Úvod / Články

Tajemný hromadný hrob za Starou Knížecí Hutí

17. 09. 2020 Autor: nixe 10 komentářů
Podle dnešních detektivních televizních inscenací se může říci, že skoro každý jejich divák by mohl být zkušeným kriminalistou nebo patologem. Vyřešit nějakou vraždu by neměl být pro něj žádný problém. O vraždy vězňů, které se staly před tři čtvrtě stoletím, na samém konci války, se tehdy nikdo nezajímal. Budete-li mít chuť, můžete mi je pomoci trochu objasnit. Z té doby se dochovaly některé svědecké výpovědi, fotografie a exhumační protokoly vězňů z hromadných hrobů.
Dne 8. dubna 1945, na nádraží ve Výmaru do 52 otevřených uhlových vagonů bylo doslova našlapáno 4 500 vězňů z koncentračního tábora Buchenwald. Vězni si nemohli ani sednout, museli stát. Tento vlak přijel do Tachova až 13. dubna 1945 a byla v něm už jen polovina původních vězňů. Na to, co se dělo po cestě vlakem a i potom v koncentračním táboře Flossenbürg najdete na stránkách you tube vefilmu "Transport smrti".
Na tachovském nádraží byli vězni seřazeni do stočlenných skupin a za dozoru SSáků a místního volksšturmu, byli hnáni do třicet kilometrů vzdáleného koncentračního tábora ve Flossenbürgu. První skupina vězňů došla až za Starou Knížecí Huť, kde pak ze 13. na 14. dubna nocovala na mokré louce.
Letecký snímek z roku 1947.

Vězeň Leopold Pernica, který tento transport smrti přežil, do svědecké výpovědi uvedl.
Tak se vedení tábora ve Flossenbürgu mohlo dozvědět, že za hranicemi je hromada nepohřbených zastřelených vězňů.

V hlášení stanice SNB v Neu Losimthalu (Jedlině) z 11. května 1946 bylo napsáno, že na místo později exhumovaného hrobu mělo nákladní auto přivézt mrtvé vězně.
Přepis:
V obvodě obce Stará Knížecí Huť, při hlavní silnici ve vzdálenosti od této 20 m, nachází se 1 společný hrob s 37 zastřelenými vězni z uvedeného transportu. Mrtvolytěchto vězňů přivezeny byly jedním nákladním autem a v lese tom s auta složeny a ponechány na místě ležeti. Z jakých důvodů, nezjištěno. Později pak dostavil se jeden oddíl dalších vězňů, kteří za doprovodu a dozoru příslušníků SS, všechny na místě tom se nacházející se mrtvé, pohřbili do společného hrobu a opět odešli směrem k Flossenbürgu.
V zápise nebylo napsáno, odkud a jaké mrtvé vězně auto přivezlo.

Ve dnech 18. -21. září 1946 byla provedena exhumace tělpolitických vězňů z patnácti hromadných hrobů na Tachovsku. Podařilo se mi sehnat i několik fotografií z hromadného hrobu za Starou Knížecí Hutí.
Otevřený hromadný hrob.
Policista v horní části snímku stojí na cestě vedoucí z SKH k hranici.

Exhumační zprava.
Na konci této exhumační zprávy mne překvapila poznámka, že tento hrob byl označen tabulí s českým a německým nápisem, že zde odpočívají oběti z koncentračního tábora Buchenwald. U 14 ostatních exhumovaných hromadných hrobů nebylo nic. Že by někdo chtěl vyvolat dojem, že jsou tam vězni jen z Buchenwaldu?
V této zprávě mne také překvapilo, že až na dvě neúplná čísla exhumovaných vězňů byli všichni vězni bez čísel. Dozorci buchenwaldského transportu smrti ale vězňům čísla nestrhávali.
Je také možnost, že mrtví vězni byli přivezeni z nedalekého KT Flossenbürg, který je od Staré Knížecí Huti vzdálen asi 8 km.
Koncentrační tábor Flossenbürg.

Tam 9. dubna 1945 byli popraveni význační němečtí generálové, včetně admirála Wilhelma Canarise, kteří se podíleli na přípravě atentátu na Hitlera.
Aby je ponížili, museli tito muži zcela nazí vystoupat na schůdky, kolem krku jim byl dán provaz a schůdky byly odstraněny. Smrt nastala okamžitě. V tu dobu pec na spalování mrtvol v KT Flossenbürg už nebyla v provozu a nikde není zaznamenáno, kde byli pohřbeni. Je proto domněnka, že z důvodu, aby se z místa pohřbení nestalo poutní místo, byli popravení převezeni nedaleko do Čech a "přimíchali" je k zavražděným vězňům z vlakového transportu smrti z Buchenwaldu za Starou Knížecí Hutí.

V exhumační zprávě několika informacím nerozumím.
Dvacet dva vězňů, kteří měli prostřelenou nebo rozbitou hlavu, byli ti, kteří ráno prochladnutím nebo nemocí nemohli po nocování na mokré louce vstát. Sedm obětí bylo popsáno "bez označení a bez nálezu"!? Jak se tam připletli? U dvou obětí je napsáno v "úplném rozkladu", u čtyř obětí "kosti úplně uvolněné". Ty měly těla z jiného "materiálu"? Nebo byly dány do hrobu bez oblečení? Oblečení drželo těla vězňů pohromadě. Jedno tělo dokonce nemělo hlavu. Že by si ji někdo vzal na památku? Možná, že patologům exhumační zpráva nebude dělat velké potíže.

Všechny exhumované mrtvoly byly pak pohřbeny na tachovské Mohyle. Možná, že tam máme i popravené německé generály, kteří usilovali o smrt Hitlera.
Tachovská Mohyla v roce 2020.

V roce 2011 archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni otevřeli místo bývalého hrobu za Starou Knížecí Hutí.
Archeologové byli překvapeni hloubkou hrobu. Byl skoro dva metry hluboký. Žádný hromadný hrob z pochodů smrti na Tachovském okrese nebyl tak hluboký. Ostatní hromadné hroby měly sotva poloviční hloubku.
Podle archeologů tam byly také nalezeny zajímavé boty, které by mohly pocházet od nějakých význačných osob.
Pokud byste se chtěli podívat k tomuto hrobu, najdete ho snadno. Za Starou Knížecí Hutí, naproti vjezdu do bývalého objektu pohraniční stráže, zatočíte do lesa.
Zanedlouho po válce se Stará Knížecí Huť ocitla v zakázaném pásmu a ke hrobu se nesmělo. Proto pomník 37 obětem pochodu smrti z Buchenwaldu byl postaven o 7,5 km dál v obci Lesná.

Ještě dodatek.
Kousek od bývalého hromadného hrobu u Staré Knížecí Huti virgule hledači ukázala místo o rozměrech 2 x 4 metry, kde bylo kopáno. Je možné, že je tam další neotevřený hrob.

Nixe.
9. 9. 2020

 Autor: nixe

Komentáře

Panzerfaust6

17. 09. 2020, 13:32

zaujímavé čítanie

REBEL 1866

17. 09. 2020, 15:14

Super příspěvek, čte se to jedním dechem

narušitel

17. 09. 2020, 18:11

parádní příspěvek.

liborradek

17. 09. 2020, 20:37

Perfektně napsané!

sawier

17. 09. 2020, 23:00

Pěkně napsaný článek

Zilvar z chudobince

18. 09. 2020, 06:30

Nové Domky - Hraničky 3.r.PS. Tam se dávalo za trest, skončil jsem tam taky...... Hezký počteníčko, trochu jsem jsi oživil vzpomínky na ty místa....

Tom.angler

18. 09. 2020, 10:53

Zilvar z Chudobince: když jsem videl rotu PS na Rybníkách, tak jsem si rikal tady to muselo byt za trest. Jinak Frantisku jako vždy hezke pocteni.

Kódl

18. 09. 2020, 11:24

Pěkné čtení Díky za info

mildaf

21. 09. 2020, 19:52

https://digitalcollections.its-arolsen.org/050302/place/view/385529

marku

23. 09. 2020, 20:21