Úvod / Články

V Protivanově jsme se opět dobře bavili II.

30. 09. 2014 Autor: Kasander 10 komentářů
Sobotním odpolednem se začali trousit z výprav jednotliví hledači a měli se čím pochlubit. Detektorářský výsadek z bratrského Polska slavil na letošním srazu úspěch hned dvakrát. Marek zabodoval v tombole a Bogdan Gladys si z výpravy na přilehlá pole přinesl pěknou přezku wehrmachtu…
„hledač24“ se zase pochlubil krásným Karlovým křížem…
… a Honza zákopákem a stříbrňákem…
… a někdo našel houby...
Z hřiště většina zamířila do jídelny, která se proměnila pro tuto chvíli na přednáškový sál. A určitě jsme si z tohoto odpoledne odnesli nejen pár užitečných informací ale i námětů k přemýšlení.
Na úvod představil Miroslav UC Kratochvíl hledačskou aplikaci Archemapp, vyvinutou ve spolupráci s Detektorwebem, která jednoduchým způsobem umožňuje hledačům evidovat své nálezy.
Poté UC seznámil přítomné s činností sdružení Archeus DW, jehož hlavní náplní činnosti je pomoc při archeologických průzkumech. Archeus DW také nabízí pomoc s odborným určováním nálezů i zprostředkovává odevzdávání významných nálezů příslušným archeologickým pracovištím a muzeím. Dveře má otevřené každý slušný hledač.
Mgr. Miroslav Popelka Ústavu archeologické památkové péče Brno patří k těm mladým archeologům, kteří se systematicky snaží pomoci nalézt společnou řeč mezi slušnými hledači a archeologickou obcí.
Ve své přednášce vyslovil názor, že nedokonalá legislativa, která by toto ošetřila, je jedním z největších problémů naší archeologie posledních let. Hovořil i o konkrétních, praktických věcech, jako např. jak správně zažádat o odměnu za nahlášený archeologický nález, jaké formy předávacích protokolů existují a povyprávěl i o náplni práce archeologa, což bylo odpovědí na občasné výtky, že archeolog, na kterého se obrátil hledač, hned všeho nenechá a nezabývá se přednostně přineseným nálezem.

Miroslav Popelka zdůraznil, že odměnu vyplácí kraj ale podle nového občanského zákoníku už ne do 10 procent z hodnoty kovu, ale z historické hodnoty nálezu. Důležité je, že nálezce musí zažádat sám nemůže to za něj udělat muzeum, kam nález odevzdal či jiná instituce a má na to roční lhůtu. Podmínkou je, že nález musel být učiněn náhodně - to s úsměvem okomentoval jeden z přítomných archeologů, „nejvíce nálezů depotů v poslední době bylo učiněno při věnčení psa či sběru žížal“.

O spolupráci hledačů a archeologů z hlediska regionálního archeologa hovořil PhDr. David Vích z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, který se před tím, než se stal archeologem, dlouhodobě systematicky věnoval sběru na polích, nosil nálezy do muzea, a tak zná „věc“ i z druhé strany. Svěřil se, že jedna z hlavních pohnutek, kdy si uvědomil nutnost „dát se na detektory“ přišla v roce 2008, kdy navštívil hrádek, jehož existence byla do té doby archeologii neznámá - ale už byl kompletně vyrabován hledači pokladů.
O právě probíhající zbraňové amnestii hovořil Mgr. Stanislav Knapp z brněnské služby kriminální policie. V řadě užitečných informací možná mnohé překvapila ta, že trestným činem není jen přechovávání celé zbraně bez povolení, ale i pouze některé z jejích osmi hlavních částí. To je taky důvod, proč občas nelze publikovat některé nálezy či půdovky na Detektorwebu.
Nad amnestií a zbraněmi se pak rozproudila živá diskuze, kterou však vzápětí překonala bouřlivá debata při vystoupení Tomáše Merty a Davida Kincla ze sdružení Archeomoravia, kteří představili svůj čerstvý projekt: nově založenou asociaci Český detektoring – Asociaci hledačů historie, která by především hájila zájmy hledačů vůči státu. Aby to, zjednodušeně řečeno, u nás neskončilo jako na Slovensku. Což je – jak se jednohlasně přítomní hledači i archeologové shodli – „cesta do pekel“.

Po přednáškách ještě následovala projekce videí z hledačské expedice do Lotyšska a pak už vše směřovalo do sobotního finále.

Ta správná dávka adrenalinu přišla o deváté v podobě bohaté tomboly, která je tradiční součástí všech setkání hledačů s Detektorwebem. „Hrálo se“ o pestrý balík cen hodnotě přes 45 tisíc Kč - od knížek, triček, alb na mince, sluchátek a dalších pomůcek pro hledání k rýčům, či digitálnímu mikroskopu, Kerimově tlučnici a detektorům Teknetics Eurotek PRO a XP Deus.
Jako opravdový galán se ukázal Tars, který svou výhru – kapsu na nálezy od Techneticsu – věnoval losující Dáše.
Třetí cenu – Kerimovu tlučnici od Tarse si odnesl hledač Honda2.
Druhá cena – detektor Teknetics Eurotek Pro připadla na los hledače Jirky Uherského Hradiště.
Napětí v sále houstlo, že by jej nerozsekla ani ta odolná Kerimova tlučnice. A za chvíli bylo jasno: první cenu – XP Deus WS4 s novou cívkou 28cm 2D získal hledač Marek z Polska.
Jeho radost byla tak prudká, že ji nestíhal zachytit ani fotoaparát.
Co říc na závěr? Možná vše nejlépe vystihuje titulek pondělního příspěvku Baara na Detektorweb: "Protivanov 2014 s vydařil." Tak tedy: Ať žije Protivanov 2015.

Za fotografie děkujeme Tomáši Smrčkovi a Igorovi.

Rádi bychom touto cestou také poděkovali vám všem, kteří jste se s námi rozhodli strávit pohodový víkend a samozřejmě i všem co nám s organizací a chodem hledačského setkání pomáhali. Děkujeme a těšíme se opět za rok na akci Protivanov 2015 ;)
Miroslav UC Kratochvíl, Kasander, Neymar

 Autor: Kasander

Komentáře