Úvod / Články

Třetí letošní úklidová brigáda - tentokrát po wehrmachtu

05. 09. 2017 Autor: nixe 11 komentářů
Tato třetí letošní úklidová brigáda "Klubu hledčů HP Tachov" nebyla zaměřena na úklid kolem silnic po dnešních nepořádných lidech, ale na úklid puškových nábojů po německé armádě - Mauser ráže 7,92 mm. Některé tyto náboje mají střely plněné bílým fosforem a při porušení obalu střely třeba rezem se k fosforu dostane vzduch a fosfor začne hořet. Pokud je jehličí suché, může začít hořet les.
Hledali jsme po celém lese u hranic s Německem v prostoru, který v polovině dubna 1945 obsadila německá "Ženijní brigáda 655 (Pionier – Brigade 655)", která měla 1 500 vojáků. Ti se v lesích zakopali a očekávali postup Američanů. Těm se asi příliš nechtělo s nimi tady v lesích bojovat, a proto lesní masiv obešli přes Rozvadov, Žebráky a vesnici Lesnou obsadili z východu už 27. dubna 1945. Nikde se nám nepodařilo zjistit, co se v lesích s obklíčenou "Ženijní brigádou 655" stalo. Stopy po boji jsme nikde nenašli. Pravděpodobně vojákům došlo jídlo, nebo v lese počkali na konec války a pak se asi Američanům vzdali.

Tuto, pro nás příjemnou "úklidovou brigádu" jsme si dali na celý srpen. Nevyrazili jsme na ni společně, ale po skupinkách, každý na svůj oblíbený revír, kde v minulosti jsme už něco pro pyrotechniky našli. Dali jsme si za cíl vyhrabat každou jednotlivou nábojnici.
Ve vědru je vidět, že hledači lesy prohlíželi důkladně.
Jsou tam vidět i malorážkové náboje a olověné střely.
V jednom místě se narazilo na větší množství munice pohromadě.
Na jiném místě byly náboje jen lehce pod jehličím.
Některé náboje vypadaly po vyndání ze země pěkně. Ty by ještě nějaké desetiletí v zemi vydržely, než by je sežral také rez.
Na některých nábojích už rez silně řádila.
Našli jsme i náboje do pistole.
Na některých napáskovaných nábojích bylo vidět, že byly ještě v krabičkách.
Vedle nádherného hříbku byl ukrytý americký dýmový granát.
Nechat tam takového krasavce by byl hřích.
Po nálezu granátů jsme zavolali policii, která okamžitě přijela a zavolala pyrotechniky.
Neotevřená „hnízda“ s municí si pyrotechnici otevřeli sami.
V tomto „hnízdě“ bylo asi 45 rozbušek a patnáct třecích zapalovačů.
Pyrotechnici si naplnili přepravku a odnesli ji do svého auta.
My jsme odhadli, že vážila asi padesát kilogramů.
Dva německé ruční granáty. Dřevěné rukojeti už uhnily.
Jak si pyrotechnici začali připravovat náčiní a místo na likvidaci nebezpečných granátů, tak nás z našeho nálezového místa slušně vyhnali.
Rána to byla veliká, ale pařez zůstal na místě.
Poslední činnost pyrotechniků. Napsat hlášení a pak odjezd až do Teplic.

Musím pochválit pyrotechniky. Velice šikovní, ochotní a vstřícní. Až na to, že jsem si chtěl kamerou natočit výbuch a byl jsem nekompromisně vyhnán do patřičné vzdálenosti.

Že najdeme takové množství nábojů, to jsme nečekali. Na fotografiích to vypadá, že náboje se zde válí za každým stromem. Ale není tomu tak. Mnohokrát se nám při hledání v lese stane, že při množství naběhaných kilometrů nenajdeme ani vystřelenou mysliveckou patronu.

Možná, že mezi půl metrákem odvezených nábojů se skrývala řada těchto nebezpečných fosforových střel, které mohly třeba i za dvacet let zapálit les. Nyní už nezapálí.

Nixe
1. září 2017

 Autor: nixe

Komentáře

Larsen

05. 09. 2017, 11:14

Dobrá a záslužná práce Hříbeček je luxusní.

Pid

05. 09. 2017, 11:32

Nevypadá to tak, ale spousta z těch patron by po opucování aby vůbec vešly do komory více či méně normálně vystřelila. Samozřejmě to nestojí za tu práci s tím, navíc se porezlé hilzny často trhají. Německé náboje na rozdíl třeba od našich předválečných byly zřejmě dobře utěsněné...

klarkon

05. 09. 2017, 12:45

Němci měly dva druhy nábojů plněných fosforem : P.m.K -Phosphor mit Kern (0,5g fosforu.)
http://home.scarlet.be/p.colmant/polte.htg/p35.jpg
a náboj zástřelný B-Patrone (výbušný s 0,375g fosforu)
http://home.scarlet.be/p.colmant/polte.htg/p37.jpg
Pokud není znatelné barevné označení střely a zalakování zápalky nelze je od běžných mauserů rozeznat, rozlišení podle dnové ražby je mýtus.

Dole.kop

05. 09. 2017, 15:23

Taky jsem našel jedno takový hnízdo, cca. 140 vos a pár rozbušek, zašito pěkně v kamenech. Odvezeno a zlikvidováno... Jinak palec hore za váš počin...

nalim

05. 09. 2017, 18:39

Podle mne většina nábojů neexplodovala a výbuch je rozhodil po lese. Asi máte zase co hledat 😀

klarkon

05. 09. 2017, 19:01

nalim -podle mne jsou pyroši na rozdíl od tebe profíci a určitě umí i číst ,
výbuchem likvidovali jenom granáty a rozbušky, náboje ne.

hrabos23

05. 09. 2017, 19:50

Našel sem kdysi bedničku s MG pásy ....některé náboje byli jako nové ..jen místi se zeleními flíčky oxidace , nabili sme je do lovecké mauzerovky a ještě jsme si zastříleli ...kopanými náboji ww2, kdybych neviděl na vlastní oči neuvěřím , akurát kamarád co mu flinta patřila pak držkoval že se zničila . závěr nějak odešel či co

silpocha

05. 09. 2017, 20:53

hrabos23 co je to lovecká mauzerovka?

easton

05. 09. 2017, 22:11

hrabos23-mezi loveckým nábojem a vojenským mauserem je nepatrný rozdíl v ráži (teď nevím přesně,ale cca 0,05 ) a to stačí na likvidaci hlavně.

Jim

06. 09. 2017, 11:23

Patrně máte na mysli rozdíl mezi náboji 8x57 J a 8x57JS. Střela JS má o nějaký chloupek větší průměr, jak J. Pokud jste vystříleli bednu vojenských JS laufem pro J, tak to na flintě mohlo zanechat stopy. Já z Gew 88 s jéčkovým laufem střílel běžně JS-ka, jako Turci ve válce a flintě to neušekodilo. I když pravda, jsem celou bednu nevystřílel ani náhodou.

klarkon

11. 09. 2017, 08:32

http://www.denik.cz/regiony/foto-les-za-studankou-ukryval-pul-metraku-nabojnic-a-vzacne-pokladnicky-20170910.html