Úvod / Články

Středověké a raně novověké šrouby

02. 02. 2018 Autor: ROSSY 12 komentářů
První závit vytvořil člověk snad pomocí koženého řemínku na dřevěném toporu k uchycení nářadí. Možná se inspiroval v rostlinné nebo živočišné říši. Za prvním šroubem, podle toho co dnes víme, stojí Archytás z Tarenta v 5. století před našim letopočtem. Archytás je někdy nazýván zakladatelem mechaniky a byl současníkem Platóna. Řecký matematik Archimédés ze Syrákús ve 3. století před našim letopočtem použil šroub k čerpání vody, tedy jako čerpadlo. Jeho jednoduchá a robustní konstrukce neztratila nic na své aktuálnosti ani dnes.
Velmi důležitou aplikací šroubu jsou vřetena lisů. Doklady o použití dřevěných šroubů u lisů na olivový olej se váží k prvnímu století před našim letopočtem. Z Pompejí máme doklady o římském lisu na víno, kde šroubová vřetena byla z dubového dřeva a měla velký průměr a rozteč, aby se zabránilo puknutí dřeva. Byly to tedy šrouby, kterým dnes říkáme pohybové. Zachovaly se zápisky, které přesně uvádí, jak velké rozteče byly aplikovány na závitová vřetena za použití trojúhelníkového listu, který sloužil jako šablona pro závit.
Pohyblivé šrouby se uplatnily i v pozdější době římské. Byly obvykle vyrobeny z dobře opracovaného bronzu, nebo drahých kovů, odléváním s následným opracováním, spirálovým navinutím závitu a jeho pájením, nebo pilováním. Uplatnily se u chirurgických nástrojů, ale také šperků. Jejich výroba byla drahá a vyžadovala řemeslnou dovednost. Římané také jako první použili šrouby na dřevo (vruty).
Až na několik málo výjimek byla tato římská dovednost při výrobě kovových šroubů zapomenuta na dlouhá staletí. Teprve konec středověku, 15. století, vedl ke znovuobjevení kovového šroubu a zároveň dovedl k dokonalosti výrobu a použití dřevěných šroubů pohybových. Například dřevěná šroubová vřetena se udržela na pracovních řemeslnických stolech až do dvacátého století. Z dnešního pohledu byly šrouby patnáctého století, svým kuželovitým tvarem dříku, vlastně vruty. Konstrukce šroubového závitu závisela na oku a dovednosti řemeslníka. Zajímavostí je, že na mnoha dobových zobrazení se jednalo o šrouby levotočivé. Závity byly vybrušovány nebo kovány za použití speciálních přípravků. Také matice ke šroubu zatím neexistovala. První zdokumentované informace o maticích pocházejí z konce 16. až začátku 17. století. Každý šroub měl v té době svoji vlastní matici a výroba byla následující. Drát se ovinul kolem určitého úseku železné tyče a následně připájel. Do mezer mezi závity se vmotal stejný drát, ale ne tak silně. Takto vytvořená druhá spirála je připájena do železného pouzdra, což vedlo k vytvoření matice. Tvar šroubu, tedy rovný se zkoseným koncem, tak jak ho známe dnes, pochází z 16.století stejně jako použití průběžné drážky v hlavě šroubu. Za velmi rychlým nástupem šroubů byli výrobci prvních strojů a jejich součástí. Uvědomovali si, že závitové spojení může podstatně zlepšit výrobu složitých mechanismů a mnoho slavných vynálezů je vlastně založeno na použití závitových spojovacích a mechanických prvků.
P. S. Přiložil jsem obrázek mého staršího nálezu klíče s vnějším závitem.
ROSSY

Komentáře

Baar

02. 02. 2018, 17:36

Jako vždy dobře udělané,podobné jsem četl v knize Řemesla našich předků.

Savinelli

02. 02. 2018, 18:25

Opět jsem si rozšířil obzory, díky

1punkac1

02. 02. 2018, 21:03

Moc pěkný a poucny clanek supr se dozvědět

kolovrat71

03. 02. 2018, 01:01

podobný věci nechávám v zemi.

sajmon0102

03. 02. 2018, 10:33

Ahoj kolego, supr povídání, které mě zaujalo, jelikož mám v příspěvku pod názvem : Hebrejská mince atd. na určení z 16.10.17 jeden nález, který by mohl spadat do tvého popisku z přispěvku. Tak jsem tě chtěl poprosit, jestli by ses mi na to nekouknul. Předem ti děkuji a za mě

Rosterix

03. 02. 2018, 11:10

To:sajmon0102. No, zase takový odborník nejsem. Kdyby to bylo z mamutoviny a nehleděl bych na rozměry, tak přesně takto vypadá nález, jestli si to přesně pamatuji, 35000 let staré zátky nádoby na vodu.Ale to byla jen taková legrace. Podle tvaru, myslím to zakulacení závitu, by se mělo jednat o tak zvaný provázkový závit. Nepoznám o jaký materiál jde, ale tyto závity se neřezaly ani nekovaly, ale spíše odlévaly ze slitin mědi nebo do železa zvláštními očky tlačily. Tím byly pevnější. Kdyby jsem ho měl zadatovat, tak tento typ závitu se objevuje na konci 16.století, spíše v století 17. Používaly se spíše u něčeho složitějšího kde ta pevnost závitu byla potřeba, to znamená, že to nebyl nějaký obyčejný vrut do dřeva.
Ale je to jen taková moje úvaha.

Rosterix

04. 02. 2018, 10:07

No, jak to tak po sobě čtu, možná jsem mohl v příspěvku uvést definici výrazu pohybový šroub. Pomohu si citací.........Šrouby se podle funkce dělí na šrouby spojovací a pohybové. Spojovací šrouby se používají pro pevné spojení dvou nebo několika součástí a k jejich opětovnému rozpojení bez poškození spojované nebo spojovací součásti. Pohybové šrouby mění otáčivý pohyb v posuvný a naopak.........

Rosterix

04. 02. 2018, 22:47

Jen tak pro zajímavost odkaz na digitalizovanou knihu z roku 1582 Theatrum instrumentorum et machinarum
Kde si můžete prohlédnout, mimo jiné, výrobu a zajímavá řešení požití šroubů pohybových.
http://www.e-rara.ch/bau_1/content/pageview/492235

jajan

10. 02. 2018, 20:13

Tak jsem jen nakouknul a vidím, že Rossy máš stále nápadů na rozdávání. Ovšem závity,šrouby, šroubovice a podobné potvory je sakra široký prostor. Chápu ovšem,že se jen dotýkáš historie počátků tohoto mechanizmu a to je dobře, protože jako strojař vidím širší typologii a využití, ale to je deformace povolání. Přeji pěkné dny.

Rosterix

10. 02. 2018, 23:42

To:jajan.Zdravím. No,když pujdeš od starověku po počátek raného novověku,tak to opravdu tak široký prostor není. Navíc člověk musí vypíchnout opravdu to důležité. Přesto, když zalistuješ v českém googlu, těch informací o šroubech tohoto období se moc nedozvíš.
Právě jsem si myslel, zvláště u kovových šroubů, vrutů a vlastně závitů jako takových, že je to celkem důležité při datování různých nálezů, které tyto komponenty obsahují. Například není potom tak jednoduché napsat u závěsného zámku se závitovým mechanismem a šroubovým klíčem, že je středověký i když existují doměnky, že by tomu tak mohlo být, když znáš ten vývoj.

Rosterix

11. 02. 2018, 18:07

No, ještě bych Vám rád dal odkaz na Löffelholtz-Kodex z roku 1505 který je uložen v Krakově. V této knize si můžete prohlédnout nejenom tvary železných šroubů a vřeten, ale vlastně techniku a technická řešení doby přelomu středověku a raného novověku. DOPORUČUJI.
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=258834

jajan

15. 02. 2018, 19:47

Super odkaz na kodex 1505 je dobrým nahlédnutím do umu našich předků. Zdatní byli i v zobrazení jednotlivých kousků. Díky ROSSY.