Úvod / Články

Zimní ohlédnutí za horkou Moravou I.

31. 12. 2019 Autor: Kasander 3 komentáře
Je to až neuvěřitelné, člověku se zdá, že je to takřka včera, kdy jsme se sešli na sedmém moravském a celkově dvacátém třetím přátelském setkání hledačů pokladů s Detektorwebem. Luskneš prsty a prosluněná pohoda sklonku léta se promění na vánoční a novoroční, místy mrazivé, ale bohužel většinou sněhuprosté třeštění. Tak zavzpomínejme a berme toto převážně obrazové ohlédnutí i trochu jako ohříváček do těchto chladných prosincových dnů.
Změna je život, a tak jsme moravský sraz uspořádali opět na novém místě, po Protivanově a Jedovnici jsem vybrali obec Suchou rozloženou rovněž u krásného rybníka jménem, jak jinak, Sušský.
Oproti loňské deštivé Jedovnici se počasí tentokráte předvedlo parádně a za takřka letních tropů mohl program našeho setkání probíhat nerušeně pod širým nebem. A byl jako vždy bohatý. Zajímavé přednášky, soutěže, předvádění detektorů, rýžování zlata, do křupava grilovaná selátka a samozřejmě bohatá tombola s více než stovkou skvělých cen v hodnotě přes sto tisíc korun.
Účast šla tradičně napříč generacemi...
... i napříč národnostmi (hned v pátek se zaregistrovali a v sobotu se v soutěžích blýskli třeba zástupci polských hledačů)...
... a tradičně nechyběla ani pestrá reprezentace naši přátel nejvěrnějších :-)


Pro zvídavé byly připraveny hned čtyři přednášky:

Archeoložka z Muzea regionu Boskovicka Zuzana Jarušková společně Balázsem Komoróczym z Archeologického ústavu AV ČR Brno představili projekt nazvaný „Společnými silami – Za poznáním společného archeologického dědictví Jihomoravského kraje“, který má za cíl zlepšit informovanost hledačů a ukázat vhodnou formu spolupráce s archeology. Ukazuje se jasně, že i přes počáteční obavy i možné oboustranné předsudky lze rozvinou vzájemně prospěšnou spolupráci a povýšit našeho koníčka na úroveň přinášející hlubší uspokojení, než z pohledu na nálezy vystavených doma na poličkách.


Na doslova adrenalinovou cestu do polských Karpat po stopách jedné zapomenuté, ale naprosto výjimečné operace z dob první světové války jsme se vydali v přednášce Jiřího Ráčila (Acciho) nazvané „Ruské hnízdo aneb Hvězda ve sněhu“.


Mgr. Stanislav Kapl nám pak v přednášce na téma „Vstup na pozemky a jiné právní úpravy“ mj. názorně osvětlil, co je a co není při našem pohybu krajinou přípustné. Rozhovor s ním nazvaný „Neznalost zákona neomlouvá (ani hledače)“ jsme připravili do Detektor revue č. 6, které vyšlo před Vánocemi.
A jako bonus povyprávěl Miroslav UC Kratochvíl o neuvěřitelném pokladu 75 tisíc keltských mincí, který byl nalezen na anglickém ostrově Jersey a přidal i komentovanou projekci o odkrývání pokladu 1300 brakteátů - pro změnu ve středních Čechách.

Pro ty, co se zajímají o novinky mezi detektory, byly připraveny nejnovější výrobky značek Makro a XP. U prvně jmenované jsme měli výjimečnou příležitost probrat možnosti a finesy nastavení s našimi speciálními hosty, zástupci firmy NOKTA MAKRO DETECTORS Burakem Tunçem a Volkanem Yilmazem.
Sympatie si Turci získali i tím, s jakou chutí se zapojili do našich zábavných soutěží.


Nejprve proběhl „Dálkově řízený archeologický průzkum“. Většina účastníků již pravidla znala: úkolem „archeologa“ posazeného přímo „do terénu“ (tedy na kládu), který dostává do bezdrátových sluchátek signál z cívky hledačova Deuse, je pomocí provázků a povelů řídit hledače se zakrytýma očima tak, aby v trávě ve vymezené dráze nalezl v co nejkratším čase tři volně ložené cíle (mosazné matice) a překročil jednu překážku. S nadsázkou si soutěžící mohli vyzkoušet, že ne vždy to s námi hledači má archeolog jednoduché. A i obráceně, že hledači některým archeologům nerozumí. Letos nejlépe rozuměl „archeolog“ Michal s hledačkou Angelou, jejichž deus všechny tři cíle vypípal za neuvěřitelných 1:21 minuty.
(Pokračování)

 Autor: Kasander

Komentáře

kolovrat71

31. 12. 2019, 17:05

.

hledac24

02. 01. 2020, 22:20

Díky fajn akce

Rozum

29. 01. 2020, 19:08