hledačů pokladů s Detektorwebem ve Sloupu v roce 2019, a již si můžete zaškrtnout v svých diářích termín: 24. - 26. května 2019. Samozřejmě se s mnohými z Vás uvidíme ještě dříve, a to na tradičním setkání hledačů na Moravě 31. srpna - 2. září 2018, které se letos koná nově v Jedovnici v okrese Blansko na břehu krásného rybníka Olšovec.. Srdečně Vás všechny zveme.

 Autor: Kasander

Komentáře