Úvod / Články / Odkrytá historie

Vrak na Pobřeží kostlivců vydal zlatý poklad

10. 06. 2016 Autor: Kasander 8 komentářů
Poklad zlatých mincí z před půl tisíciletím ztracené lodi nalezené nyní v poušti - příběh jak z hollywoodského béčkového filmu se skutečně odehrál před nedávnem v Namibii. Vrak námořní lodi objevili horníci největšího světového producenta diamantů De Beers na Pobřeží kostlivců, po vysušení umělé laguny s mořskou vodou. Hodnota zlatých a stříbrných mincí se odhaduje na 13 milionů dolarů (asi 312 mil. Kč.)
Archeologové potvrdili, že jde o vrak portugalské lodi Bom Jesus, která v roce 1553 vyplula pod vedením kapitána Sira Francisca de Noronha z Lisabonu do Indie a zmizela i s celou posádkou na palubě poblíž namibijského hornického města Oranjemund.
Předpokládaná podoba lodi Bom Jesus


Horníci nejprve našli na dně laguny podivné kousky dřeva a kovu a až poté pod pískem pohřbený vrak lodi. Hned na místo povolali archeology – truhlu se zlatými a stříbrnými mincemi pak objevili až šestý den vykopávek spolu se sloními kly, navigačními přístroji a dalšími předměty z lodi.
Korálky z růžence a stříbrná portugalská mince


Profesor Timothy Insoll z University v Manchesteru, který se specializuje na africkou archeologii, si myslí, že předměty nalezené ve vraku včetně keramiky by mohly mít ještě větší historickou hodnotu než mince: „Jedná se o velmi významný nález, zejména drobnější předměty, jako jsou náboženské artefakty a oblečení, nám mohou dát fascinující vhled do velmi důležitého období historie. Víme, že portugalští námořníci stáli kolem roku 1533 na pokraji otevírání nového světa, ale historické prameny popisující jejich každodenní život jsou velmi skoupé. Sama směs nálezů je obzvláště působivá – ale například kosti mohou dát archeologům představu o běžné stravě námořníků.“
Výběr předmětů z lodi: Nejzachovalejší je astroláb (ve středu), kuchyňská pánev (vpravo), keramika (vlevo), cínový talíř a část z cínového mísy (nahoře). Zednická lžíce pochopitelně k nálezům nepatří.


Dr. Dieter Noli z jihoafrického institutu námořních archeologických výzkumů, který byl ihned povolán na místo nálezu, se domnívá, že loď šla dolů kvůli kombinaci důsledků nadměrného nákladu a špatného počasí, i když přesný důvod asi zůstane navždy neznámý.
Kotva z Bom Jesus


Na vrak poprvé narazili geologové z De Beers už v roce 2008, ale až nyní se přišlo na to, jaké ukrývá poklady.
Bom Jesus vezl německé měděné ingoty, západoafrickou slonovou kost, portugalské, španělské, florentské a benátské zlaté a stříbrné mince, zbraně včetně mušket, mečů, nožů a třeba také oblečení… Horníci dále objevili bronzové mísy a dlouhé kovové tyče, které byly používány u lodních kanonů, stejně jako kompasy, astrologické nástroje a …lidské kosti.
Dr. Dieter Noli představuje nalezený astroláb


Celý náklad lodi připadne namibijské vládě. „Běžný postup je,“ vysvětluje Dr. Dieter Noli, „že když se loď najde na pláži, patří zemi, kde ztroskotala. Jedinou výjimkou je, když jde o loď, která byla ve vlastnictví státu, pak země, pod jejíž vlajkou plula, dostane celý nález. To je sice i tento případ – loď náležela portugalskému králi – ale portugalská vláda se nákladu velkoryse vzdala ve prospěch Namibie.“
Na pobřeží při okraji namibijské pouště bylo v posledních letech nalezeno více vraků lodí, dosud nejstarší – před nálezem Bom Jesus - zde skončila v roce 1747.
Zdroj: msn.com, MailOnline

 Autor: Kasander

Komentáře