Úvod / Články

Tragická smrt pilota

06. 04. 2011 Autor: konopek 11 komentářů
V Třebíči v Lorenzových sadech stojí na zastrčeném místě kamenná mohyla, na které je připevněna kovová vrtule. Na kovové destičce je psáno, že v těchto místech zahynul letec Václav Peřina. Mohyla připomíná tragédii, která se zde odehrála v roce 6.9.1931.

Byla neděle a v Třebíči se za pošmourného počasí odehrával letecký den. Na loukách mezi Třebíči a obcí Kožichovice byly tisíce občanů Třebíče a okolí. Vrcholem leteckých ukázek byla letecká akrobacie na vojenské stíhačce Aero A-18 (Špaček). Letoun pilotoval pětadvacetiletý Václav Peřina z 2.leteckého pluku v Olomouci.
Zhruba o půl páté odpoledne se najednou letadlo začalo střemhlav řítit k zemi a po chvíli narazilo do skalnaté stráně. Vznítilo se asi 130 litrů benzínu v nádrži, ozval se výbuch a po dohoření zbyla z letadla jeno kovová kostra s motorem, ve které bylo zuhelnatělé tělo nebohého pilota.

Václav Peřina se narodil 30.srpna 1906 v Milčevsi u Jičína. Do vojenského leteckého učiliště v Prostějově nastoupil jako 30.9. 1925. Po pěším výcviku začal se základním leteckým, pak nastoupil do pokračovací letecké školy jednosedadlové. Po roce výcviku nastoupil k polnímu leteckému pluku. Je oněm známá historka, která se mu přihodila pár měsíců před smrtí. Při leteckém dnu v Brně, se jeho Letov Š-20 dostal do vývrtky a vysadil mu motor. Letoun se řítil mezi diváky a Václav Peřina vývrtku vybral až v poslední chvíli a doklouzal na zem, kde však již nezabránil kolizi s dvěma stojícími auty. Sám vyvázl jen s lehkým zraněním. O pár měsíců později už tolik štěstí neměl. Příčinou jeho smrti byla nejspíše ztráta rychlosti, po které padl letoun do střemhlavého letu. Podle lékařů pilot zahynul ihned po nárazu na do země.

Na památku této tragédie byla v září 1932 postavena kamenná mohyla. Dlouho na ní byla dřevěná vrtule, ta po letech buď shnila, ale je možné že ji někdo scizil... Někdy v osudesátých letech byl na mohylu připevněn kovový vrtulový list z letounu Z-37 Čmelák. Dnes je toto místo zarostlé a zapomenuté.

Někdy v roce 1987 jsem od vedoucího modelářského kroužku dostal kopie 3 fotek z této tragické události a jednoho pohledu.

1. pohled-fotomontáž na, které je Václav Peřina a za ním mohyla na jeho památku.
2. foto které nepotřebuje komentáře...
3. a 4.foto trosky letounu Aero A.18 Špaček. Motor je BMW o 185 koňských silách, rozpětí křídel 7,60m délka trupu 5,90m.

Další fotografii jsem našel v knize pilota Oldřicha Doubka - Ikarové bez legend a bájí (Naše Vojsko1988). Václav Doubek byl spolužák V.Peřiny z letecké školy. V knize, která poutavě popisuje život prvorepublikového letce, je na Peřinu několik veselých vzpomínek. Další informace se objevily ve vzpomínkách třebíčského kronikáře pana Joury a také v knížce M.Hedvábného - Třebíčské pověsti a zajímavosti.

Z vysočiny zdraví Konopek

 Autor: konopek

Komentáře