Úvod / Články / Odkrytá historie

Unikátní nález detektorem II. - Otevření Schránky času + video

16. 11. 2013 Autor: Kasander 8 komentářů
Archeologové z britského hrabství Warwick zahájili výzkum takřka dva tisíce let staré olověné schránky z římské doby, kterou před nedávnem našel zakopanou v poli poblíž Leicestru člen místního klubu hledačů „Digging up The Past“ Chris Wright.
Rakvička byla nalezena necelý metr pod zemí v hrabství Leicester, asi dvě míle od místa dávného římského osídlení.


Zakladatel klubu David Hutchings vzpomíná, že jakmile se ukázalo, že se s největší pravděpodobností jedná o rakev, která by mohla obsahovat lidské ostatky, zavolali policii, kontaktovali místní archeology a drželi u nálezu noční hlídku, aby jej uchránili před rabovači.
Archeologové nejprve schránku opatrně a pečlivě vyčistili. K jejímu otevření přizvali i nálezce a další členy klubu hledačů.
Archeolog Rob Jones (vlevo) a hledač Chris Wright při zkoumání nálezu.

Chris Wright si tak připomněl atmosféru v den nálezu: „Nemohu ani popsat pocity, když naleznete něco takového. Strávíte hodiny a hodiny běháním po polích, sem tam vyhrábnete nějakou maličkost, a najednou tohle! Je to neuvěřitelné a všechny ty hodiny a dny, kdy nic nenajdete, vám to najednou zhodnotí.“
Chris vzpomíná, že signál byl v hloubce a moc se mu to nechtělo kopat. „Chtěl jsem to ignorovat, ale nakonec zvědavost zvítězila nad únavou, a tak jsem se chopil rýče. A když jsem viděl, co to je, začal jsem hrabat jako šílený. Mám obrovskou radost, ještě bych chtěl znát odpověď na otázky, proč bylo dítě pochováno tak honosně a proč bylo vybráno zrovna toto místo. Ale možná zůstanou navždy bez odpovědi.“
Když vědci odkryli - po 1700 letech - víko rakve, pod vrstvou hlíny našli dva slabé bronzové náramky a vzápětí fragmenty kostí, které nyní budou podrobeny speciální analýze.
Experti tvrdí, že olověná rakev měla hodnotu dnešních 200 tisíc liber, což ukazuje, že se dítě narodilo do velmi bohaté rodiny. Uspořádání napovídá na křesťanský pohřeb.
Mluvčí projektu Stuart Palmer uvedl, že hrobů v zemi z té doby se uchovalo jen velmi málo a aby se uvnitř olověné rakve dochovaly i pozůstatky, je velice neobvyklé. Také nález náramků v rakvi je podle vědců velmi neobvyklý. Podle velikosti zřejmě patřily malému děvčátku. Vědci také zatím nejsou schopni říci, zda takové náramky byly obvyklým módním doplňkem dětí z bohatých rodin.
Obsah schránky budou teď několik měsíců analyzovat archeologové z Warwickshire za pomocí odborníků z univerzity v Yorku.
Vědci věří, že díky tomu, že zkoumaný materiál chránil olověný obal, se jim podaří vystopovat další svědectví minulosti: „Je to jako časová schránka,“ říká Stuart Palmer. „Chemické testy nám mohou říci mnohé,“ slibuje si Palmer. „Možná budeme moci určit i příčinu smrti dítěte.“

Torza hřebíků nalezená v hlíně okolo schránky zřejmě pocházejí z dřevěného obalu.

Po skončení výzkumu bude zřejmě rakev znovu uložena do země.

Jméno dítěte pochopitelně vědci neznají, proto s rozhodli jej – za pomoci veřejnosti – pojmenovat. Navrhli tato jména:
Oriens (což znamená „vycházející - jako slunce")
Loquor („mluvící“)
Aperio („odhalující“)
Addo (povzbuzující, inspirující)
Accendo („osvětlující“)
Parvulus („dětský, začínající“)

Hlasovat může každý na:
http://news.warwickshire.gov.uk/blog/2013/11/07/name-sought-for-roman-mancetters-unknown-child/

Zdroj: Archaeology Warwickshire, BPM Media, Raymonds Press, MailOnline

 Autor: Kasander

Komentáře