Úvod / Články

Sloup 2019 IV.

28. 06. 2019 Autor: candies 3 komentáře
Mezitím grilovací tým nachystal na rožeň dvě macatá selata, kůrčička pomalu zlátla, labužníci přicházeli pro závdavek v podobě jejích křupavých kousků, a tak odpoledne zmizeli oba šťavnatí čuníci z rožnících vidlic jako mávnutím kouzelného proutku.
Rychle se šířící „hledačskou“ disciplínou na našich tocích se stává rýžování zlata. Ve Sloupu jsme měli unikátní možnost vyzkoušet si ji pod dohledem zkušeného prospektora, mistra světa v rýžování zlata Františka Hraly. A u vytržení nad vyrýžovanými zlatinkami nebyly jen děti. Celkem byl k dispozici gram zlata což je několik tisíc zlatinek.
Od čtyř hodin se v sále rozběhly přednášky spojené s diskuzí.
Opravdovou „mrcasnickou“ lahůdkou bylo vyprávění Garyho Blackwella o nálezu pokladu 75 tisíc keltských mincí na britském ostrově Jersey. Téměř s jistotou se dá říci, že s takovýmto pokladem se u nás nikdy nesetkáme. Gary nám vše velmi podrobně vysvětlil a dostali jsme i pozvánku přímo do muzea kde je poklad vystaven.
Poté přišel na řadu Jiří Ráčil, čtenářům Detektor revue známý jako Acci – mistr v odkrývání unikátních příběhů zasutých ve vrstvách času. V přednášce „Fryšava 1945“ s podtitulem „Terénní výzkum a exhumace vojáků německé armády“ jsme bez dechu naslouchali osobním vzpomínkám Acciho na pátrání po pravdivých, později ideologicky překroucených událostech, které vedly k jedné zbytečné tragédii na samém konci války.
Na své si přišli i milovníci archeologie – Filip Krásný z Muzea Mladoboleslavska představil nález unikátního bronzového pokladu – který navíc přivezl s sebou! O to víc jeho povídání zaujalo, připomněl nám, že depoty vlastně nikdy nenacházeli hlavně archeologové, dříve to byli rolníci na polích, dělníci v lomech apod. a dnes jsou to hlavně detektoráři. Tím větší je naše odpovědnost, abychom naši společnou historii uchovali. Filip Krásný zakončil lehkou nadsázkou: „Nadšený slušný detektorář je pro věc někdy důležitější než vyhořelý archeolog. “
Maraton přednášek uzavřel opět Acci – v sugestivně podaném vyprávění nazvaném „Ruské hnízdo aneb Hvězda ve sněhu“ jsme se s ním vydali na doslova adrenalinovou cestu do polských Karpat po stopách jedné zapomenuté, ale naprosto výjimečné operace první světové války, cestu a pátrání, které odstartoval jeden čepicový odznáček. Článek o tom Acci chystá do jednoho z příštích čísel Detektor revue.
Pokračování

 Autor: candies

Komentáře