Úvod / Nálezy

Stříbrný šatlén k hodinkám - Franz Bibus

23. 07. 2018 Autor: Rossy 8 komentářů
Pod mistrovskou značkou FB, na tomto šatlénu, se skrývá firma Franz Bibus. Jejím zakladatelem byl Franz Josef Bibus, který se narodil roku 1860 jako syn pekařského mistra v Lanškrouně. Tam se také vyučil zlatnickému a stříbrnickému řemeslu. V 1883 už působil v Moravské Třebové. Obchodní značka firmy, Franz Bibus, se objevuje v roce 1896. Zpočátku se firma zabývala výrobou zlatých a stříbrných řetízků. Postupem doby rozšiřovala svůj sortiment o dózy a krabičky, následně o jídelní příbory a stolní náčiní. V roce 1917 se stává spolumajitelem firmy syn Carl Alois Franz Bibus a název firmy se mění na Franz Bibus & Sohn.
Předpokládám, že tento šatlén může patřit k raným výrobkům firmy. Tedy do přelomu 19.- 20. století. Bohužel puncovní značku, která by možnou dataci upřesnila, jsem na šatlénu nenalezl, i když některá místa ji připomínají. Jen obě koncová očka mají zřetelný punc FB. Šatlén jsem nalezl společně s rozlomenou karabinkou ze slitiny mědi na které se zachovalo částečně postříbření a stříbrný oblík hodinek. Na něm je nejvíce zřetelná mistrovská značka SN a také nečitelný punc. Tělo hodinek bylo tedy dílem jiného stříbrníka.
Jen ještě rozměry. Délka šatlénu je 95mm a největší šíře 30mm.
ROSSY

 Autor: Rossy

Komentáře

Harrenhal

23. 07. 2018, 23:08

Rossy

24. 07. 2018, 08:23

Měl bych takový dotaz. Setkal se už někdo z vás s mistrovskou značkou FB
na nějakém stříbrném řetízku? A jestli ano, do které doby spadal punc na ryzost kovu? Na gogle je tato značka na příborech, nádobí ,tabatěrkách atd, ale řetízek jsem nedohledal.

Rossy

25. 07. 2018, 18:32

Typově podobný šatlén.
https://screenshotscdn.firefoxusercontent.com/images/afe4c34b-c45e-4332-8c71-fc6f825969fe.png

Rossy

26. 07. 2018, 17:56

Jen něco málo o historii šatlenu z mého příspěvku tady na DW z před šesti lety.
Šatlen /chatelaine/ má svůj původ ve Francii 17.století a vyšel z řetízkového opasku bohatších hospodyň, které na něm nosily zavěšeno drobné nářadí pro údržbu domácnosti.
Další vývoj se ubíral různými směry jak v dámské tak i v pánské módě.
Dle hodinářské terminologie je šatlen ozdobný nebo článkový řetízek ukončený karabinkou. Často se na něm jako zdobného prvku používá symbolů se kterým se ta která osoba ztotožňuje a protože se jedná o ozdobu je vždy nošen viditelně.Existují dva způsoby použití šatlénu u kapesních hodinek. První a základní je připnutí šatlenu na řetízek a to k jeho samému konci nebo dokonce do kruhové karabinky /pokud je jím řetízek vybaven/ jíž se řetízek připíná do knoflíkové dírky nebo za knoflík. Druhý způsob je připnutí šatlenu do oblíku hodinek jež nejsou vybaveny řetízkem. Po jejich zasunutí do kapsy zůstává z této viset a plní tak funkci zdobnou a zároveň za něj hodinky z kapsy vytahujeme.
Jen ještě něco ke kapsám na kapesní hodinky. Dřívější a dokonce i některé dnešní obleky a to hlavně na vestách jsou touto malou kapsou vybaveny. Někdy se kapesní hodinky nosí i na kalhotách. Vtom případě i ty musí být vybaveny speciální kapsičkou a řetízek je pak uchycen do poutka opasku nebo speciální návlečkou za okraj kalhot v pasu.
Šatlenem se u kapesních hodinek může stát jakákoliv velikostí přiměřená věc, která je zdobná /třeba jen z pohledu vlastníka/a která je vybavena karabinkou k připnutí do řetízku nebo oblíku hodinek.

Rozum

27. 07. 2018, 09:26

Rossy ja to stesti jsem zatim nemel aby mi padnul cely satlen ve stribre .V tvem pripade krasna prace i zpracovani.

Rossy

27. 07. 2018, 13:24

To: Rozum. Ono je to dohledávání na etapy. Já našel šatlen a karabinku. Šatlen byl takřka u povrchu a karabinka o něco níže. Za pár dní mi dohledal oblík hodinek Rosterix s lepším detektorem. Ten byl o půl metru výš ve svahu a v hloubce okolo 20cm. Protože na šatlenu bylo většinou ještě něco zdobného zavěšeno, dá se předpokládat, ale nemusí to být pravda, že ve svahu nahoru nebo dolů, třeba i větší hloubce, může ještě něco být. Hodinky ale ne, z těch se vytrhl oblík a majiteli tak zůstaly v kapse. Asi o něco tím šatlénem zavadil, když se podle mne sešupl z toho svahu.

Rossy

27. 07. 2018, 13:30

Protože tudy nevede a nevedla žádná cesta a pochybuji, že by to nosil do lesa nějaký lesní dělník, předpokládám, že to byl hajný. V údolí byla podle podle historických map hájenka a z blízkého okolí mám i přísežnou stráž.

AshtaR Sheran

03. 08. 2018, 10:26