Úvod / Články

Vydařený Sloup 2016 II.

26. 05. 2016 Autor: Kasander 5 komentářů
Termín letošního již třináctého přátelského setkání hledačů pokladů a přátel Detektorwebu ve Sloupu v Čechách jsme oproti minulým letům posunuli o něco blíže k létu – a vyplatilo se. Trefili jsme se do luxusního počasí, i když, jak všichni vědí, bylo to o chlup - nádherný víkend byl obložen z jedné strany studenou vlnou a z druhé bouřkovými přívalovými dešti. Prostě za dnešního druhu počasí něco plánovat je vždy sázka – asi jako losování tomboly :-)
Pro všechny případy jsme se proti vodě shůry jistili prostornými stany, které pak ale byly vyhledávány jako vítané stinné místo a proběhla v nich třeba i přednáška a losování tomboly.
Jedna z věcí, kterou jste letos kvitovali s povděkem, byla efektivnější organizace registrace a ubytování, prostě těch trochu protivných, ale nutných administrativních záležitostí. Za to, že se to tentokrát obešlo bez velkých front, děkujeme Petře, Evě a Šárce.
K večeru naplnilo jeden stan vyprávění Miroslava UC Kratochvíla o tom, jak pokračuje naše pátrání po osudech ešusu nalezeného na Šumavě hledačem Luďkem, ešusu provázejícího dramatické válečné osudy australského vojáka Stanleyho. Přímo detektivním pátráním jsme se dostali až vojenským záznamům Stanleyho a nakonec i k jeho rodině v Austrálii.
Večer se už rozhořel táborák…
…od stánku zavoněly klobásy, guláš, sekaná a hlavně několik druhů lahodného kanárského rumu.
A když v teplém, takřka letním večeru zazněly melodie táborové formace skupiny Liberecká náhoda ve složení Slaměnka, Egon a Jarda, kteří pak ochotně zahráli na přání i naše nejoblíbenější fláky :-), pohoda by se dala krájet :-)
V sobotu jsme se probudili do dalšího nádherného dne a Miroslav UC Kratochvíl krátce přivítal první várku účastníků, který letos přijelo kolem 350.
Je už tradicí, že naše setkání jsou mezinárodní, letos zastupovali taky už tradičně Polsko Georg s Kašou, pravidelnými účastníky jsou hledači ze Slovenska a na 13. setkání přijeli i členové z německého hledačského klubu KSF. COCOS, kteří se nám pochlubili s nálezem velkého pokladu ukrytého v Meklenbursku na konci války před ruskou armádou – o tomto mimořádným nálezu připravujeme článek do Detektor revue. Všimněte si dále, jak se Cocosáci s vervou účastnili našich soutěží.
S velkým zájmem se vždy setkává představení detektorů, letos Miroslav UC Kratochvíl a Michal Mrňa seznámili s funkcemi, nastavením a přednostmi jednotlivých detektorů Makro, Teknetics a XP.
Výklad se pak přeměnil v zasvěcenou debatu zkušených hledačů o jemných nuancích hledání tím či oním detektorem.
O sobotním dopoledni byly na programu především soutěže. Na protivanovském setkání hledačů pokladů s Detektorwebem před třemi lety se s velkým zájmem setkala nová soutěžní disciplína nazvaná „Dálkově řízený archeologický průzkum“ a ve Sloupu měla úspěšnou premiéru loni, a tak jsem ji zopakovali i letos. Připomínáme, že úkolem „archeologa“ sedícího na své židli v teplíčku "kanceláře", který dostával do bezdrátových sluchátek signál z cívky Deuse v rukou hledače, bylo pomocí provázků a povelů řídit hledače, který měl zakryté oči, tak aby ve vymezené dráze nalezl tři volně ložené cíle v trávě. Původně to byly mosazné matice, pro tento ročník nám Martin vyrobil měděné mince s emblémem Detektorwebu a našeho sdružení Archeus DW. Zvítězila dvojice, která v nejkratším čase našla tři mince a prošla celý 10 metrů dlouhý polygon v nejkratším čase. S nadsázkou si soutěžící mohli vyzkoušet, že ne vždy to s námi hledači má archeolog jednoduché. A i obráceně, že hledači některým archeologům nerozumí. Nakonec se ale ukázalo to hlavní, že spolupráce je přínosem pro obě strany. Opět se skvěle bavili soutěžící i diváci, tím spíš, že letos byla disciplína „zostřena“ překážkou, kterou musel na trati „slepý“ hledač naváděn „archeologem“ překonat.
Třetí místo obsadila dvojice Kaňka1/Kaňka2 („archeolog"/ hledač) časem 2 minuty 30 sekund. O devět sekund lepší výkon stačil dvojici Sláva/Fidla na stříbro (2:21 min. ) a po zlatě sáhla dvojice Myschman/Iva díky skvělému času 1:34.

UC se svou přítelkyní mimo soutěž (zřejmě po usilovném domácím tréninku) stáhli tento mimořádný výkon ještě o dvě vteřiny dolů (1:32 minut).
Samozřejmě nemohla chybět naše "královská" soutěžní disciplína: hod detektorem do dálky.
V kategorii zástupkyň něžného pohlaví stály loni na stupních vítězů všechny, které překonaly metu pěti metrů. Letos všechny, které se dostaly nad šest metrů! Třetí místo obsadila Dari (6,1 m), své druhé loňské místo obhájila Jaruli, ale výkonem zlepšeným o 37 cm, tedy 6,24 m (zřejmě dobrý oddíl :-) Zlatou příčku obsadila Monika výkonem 6,76 m).
V kategorii mužů dohodil Rufus osmikilovou repliku Deuse do dálky 12,27 m, což v konečném výsledku znamenalo třetí místo. Na „stříbrné“ příčce se usadil DENNY (12,55 m) a po zlatě tentokrát sáhl – nutno poznamenat, že za nepřítomnosti několikanásobného rekordmana Raye z Nizozemí – Hugo, ten zlepšil Rayův loňský rekord o 33 centimetrů – jeho výsledek je tedy 13,26 m.
V kategorií „děti a junioři“ se házelo s tříkilogramovou cívkou odmontovanou ze soutěžního Deuse. Třetí místo obsadil desetiletý Matěj výkonem 7,40 m, dvanáctiletý David obsadil stříbrnou pozici (9,40 m) a prvé místo získal čtrnáctiletý Lukáš hodem 9,93 m.
Všem soutěžícím děkujeme za předvedené výkony a vítězům ještě jednou gratulujeme.
Kasander
(Připravujeme další článek, můžete se tedy těšit na pokračování ;))

Jestli máte nějaké pěkné fotky z letošního setkání, rádi je na Detektorwebu zveřejníme.

 Autor: Kasander

Komentáře