Úvod / Články / Odkrytá historie

Výstava v Přerově o víkendu končí

01. 06. 2014 Autor: Kasander 22 komentářů
Připomínáme, že ještě do 1. června je v prostorách Muzea Komenského v Přerově otevřena výstava, která vzbudila nejen mezi hledači velký ohlas: Detektory v archeologii s podtitulem Jak pomáhat a neublížit.
Už sama návštěva přerovského zámku, v kterém je expozice umístěna, je zážitkem, předznamenaným ještě příchodem po historickém Horním náměstí - uzavřenou komorní enklávou středověké měšťanské architektury, tak v detailu dokonalou, že má člověk chuť do toho všeho dloubnout prstem, jestli nejde o papundeklové barrandovské kulisy pro další Troškovu pohádku. Náměstí se také dostalo v roce 2010 ocenění Nejkrásnější náměstí Moravy, především proto, jak se architektům při nedávné rekonstrukci podařilo uchovat genia loci. Rozhodně doporučujeme při návštěvě Přerova "na pokuk".
Zdeněk Schenk, který je kurátorem expozice, charakterizuje výstavu Detektory v archeologii jako "upozornění na jednu z možných cest při spolupráci hledačů a archeologů na záchraně kulturního dědictví České republiky".
Výstava představuje konkrétní výsledky spolupráce profesionálních archeologů a zájemců z řad detektorářů v rámci Projektu preventivní archeologie v Olomouckém kraji. Ten probíhá pod hlavičkou Archeologického centra Olomouc ve spolupráci s NPÚ Olomouc, Muzeem Prostějovska, Muzeem Šumperk a Muzeem Komenského v Přerově s podporou Olomouckého kraje.
Takže je zde k vidění takřka vše, nad čím detektorářovo srdce zaplesá: bronzové sekerky, římské a keltské mince, spony, drobné součásti kroje, zlaťák, honosná laténská spona zdobená emailem, nejrůznější nálezy z Jantarové stezky v době římské, s podrobným popisem historie a jednotlivých artefaktů jsou představeny i celé poklady, jako například ty nalezené u Hrabové, Olšan či Dolan.
V šesti vitrinách je tak se zasvěceným komentářem představeno to nejpodstatnější z movitých kovových archeologických nálezů - vyjma těch železných, které byly získány prostřednictvím detektorové prospekce na Přerovsku, Prostějovsku, Šumpersku a Olomoucku v letech 2010 – 2013. V mnohých případech se jedná o zcela unikátní archeologické nálezy mimořádné historické hodnoty přesahující svým významem rámec Olomouckého kraje.
Výstavu v přerovském muzeu - ojedinělou akci v rámci celé České republiky - je třeba hodnotit jako konstruktivní příspěvek do stále ostřejší diskuze o problematice detektoringu probíhající u nás i v zahraničí.

"Detektoring se stal se svými negativními i pozitivními dopady fenoménem naší doby, na který musela dříve či později reagovat odborná veřejnost," říká o spolupráci archeologů a hledačů Olomouckého kraje Zdeněk Schenk. A pokračuje osobní pozvánkou:

"Snad bych ještě dodal pár vět v detektorářském duchu, je vítán každý, kdo se rád podívá na nějakou tu "zeleninu", včetně dvou pokladů z doby bronzové, na pár interesantních "koleček" (Římanů), mimo jiné také jednu "goldnu", která byla mimochodem nalezena detíkem během archeologického výzkumu sboru a bratrského domu v Přerově, kde v letech 1614-1618 prokazatelně působil Jan Amos Komenský. Mimochodem sádrový odlitek sochy tohoto velikána českých dějin vévodí celému historickému sálu, kde je umístěna výstava Detektory v archeologii. Takže pokud se budete "mrcasit" někde poblíž a budete mít čas a náladu, jste v prostorách Muzea Komenského v Přerově srdečně zváni."

kurátor výstavy - garant detektorového průzkumu na Přerovsku
archeolog
Mgr. Zdeněk Schenk


Výstava je otevřena pro všechny zájemce do 1. 6. 2014.

A ještě malá ochutnávka:

 Autor: Kasander

Komentáře