Úvod / Články / Odkrytá historie

Statistika pokladů

07. 11. 2013 Autor: Kasander 3 komentáře
Na pětapadesátiletého hledače pokladů Alana Millera z britského Paigntonu se za jeden den usmálo štěstí hned dvakrát: odborníci oficiálně uznali depot tři tisíce let starých železných ingotů z doby bronzové, který Alan nalezl na farmě poblíž Churstonu, jako "poklad".
A týž den Alan Miller nalezl dokonce 3500 let starou bronzovou sekeru, která však nebyla za poklad podle zákona prohlášena, a tak ji nakonec věnoval místnímu muzeu Torquay.
"Hodnota sekerky se odhaduje na 700 liber. Mohl bych ji jednoduše prodat na eBay, " říká Alan Miller, který chodí s detektorem již šest let, "nebo si ji ponechat. Ale myslím, že je součástí naší historie a místní lidi bude určitě zajímat. "

Alanův poklad složený z ingotů se zařadil do zajímavé a jinde neobvyklé statistiky, kterou každoročně zveřejňuje britské Ministerstva kultury, médií a sportu: přehled nahlášených nálezů a oficiálně uznaných pokladů.

Poslední statistika je k dispozici za rok 2011, kdy bylo zaregistrováno 970 nálezů (oproti 860 o rok před tím), aspirujících na uznání jako "poklad" podle Zákona o pokladu z roku 1996. (O procesu uznávání pokladů a o tom, co se úředně děje s nálezy v Británii, viz. příspěvek v Odkrytá historie: Hledači a archeologové v Británii).

K tomu jen malý dodatek: Nálezci artefaktu, který by mohl spadat do kategorie "poklad" podle Zákona o pokladu, mají povinnost nahlásit nález do 14 dnů okresnímu koronerovi. Což je taková další, trochu kuriozní zvláštnost britského práva. Tato role přibyla koronerům právě po přijetí Zákona o pokladu: historicky odkazuje na starověké povinnosti koronera jako ochránce majetku koruny. (Ve středověké angličtině, slovo "koroner" označovalo úředníka koruny - z francouzského couronne a latinské corona, tedy "koruna". )
A co říká statistika o nálezech nahlášených v roce 2011?
106 nálezů nebylo uznáno za poklad.
U 32 není dosud rozhodnuto.
70 nálezů uznaných jako poklad bylo darováno muzeím.
229 takových nálezů muzea odkoupila.
423 nálezů bylo nakonec odmítnuto - tzn. že státní tajemník rozhodl, že Koruna nemá na nález nárok.

O jaké předměty konkrétně šlo, zpráva neříká: 733 položek je obecně označeno jako "předměty", další jako mince...

Statistika nicméně uvádí, že 92,7 procenta nálezů bylo objeveno za použití detektoru, 3,4 procenta při archeologických vykopávkách, 1,7 procenta byly "náhodné nálezy". 0,3 procenta bylo nalezeno v lesích, 1,1 procenta v řekách a rybnících, 82,5 procenta na obhospodařovaných polích.

 Autor: Kasander

Komentáře