Úvod / Nálezy

Stavění a pálení mostů

29. 05. 2013 Autor: Rossy 51 komentářů
Sleduji na Detektorwebu vzrušenou debatu, která se týká vztahu detektorářů a archeologů. Dalo by se zjednodušeně říci, vztahu laické k odborné veřejnosti. Zdá se mi ale, že z obou stran se příliš paušalizuje. Díky jednotlivcům na obou stranách barikády se vytváří kategorické a nesmiřitelné postoje proti celé skupině jedněch vůči druhým.

Zúčastnil jsem se zasedání společnosti ČAS, která sdružuje jak archeology profesionály tak odborníky z řad amatérů, jejichž postupy při rozkrývání historie jsou v porovnání s našimi detektorářskými opravdu nedestruktivní. Těšil jsem se, že se dozvím mnoho nových informací týkajících se historie. Celá debata se však točila kolem podaných trestních oznámení, neodbornosti, nekompetentnosti a to jen díky několika článkům a jednomu odborníkovi. Bylo cítit, jak se oba tábory začaly díky tomu rozdělovat. Stačil k tomu jeden, jediný člověk.

Že ale spolupráce, za dodržování určitých pravidel a vstřícnosti obou stran, fungovat může dokládám na svém příkladu. Na fotografii vidíte můj nález, který se objevil v nedávno vydané knize. Nejenom, že jsem jako nálezce uváděn, což tu někdo zpochybňoval s tím, že nález bude spojován se jménem archeologa který ho zveřejní, ale důležitá je věta, která je zde napsána. Cituji:........ nejenže výrazně obohatil sbírky muzea, ale zároveň naznačil i cestu spolupráce mezi odborníky a laickými badateli. ROSSY

 Autor: Rossy

Komentáře

UCAdmin

29. 05. 2013, 10:14

Rossy díky za tento příspěvek i tvůj celkový přístup. Kéž by bylo více takových jako ty

kim

29. 05. 2013, 10:19

laketahoa

29. 05. 2013, 10:44

Jackus

29. 05. 2013, 10:56

Díky za hledače jako ROSSY!

Sabaton

29. 05. 2013, 11:30

cernunos

29. 05. 2013, 12:21

Krásně a trefně napsané a to kování přepěkné A před panem archeologem smekám

Pepanhaban

29. 05. 2013, 12:24

maraxp

29. 05. 2013, 12:30

UC-věr tomu že jich více je ale nemají zapotřebí to házet na web a nechat se virtualně placat po ramenou

jezero

29. 05. 2013, 13:45

ROSSY :
kamaráde měl jsi ale napsat o jaké a jak staré věci se jednalo. Jinak blahopřeji.

Rossy

29. 05. 2013, 15:17

To:maraxp.I tuto reakci jsem očekával.Ale vždyť ten můj příspěvek není o chlubení a polácávání.Je o té poslední větě.Mohl jsem třeba mlčet a číst si něčí stesky o tom jak jsou všichni archeologové zlí a já mám štěstí.Vím,že těch kteří mají stejnou zkušenost jako já je mnohem víc.Příspěvek je o větě, kterou napsal PAN archeolog do knihy, která je určena i pro odbornou veřejnost a psát ji tam vůbec nemusel.To jsou ty"stavěné mosty" mezi dvěma břehy.
V dnešní době plné negativizmu by určitě upoutal pozornost článek jak jsem něco našel,odevzdal ,bylo mi za to vynadáno a nakonec to z muzea někdo ukradl.Já bohudík takovou zkušenost nemám.

Rossy

29. 05. 2013, 15:22

To:jezero.Byl to můj nález, který jsem tu prezentoval 20.6.2012 v sekci archeologie pod názvem ...Slovansko avarská garnitura kování...

Ale ještě jednou podotýkám.Tento příspěvek o tom kování není.

maraxp

29. 05. 2013, 16:16

Rossy-proti tobě ani slovo.Mam rád tvé příspěvky i komentáře.Jsi znalec jako malo kdo tady.Myslel jsem to tak všeobecně.

Krutor

29. 05. 2013, 16:43

Rossy: Máš pravdu v tom, že jeden debil může zničit celou skupinu a úsilí mnoha jednotlivců, ovšem pouze v případě, kdy si to ten zbytek lidí nechá líbit. Kdyby v okamžiku, kdy začne nějaký takový jednotlivec hledat záminky, proč druhé skupině nasrat na hlavu a v podstatě nemá zájem o rovnocennou spolupráci a jde mu jen o prosazování svých (Údajně oprávněných a zákonem posvěcených) zájmů, ta mlčící většina vstala a společně ho poslala do prdele, tak už se dnes nemáme o čem dohadovat. Po tom článku s Beránkem se tady někteří lidé začali vyjadřovat ve smyslu, že ta novinářka všechno překroutila a že jí šlo o lacinou senzaci. Nějak se v tom začínám ztrácet... Čemu už tady kurva můžu věřit? Snad jedině vlastním zkušenostem, ale na to, abych je s archeology získal, tak na to mám bohužel jen jeden pokus a nehodlám ho promarnit jako BIBI, že se pak budu mlátit do hlavy, jaký jsem byl naivní kretén. Ty možná žádné negativní zkušenosti s archeology nemáš, fajn. Otázka je proč? Pokud jim všechno naservíruješ na zlatém podnose, nic za to nechceš, tak se ani nedivím, ale pokud někdo tvrdí, že někde archeolog ukradl nález, ale že nemá smysl chodit na policajty a hlásit to, tak mu musím věřit, dokud se nepřesvědčím o opaku. To jinak nejde. Těch lidí to tady tvrdilo víc. Otázka je co dál? Dokud archeologové jako organizace nepřestanou na svých stránkách neustále vyhrožovat a schovávat se za zákony, které se přežily a které už skoro nikdo neuznává, tak se dopředu nikdy nepohneme. Možná je v tom úmysl... Nevím. Nikdy jsem nikomu nevyčítal, co udělal s tím co našel. Je to věc každého člověka, jeho vědomí a svědomí a ať s tím udělá cokoli, je to podle něj správné a možná to tak má být. Odměna za nálezy i kdyby byla 100% tak nepokryje náklady na nalezení. Spočítej hodiny a vynásob je průměrnou mzdou. Práce je to tak jako tak. Málokdy bude po letech kopání šrotu odměna za poklad větší než odvedená práce. To je fakt. Že nás k tomu nikdo nenutí, je taky fakt. Jenže archeologa taky nikdo nenutí, aby byl zrovna archeologem a vnucoval lidem svoje pravdy... Demagogie? Samozřejmě. Stejná jako na stránkách arch. ústavu. Já si vždycky vážil vzdělaných lidí pokud měli v hlavě i trochu zdravého rozumu, ale proč si oni neváží mě? To řešení problému je prosté a každý ho zná, ale nikdo z nich o řešení nestojí, přestože by nestálo ani korunu.
Připomíná mi to příhodu, jak nám minulý rok dovezli 50metráků uhlí a bylo ho o 12metráků míň. Když jsem to reklamoval, tak šéf uhelných skladů nechal dovézt 12metráků a ani nepípl. Když jsem ho vyzval, ať se přijede přesvědčit, tak řekl, že zákazník má vždycky pravdu, ale zároveň tvrdil, že tím, že by mi dovezli míň uhlí, tak tím, že by se nikdo u nich nemohl obohatit...že je to nemožné. Žiju někde na Marsu, nebo jsem nějaké negramotné inividuum?...

Rossy

29. 05. 2013, 17:48

To:Krutor.Já osobně bych otázku nálezného vůbec ve vstahu k archeologům neřešil.Asi jsou ti poslední, kteří to mohou ovlivnit.Znám případ, kdy za unikátní nález bylo vypočítáno podle zákona tak malé nálezné,že se archeolog na kraji zasadil o navýšení o mimořádnou odměnu pro nálezce.Myslím,že ani jinde to nebude jinak.
Osobně si také myslím,že v mém případě,požádat o odměnu by bylo víc než troufalé.Vždyť já vím,že ty věci mohu najít a archeologové o mých aktivitách vědí.To už není náhodný nález.A že si mám požádat o odměnu mě upozorňovali sami a divili se že jsem tak neučinil.Ale jak tu bylo několikrát napsáno je to každého věc./Navíc jsem si to dokázal spočítat /
Že se z muzea nějaké věci někde ztratily nebo možná ještě ztratí je víc než pravděpodobné.Ale jak se říká,kde není žalobce není soudce.
To,že se někteří archeologové chovají nemožně je také pravda stejně jako že se nemožně chovají někteří detektoráři.Jenže ti nemají moc tu nemožnost uplatnit zákonými prostředky.
Také vím,co všechno lidé nacházejí, ale nikdy jsem neudělal to,že bych jim radil ,aby nález odevzdávali.To už by muselo bý něco opravdu významného./maximálně zajímavé železné artefakty,ty stejně umí malokdo pořádně nakonzervovat/.Ale to by si měl uvážit každý sám.

zars

29. 05. 2013, 18:59

To Krutor

Rozum

29. 05. 2013, 19:22

zars

29. 05. 2013, 19:24

Zákony jsou jedna věc, ale co takhle aspekt etiky. Co mám na mysli? Mám na mysli to, co byste jako člověk, který žil třeba před několika sty lety, si pomysleli o někom, kdo by po Vás našel ztracené věci nebo Váš zakopaný poklad? Jestli byste byli raději, aby si to nechal nebo odevzdal státu? Taky by mě zajímalo to, co byste říkali tomu, kdyby Vám nějaký archeolog po těch x staletích vlezl do rodinné hrobky za účelem jejího prozkoumání, a tedy vším tím, co to prozkoumání obnáší? Tedy jestli je brána nějaká základní úcta k našim předkům...?

Krutor

29. 05. 2013, 19:39

zars: Mrtví už nejsou a lidské zákony se na ně nevstahují. Ničí věc byla od římských dob toho, kdo ji našel. Ovšem pokud šlo o věc velmi cennou, tak se vždy mohl najít někdo silnější, nebo mocnější, který ti ji "po právu" sebral. S nástupem novověku a zájmu o naše dávné předky si státní moc začala dělat větší nárok na to, co dřív bylo ničí, ale pořád ještě byla nějaká kompenzace, dnes už jen nasrat na hlavu.

zars

29. 05. 2013, 19:55

To Krutor, dávno tomu, kdy bylo pro lidi běžné, že si stavební materiál opatřovali třeba tím, že rozebírali staré zříceniny hradů, taky nebyly ničí... , ale bylo to barbarství.

Tatino

29. 05. 2013, 19:59

Vyborne Rossy! Kiez by to slo aj na SK!...

Rossy

29. 05. 2013, 20:46

I když jsem psal,že se tento příspěvek týká jiného problému,neodpustím si pár poznámek k tomuto kování, které nebyly v původním přízpěvku a o kterých se hovoří v knize.
Je možné,že některé části opasku pochází z poslední třetiny 8.století/hlavní nákončí/ a některé až z počátku 9.Tento nález je jediná kompletní garnitura kování, která se našla mimo území kaganátu.Ještě nikdy se nenašla mimo hrob.Neměl by to být depot.Našla se v lokalitě kde zatím nebylo v minulosti prokázáno osídlení./on se tam také nikdy průzkum nedělal/Je vyrobeno v avarském stylu.Opasky podobného charakteru jsou známy z několika hrobů Rakouska a Maďarska.Vždy se ale nějak liší.Kniha nedává jednoznačné závěry a to je dobře, protože za tu dobu se doplnila garnitura o další části,ale jsou i nové nálezy i nové poznatky o lokalitě, které tento nález staví do úplně jiného světla.

zars

29. 05. 2013, 20:53

Nález kování z doby avarské na hradišti Poráň.

zars

29. 05. 2013, 20:56

Rossy, tak pokud jsi to kování nenašel na tom hradišti, tak to je minimálně další nález, který se našel mimo hrob.

Rossy

29. 05. 2013, 21:26

To:zars.Slovansko avarské,nebo avarské kování se nachází mimo kaganánt jen jako jednotlivé kusy/solitery/.Tento můj nález je ale kompletní garnitura kování,to znamená kompletní kování jednoho opasku.Můžeš mi věřit,lépe řečeno archeologům,že se nenalezla mimo území kanagátu ani na Moravě natož v Čechách.Navíc byly nalezeny jen v hrobech a na rozdíl od Slovenska se prozatím tyto pohřebiště u nás nenalezly.

Rossy

29. 05. 2013, 21:34

Je pravda,že se uvádí nálezy kování avarského nebo slovansko avarského na těch nejvýznamějších hradištích v Čechách i na Moravě.Šárka,Rubín........ale jsou tím myšleny jednotlivé kusy,které navíc nepochází z jedné garnitury.

Rossy

29. 05. 2013, 21:56

Toto jsou nejvýznamější nálezy..Šárka..
http://ff.ujep.cz/velimsky/cs_1_1/01CS/as142.jpg
Toto jsou nálezy z Rubinu
http://ff.ujep.cz/velimsky/cs_1_1/01CS/as144.jpg

marinex1

29. 05. 2013, 22:24

Krutor

29. 05. 2013, 22:35

Rossy: Ano a to na tobě oceňuji, že nikomu svou pravdu nevnucuješ. Jdeš svým příkladem a pokud tě někdo bude následovat, tak fajn, pokud ne, taky dobře, stejně s tím nic nenaděláš, že? Na druhou stranu se nelze divit, že po špatných zkušenostech se někdo, kdo dřív něco odevzdal, nebo jen slyšel o těch profláknutých případech rozhodne, že není kam spěchat a že když to leželo pár tisíc let v zemi, tak to ještě chvíli u mě doma na polici vydrží... Z doby první republiky jsem četl o případech, kdy se dělala sbírka, aby se nějaké nálezy mohly vykoupit a dostat do muzea. Na Slovensku se po válce jeden rozkradený královský hrob dostal do národní pokladnice jen proto, že se daly dohromady peníze a ty nálezy se vykoupily od vlastníků. Tam se na nějakých zákonech netrvalo? Ve stavu v jakém je naše společnost se už nelze divit ničemu a odvolávat se na nějaké zákony na papíře, které stejně ta naše šlechtická vrstva porušuje jak se jim zrovna zachce, je dost naivní.


zars: Když si ve středověku sedlák rozebral kus zříceniny, která k ničemu nebyla a postavil si z ní stodolu, tak to nebylo žádné barbarství, ale věc logiky. Ušetřil si práci a použil něco, co už nikomu k užitku nebylo. Dnes se to dělá taky se starými baráky a nikdo se tím nevzrušuje. Hodnotíš tehdejší dobu se současnou a to se nedá.

Rossy

29. 05. 2013, 23:17

To:Krutor.Já se snažím svými příspěvky o to, aby se lidé nad každým nálezem zamýšleli.Vždyť mají tu dříve nepoznanou možnost dotýkat se přímo fyzicky historie a je jedno jestli je to historie 100 nebo 2000let stará.
Existuje něco jako historická paměť.Ta základní by se měla týkat alespoň vlastní rodiny minimálně po pradědečka.Vědět jak žili,jak řešili různé problémy vlastní předkové.Každá rodina má historickou paměť jinou třeba z důvodů sociálních.V každé skupině však existovali lidé kteří disponovali historickou pamětí přesahující mnoho generací.To byli ti kteří v dřívějších dobách dokázali uchovat a šířit dávné mýty.Připadá mi že v dnešní době je spousta lidí kteří mají historickou paměť minimální a jsou tím pádem manipulovatelní.Když se člověk zamýšlí nad tím co našel.Když poznává dobu ve kterém ten který předmět vznikl.Jak lidé žili,co je ovlivňovalo,co na ně působilo,myslím, že získává něco co mu pomáhá v rozhodování i v dnešní době.
Ale to je jen taková předpůlnoční úvaha.

s.a.t

29. 05. 2013, 23:28

pekny a zaujimavy clanok ROSSY

zars

29. 05. 2013, 23:32

To Krutor, ok a souhlas, tenkrát to brali opravdu jinak, ale dnes by to bylo už opravdu barbarství.

zars

29. 05. 2013, 23:40

To Rossy, nemám takové informace o těch kováních, takže asi to bude opravdu tak, jak píšeš. Já si jen vzpomněl na nález bronzového meče u Slavičína , jak se psalo, že se v okolí žádný jiný meč nikdy nenašel ,no a já dříve četl, že nedaleko se našly v dřívější době v depotu dva takové meče.

zars

29. 05. 2013, 23:43

To Rossy, jinak moc hezký nález se Ti povedl

manowar

30. 05. 2013, 10:56

Dobra knizka, uz ji mam doma asi mesic. Zajimave informace. Palec hore.

Rossy

30. 05. 2013, 11:45

To: manovar.Ale ohledně toho mého nálezu je to dnes už trochu jinak.Autor tam také píše,že na toto téma by měla vyjít odborná práce.

Krutor

30. 05. 2013, 11:58

Rossy: No to jsi napsal hezky, ale myslím, že jsi poněkud zabrousil někam úplně jinam. Tohle už zavání C.G.Jungem a kolektivní pamětí. Historická paměť na podvědomé bázi. V dnešní době mají psychiatři plnou hubu Freuda, ale Jung se poněkud vytratil, asi záměrně. Jsem toho názoru, že by rozhodně každému prospělo něco si o jeho práci přečíst. Ono to s historií a hledáním dost souvisí. No, všechno vlastně souvisí se vším... Předpokládám, že jsi od něj už něco četl, že?

2kajman

30. 05. 2013, 12:52

zars:v diskusy by jsi měl používat pouze názory,za kterými si stojíš Viz:dávné rozebírání trosek.Potom to vypadá,že souhlasíš s každým názorem,i protichůdným.Nic ve zlém,ale taková diskuse je potom k ničemu.Píšeš,že ale dnes by to bylo barbarství.A co děláme my dnes?V zájmu cizího kapitálu si ničíme naší krajinu i památky.Za chvíli si celou republiku zabetonujem.Není to barbarství.Hlavně nepiš,že je to v zájmu pokroku.

2kajman

30. 05. 2013, 12:54

Oprava.Poslední"barbarství"samozřejmě s otazníkem.

mr.casnik

30. 05. 2013, 14:01

Hoď kamenem do davu a trefíš blbce...Pakliže najdeme rozumné lidi jak mezi námi tak mezi archáčema,měli by jsme si je hýčkat! Rossy:

2kajman

30. 05. 2013, 14:15

Vážím si Rossyho pro jeho přístup,ví co chce .Zrovna tak Krutora,že říká i věci které mnozí nechtějí slyšet,ale dovede si je obhájit.Tak to má být.

zars

30. 05. 2013, 19:19

To 2kajman, za svými názory si stojím :), stojím si za tím, že rozebírání trosek současným pohledem bylo barbarství, ale chápu, že tenkrát to lidi tak nebrali, a jak píše Krutor, byl to pro ně snadný zdroj stavebního materiálu a mám pro to pochopení.

zars

30. 05. 2013, 19:22

2kajman, a ohledně toho cizího kapitálu..., už Hitler říkal, že Češi jsou cyklisti, nahoře ohnou hřbet a dole šlapou, co víc k tomu dodat.

zars

30. 05. 2013, 19:38

2kajman ale někdy taky uznám, když se mýlím a dám tomu druhému za pravdu

2kajman

30. 05. 2013, 19:55

zars:některé hrady se bouraly záměrně,aby nemohly sloužit jako opěrný bod při vpádu nepřítele.Zborcené trosky lidé použili na stavbu nových sídel,které uměli ještě tenkrát citlivě zasadit do přírody,aby je mohli obdivovat a využívat další generace,čímž vlastně zhodnotili stavební materiál.O barbarství nemůže být ani řeč.Barbarství bylo,že se Evropou přehnalo několik válek,které srovnaly se zemí stovky měst,včetně všeho,co jsme mohli obdivovat ještě dnes.

2kajman

30. 05. 2013, 20:04

zars:19.22:proto se musíme snažit, aby jsme toto tvrzení mohli změnit a byli zase hrdí na svůj národ,tak,jako to bylo kdysi.Kdyby naši dávní předkové nebyli hrdí,už by se tu staletí mluvilo německy.Ale musíme pro to všichni něco dělat,a ne jenom fňukat.

zars

30. 05. 2013, 20:17

2kajman o strategickém bourání nemluvím, to je jasné, např, Kartágo srovnáno se zemí Římem.

2kajman

30. 05. 2013, 20:24

zars:jaké Kartágo,já mluvím o českých hradech.

zars

30. 05. 2013, 20:35

2kajman 20:04 v tom jsme zajedno.

zars

30. 05. 2013, 20:38

2kajman, to byl příklad z historie, který mě zrovna napadl.

2kajman

30. 05. 2013, 21:10

zars:necháme toho, takhle stejně nic nevyřešíme,akorát by se Rossy dostal do TOP 10. Měj se dobře,Kajman dědek

Rossy

11. 08. 2013, 18:51

Jedno video o spolupráci.
http://www.arnyvideo.cz/video-dokumenty/