Úvod / Články

Vozík pro Vláďu - sbírka začala

03. 11. 2015 Autor: Redakce DW 49 komentářů
Vážení přátelé a kolegové hledači, rádi bychom Vám představili projekt „Vozík pro Vláďu“ a zároveň Vás co nejsrdečněji požádali o jeho podporu. Jsou chvíle, kdybychom měli jako hledači ukázat, že umíme držet spolu a že, jak se někdy říká, jsou slušní hledači skutečně „jedna rodina“. Jedna taková „chvíle“ je tady a všichni máme možnost pomoci dobré věci.

Je tomu asi rok a půl kdy mě volal zákazník a chtěl poradit s výběrem detektoru. Což se děje každý den a není na tom nic neobvyklého, ale zde bylo a vcelku mě to představilo. Dotyčný mě řekl, že je na invalidním vozíku („na káře“) a že by chtěl také hledat. Upřímně musím říci, že jsem si to zpočátku moc nedokázal představit. Přeci jen vozík je hromada železa a hlavně s velkými koly na bocích, na které bude detektor samozřejmě reagovat, když bude cívka příliš blízko. K tomu většinou nerovný terén, kopaní atd. Ale nakonec jsme se přece jen dopracovali k detektoru, který by měl dle mého názoru vyhovovat, a mne pochopitelně zajímalo, jak se se všemi nástrahami čerstvě zrozený hledač popere.

Bohužel jsem pak již neměl zpětnou odezvu, ale asi před dvěma měsíci zveřejnil na FB Kočičák fotografie hledače na vozíku. V tu chvíli mne napadlo, že by to mohl být právě ten, kterému jsem pomáhal vybírat detektor. A skutečně, byl to Vláďa a samotné fotografie toho o něm řekly velmi mnoho. Kdo z vás je viděl, tak si musel říct, že Vláďa je prostě velkej frajer! To, co se mu před 19 lety stalo, mu kompletně změnilo život, ale on se k tomu postavil více než čelem a prostě jede dál. Jak jsem pak během našich rozhovorů a pak i při osobním setkání na srazu v Doubí pochopil, hledání ho naprosto pohltilo a prostě ho baví, jako většinu z nás.

Je tu samozřejmě několik zásadních rozdílů: Vláďa se „na káře“ nedostane tam, kam většina z nás dojde zcela v pohodě. Ke každému signálu musí z vozíku slézt a vyhrabat nález, ať již je to alobal nebo něco lepšího. Pečlivě po sobě zase díru zahrabe (zde by se mohl nejeden „takyhledač“ pořádně zastydět) vyleze zpět na káru a hledá dál. A tak stále do kola. Strašná dřina. Nedokázal jsem si to vůbec představit, ale jde to! Vláďa ukázal, že svou teď už i „hledačskou káru“ tlačí dál.

Zde je stručný životní příběh, jak mi ho napsal sám Vláďa:

„Od roku 1997, to mi bylo 19 let, jsem po úrazu páteře a jsem upoutaný na invalidní vozík, ale nevidím v tom žádnou překážku. Již delší dobu jsem uvažoval o tom, že si pořídím detektor kovu, jen odvaha pustit se do hledání s detektorem a čas byly proti. Asi před čtyřmi roky jsem však prodělal plicní embolii. Do té doby jsem hrál aktivně za Zlín, Olomouc, Kolín a Pardubice sledgehockey (hokej pro hendikepované, který se hraje v sedě). Tak jsem ze zdravotních důvodů musel ukončit hraní a přemýšlel jsem, co dál.

Nechtělo se mi stále sedět doma, zkusil jsem ještě hrát basketbal, ale to mě moc neoslovilo. Najednou tu ale byl čas a myšlenka hledat s detektorem kovu stále neodbytnější. Asi Před třemi roky jsem si sehnal Detektor kovu PROFI GC1013, no hrozná zkušenost, ale na zkoušku dobré. Zjistil jsem, že chodit s detektorem po poli a lesích zvládnu. Tak jsem ten „úžasný“ stroj prodal a začal hledat informace na internetu, při tom jsem si občas prohlédl i nálezy a byl jsem velice překvapen, kolik se toho ještě najde. Došlo tedy jednoho krásného dne k přímému odchytu hledače a po dlouhé a podrobné debatě mi poradil, že si mám koupit Garrett 250 2D. Napsal jsem do prodejny a seznámil jsem prodavače s mým problémem, ten mi poradil, abych si koupil Teknetics EuroTek PRO 11DD. Později jsem zjistil, že jsem komunikoval s Miroslavem UC Kratochvílem. Hned jak detektor přišel, vyrazil jsem hledat na pole, byla to úžasná změna. Hledání bylo ale více méně marné. Detektor fungoval, odezvy byly, ale nálezy ve výkopech sporadické. Navštívil jsem opět internet a dozvěděl se, že ještě potřebuji dohledávačku. Nokta RS Pinpointer se stala mým pomocníkem nedlouho poté. Od té doby mám hodně nálezů knoflíky, mince, bižuterie, přezky, bodáky a zbytky z traktorů... Asi rok jsem sháněl kontakty na hledače, kteří by mi poradili, co a jak vychytat a abychom spolu vyrazili na společnou hledačku, leč marně. Podařilo se mi kontaktovat kluky z HHP – Hledači historie Pardubicko z.s. Hned jsem dostal nabídku na společnou hledačku, kterou jsem musel jako další dvě kvůli dovolené a nemoci odmítnout. Ale sešel se den se dnem a konečně byla naplánována společná hledačka. Musím uznat, že kluci našli dost dobré pole na to, že nevěděli, co všechno zvládnu, klobouk dolů! Kluci hned řešili, jak vylepšit můj pohyb po poli.

Čeho si nejvíce cením, je asi německá helma. Hledám tak, že jednou rukou motám kolem u vozíku a v druhé ruce mám detektor, mezi nohama si držím rýček a na opěrce vozíku mám zaháknutou dohledávačku. Když mám odezvu, tak slezu z vozíku a kopu, když najdu nález, tak zahrabu díru a vylezu na vozík a jdu dál. Při hledání mě nejvíce baví to napětí před odhalením nálezu. Můj sen kam zajet jsou ruská bojiště, ale vystačil bych si i s Dukelským průsmykem.“


S klasickým invalidním vozíkem se Vláďa pochopitelně nemůže dostat všude. Pro nás jsou čerstvě uvláčená pole ideálním terénem pro hledání, ale tam se běžný vozík zaboří a prostě se nehne. Bylo jasné, že vše by vyřešil speciální elektrický vozík, který zvládne i horší terény, který by však stál hodně peněz. Proto vznikla myšlenka, že my hledači bychom mohli společně Vláďovi pomoci: Spojit se a podpořit kolegu, nesmírně zapáleného hledače v jeho úsilí překonávat i touto cestou nepřízeň osudu. Nás hledačů je velice mnoho, a tak, kdyby každý přispěl jen malou částkou, tak se dobrá věc podaří. Že tato myšlenka nachází odezvu, ukázal už letošní Sraz hledačů s Detektorwebem v Protivanově a sraz hledačů v Doubí.

Variant na sbírku bylo několik, ale nejlépe se toho chytli chlapi ze spolku HHP – Hledači historie Pardubicko z. s. Podařilo se jim oficiálně přihlásit sbírku a založit transparentní účet! Následně se muselo dle zákona měsíc počkat a dnes byla oficiálně sbírka spuštěna! Konečně!

Sbírka je aktivní od 30. 9. 2015 do 30. 3. 2016, formou shromažďování příspěvků na bankovním účtu:


č. 115-0986990257/0100Pro platby ze zahraničí:
IBAN: CZ7201000001150986990257
SWIFT: KOMBCZPPXXX
Majitel účtu: HHP Hledači historie Pardubicko z.s.


Vítán je jakýkoliv příspěvek. Ukažme, že jako komunita stojíme při sobě a podpoříme pohodového kolegu.

Díky transparentnímu účtu máte možnost sledovat, jak sbírka pokračuje a jak je s vybranými prostředky nakládáno:

http://www.kb.cz/cs/on-line-sluzby/on-line-informace/transparentni-ucty/294587328-hhp-hledaci-historie-pardubicko-z-s/detail-uctu-1150986990257.shtml


Detektorweb samozřejmě velmi rád celou akci podporuje nejen mediálně a uděláme vše pro to, abychom pomohli vybrat patřičné prostředky. Hlavní díky za organizaci celé sbírky v každém případě patří kolegům z HHP!

Dle výše vybraných prostředků se pak zvolí elektrický vozík, který bude nejvíce splňovat Vláďovi požadavky. Věříme také, že se podaří zajistit, aby si mohl vyzkoušet více vozíků.

Pakliže jste na FB, tak byla také založena skupina „Vozík pro Vláďu“:

https://www.facebook.com/groups/1624496421144355/


Za Vláďu, HHP a Detektorweb velmi děkuji všem, kteří tuto skvělou věc podpoří.

Miroslav UC Kratochvíl

 Autor:

Komentáře