Úvod / Nálezy

STAPEČI

12. 10. 2007 Autor: candies 13 komentářů
Před pěti roky mne požádal jeden známý, abych ho naučil hledat detektorem. Jedno odpoledne jsme spolu chodili po lese a pokoušeli se něco najít. Druhý den už vyrazil sám a večer mi volal, že našel záhadnou trubku. Asi prý v ní bude výbušnina, tak proto ji pod tím kamenem kde ji našel, nechal. Trubka byla ocelová o průměru 60 mm a dlouhá byla 395 mm. Na jednom konci byla zavařená a na druhém konci byla nalisovaná zátka z barevného kovu s nějakým nápisem. Po konzultaci z pyrotechnickými odborníky, zda se nejedná o výbušninu, trubku jsem otevřel. Uvnitř bylo měděné pouzdro a na jeho šroubovací zátce bylo vyraženo: PŘÍRODOVĚDNÝ – VLASTIVĚDNÝ KROUŽEK STAPEČI TACHOV. Po vyšroubování zátky se z pouzdra vysypalo 36 mincí různých států, 8 papírových bankovek, 2 odznaky a velký svitek pergamenu, na kterém bylo napsáno:

POSELSTVÍ DĚTEM Z ROKU 1971 DĚTEM ROKU 2013
sepsané kolektivem dětí, který si dne 5.8.1971 připomíná osm roků od svého vzniku a právě v uvedeném roce 2013, dne 5.10. by si měli jeho bývalí členové připomenout půlstoletí od svého založení.

Na začátku pergamenu se píše:
Nevíme dnes, budeme-li mít své pokračovatele v kolektivu,jemuž jsme základní kámen 5.srpna roku 1963 postavili. Víme ale, že budeme mít s největší pravděpodobností, ty kteří budou vzpomínat na naši bývalou činnost.

Počítáme s tím, že mnozí z nás v roce, kdy má být otevřen tento spis, žít již nebudou – pak po nich zůstane jen vzpomínka.

Co nás vede k tomu vede psát toto poselství?

Na svých toulkách přírodou se seznamujeme a hledáme památky po našich předcích. Někdy jsou to pozůstatky čerstvé, často i dávno zapomenuté. Jak rádi bychom našli dokument, který by byl živým svědectvím o činnosti. Tuto možnost vám dnes nabízíme a budete-li se řídit našimi radami, bude tento spis ještě cennější, za sto, dvěstě, či více roků.

Přejeme si, abyste vy, kteří tuto zprávu po nás otevřete, tuto přečetli, případně do ní připsali svoje dojmy a připomínky, uvedli přesná data i jména nálezců, použili k případnému momentálnímu zveřejnění a opět uložili do země tak, aby zprávu neporušenou mohli číst i další ….

Kladli jsme si vždycky daleko těžší podmínky – jak v docházce, tak i v činnosti. Proto jsme také dokázali udržet v průměru více než 70% docházku. Proto jsme také dokázali zvládnout následující nejznámější akce:

1964 1. Tábor na Vlčí hoře, 1965 – 1970 3x Falkštejn, Michalovy Hory, Chebsko, Junge Pioniers NDR, Mariánské Lázně, Mnichov U M.L., Jennerrsdorf (Rakousko), Broumov, Gutštejn a v roce 1971 opět Falkštejn. Toto jsou většinou 14 denní tábory.

Na každý tábor jsme se připravovali po celý rok a hovořili jsme o něm již na táboře předchozím. Na každém táboře jsme si zásadně dělali sami od stavění stanů, přes vaření až po zlikvidování.

Vždycky jsme úzkostlivě dbali čistoty a pořádku v přírodě, raději jsme uklidili za druhé (mastňáky nebo čundráky) než abychom se dostali do konfliktu s hajným.

Měli jsme na mnoha místech dveře otevřené. Bylo za námi čisto a nikdo nás nemusel napomínat, abychom neplašili zvěř.

Ono je to tak. Zvěř i rostlina patří do přírody právě tak jako člověk. A tak člověk, jako nejvyšší článek živočišstva i flory. Všechno tohle se musí respektovat.

Ještě pokračuje řada různých zápisů…..

Přírodovědný vlastivědný kroužek STAPEČI Tachov, byl v pozdější době pod pionýrskou organizací. Ale ani to je nezachránilo a v roce 1975 jim byla zakázaná činnost. Byla to velká škoda. Takových kroužků nebylo v republice mnoho a domnívám se, že se svoji skutečnou činností předčili i Foglarovy „Hochy od Bobří řeky“. Od začátku vedl kroužek Miloslav Přenosil (Kazik). Pečlivě psal kroniky a shromažďoval různé materiály o činnosti kroužku. Ještě nyní plánoval, že svolá všechny bývalé Stapeče a společně nalezenou schránku doplní a opět zakopají. Ale týden před svoji smrtí, která přišla 11.5.2007,shromáždil všechny materiály o Stapečích předal do Okresního archivu v Tachově. Domnívám se, že STAPEČI (Strážci Tachovské Pečeti) by si zasloužili nějakého spisovatele, který by jejich bohatou činnost mohl dát do knižní podoby.

Na snímku „poklad“ nalezený v důkladné schránce. Takových schránek STAPEČI s různým obsahem na místech kde tábořili, zakopali několik. Pokud někdo takovou schránku nalezl, dejte nám vědět.

Nixe

 Autor: candies

Komentáře

DFC

12. 10. 2007, 11:22

Velmi zajímavé . Je vidět, že i po 20-ti letech bolševického vymývání mozků se našly oddíly, které vychovávali čestné a rovné lidi . Bolševický zákaz to jen potvrzuje.

Jenn

12. 10. 2007, 12:05

Obrovská pochvala.

DaveVonDave

12. 10. 2007, 13:16

Čest jejich památce!!!

DECIMUS

12. 10. 2007, 15:08

Zajímavé

MIKmik

12. 10. 2007, 15:48

Jde se hledat do tachova!!!!!!!!

Buchar

12. 10. 2007, 18:15

tento příspěvek už jsem někde viděl.

Itcho

12. 10. 2007, 18:43

no to je haluz

Venawass

12. 10. 2007, 21:43

hmmmmm

Krokus

13. 10. 2007, 02:12

Nixe správně píše, že takových oddílů bylo v dobách hlubokého minula povícero. Spousta z nich vcelku nerušeně fungovala pod hlavičkou pionýra, další zase pod turistama. Vedle nich koexistovaly tisíce lidiček, kteří jako oni milovali přírodu a romantiku. Byl jsem jedním z nich a jsem tomu rád. Na tomto mistě bych rád apeloval na všechny hledače, aby respektovali přání lidí, kteří do země uložili své příběhy a po připsání pár slov uložili "poklad" zpět (to samozřejmě platí dvojnásob u nálezů (také jsem jich tu pár viděl), v nichž si děcka slibují věrnost "na věčné časy". Přátelé, buďme v prvé řadě lidé... děkuji za pozornost a jestli jsem někoho nějak naštval, tak... dobře mu tak

smrdla

13. 10. 2007, 10:50

Krokus:plné souhlas,máš 100% recht.

beny 2

14. 10. 2007, 19:25

Krokus: jasně, že máš pravdu. Takový nález má cenu pouze pro ty, kteří to tam schovali.

dakota

15. 10. 2007, 13:10

Skautské ideály se daly provozovat za hlubokého bolševismu,jen najít toho správného a ty správné...Jak voda plyne čas,my zapomenem ztěží...Ti,kdo pamatují,vědí.

mannuel

17. 05. 2013, 12:55

Prosím kontaktuj mne, potřeboval bych se na něčem domluvit.Děkuji Mannuel